Kişisel Bakım

Çay Ağacı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Son dönemlerde cilt bakımında en etkili temel ürün olarak kullanılan Çay Ağacı Yağı birçok faydası olduğundan ünlü olmuştur. Aslında adı Hint Defnesi olan bu bitki popüler olarak günümüzde çay ağacı bitkisi olarak yayılmıştır. Avustralya ve Yeni Zelanda’da yetişen bir bitki olan Hint Defnesi’nin birçok probleme iyi geldiğinin anlaşılması üzerine kullanımı yaygınlaşmıştır. İşte çoğu derde deva olabilecek bu bitkinin faydaları ve kullanım alanlarını sizler için anlattık!

cay agaci yagi 1 685x385 1

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, çoğunlukla Avustralya’da yetişen melaleuca alternifolia adındaki bir bitkinin yapraklarının buharlaştırma yöntemiyle damıtılıp elde edilerek ortaya çıkan esansiyel yağ çeşitine denir. Hint Defnesi adıyla da bilinmektedir. Çay ağacı ismine bakarak bizlerin içecek olarak tükettiği siyah çay ile karıştırılmamalıdır. Tropikal bir çay bitkisinden elde edilen bu yağ, oldukça zorlu koşullarda toplanıp hazırlanmaktadır.

Keşfinden günümüze kadar cilt bakımının tedavisinde kullanılan bu yağ, günümüzde en başarılı cilt ürünlerinin ana maddesini oluşturmaktadır. Kokusu ve etkisiyle hayranını günden güne arttıran bu yağın birçok probleme iyi geldiği kanıtlandığından gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır.

cay agaci yagi

Çay Ağacı Yağını Kimler Kullanabilir? Faydaları Nelerdir?

Çay ağacının yağı en çok problemli cilde sahip kişiler kullanmaktadır. Akne eğilimli ve sivilce sorunu olan ciltlere önerilen ürünlerin başında yer alır. Ayrıca çay ağacının yağı antiseptik ve antibakteriyel özelliğiyle ön plana çıkarak ciltte doğal bir temizlik etkisi yaratmaktadır. Hatta doğada oluşan, antibakteriyel içeriğe sahip en saf ilaç olarak da bilinmektedir. Gözeneklerinde siyah nokta ve kusur oluşumunu azaltmaktadır.

Çay ağacı yağını en çok yağlı ciltlerin tercih etmesi tavsiye edilmektedir. Yağlı ciltlerde istenmeyen parlamayı kontrol altına alarak cilde doğal matlığının yanın sağlıklı görünüm sağlamaktadır. Çay ağacı yağını içeren cilt temizlik ürünleri sayesinde düzenli kullanımla cildinizin daha ferahladığını ve kusursuz göründüğünü anlamış olacaksınız.

cay agaci yagi

Cildinizin her bir hücresinin dostu olan bu ürün aynı zamanda diş etleri, uçuk gibi problemlere de iyi gelmektedir. Ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesine yardım eder.

Keskin ve güzel kokusuyla doğal bir deodorant olabileceği gibi, böcek savar bir losyon olarak da kullanılabilmektedir. Böcek ve sinekleri uzak tutmaya yardım eden çay ağacı yağı, bu tarz böceklerin yarattığı kaşıntı ve acı gibi reaksiyonlara da iyi gelir.

Cilde olduğu kadar saç bakımına da iyi gelen bu yağın kepekleri azalttığı da bilinmektedir.

cay agaci yagi 3 685x457

Tabi birçok faydası olsa da herkesin cildi aynı özelliklere sahip olmadığında çay ağacı yağından oluşan bir ürünü kullanmadan önce mutlaka alerjik bir reaksiyonunuzun olup olmadığını cildinizin ufak bir alanında test etmelisiniz. Ayrıca bu yağın küçük çocuklar ve hayvanlar için pek güvenli olmadığı da bilinenler arasındadır.

Çay Ağacı Yağı Hakkında

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu