Canım Kardeşim Filminin Konusu Nedir? Oyuncuları Kimlerdir?

instagram takipçi hilesi

Canım Kardeşim filmi, yönetmen koltuğunda büyük usta Ertem Eğilmez‘in oturduğu, Sadık Şendil’in senaryosunu yazdığı, yeşilçamın en önemli baş yapıtlarından biridir. Altın koza film festivalinde ödül almıştır. Aynı zamanda Türk Sinemasının en iyi dram filmlerinden biri olarak da hafızalarda yer etmiştir. Milyonları göz yaşına boğan yapım, seneler sonra bile büyük bir izleyici kitlesine hitap etmektedir. Usta oyuncuları, muhteşem müzikleri ve etkili hikayesiyle yüreklere dokunmayı başarmaktadır. Öyleyse bu film hakkında daha detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz?

canım kardeşim filmi
Türkçe İsmiCanım Kardeşim
IMDb Puanı: 8.7
Yapım yılı: 1973
İlk vizyon tarihi: 1 Mart 1973
Yaş Sınırı: –
Yönetmeni: Ertem Eğilmez
Senarist: Sadık Şendil
Başrol OyuncularıTarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral
Türü
: Dram 
Yapım Ülkesi
: Türkiye

Filmin Konusu

Canım Kardeşim filmi, izleyicinin içine işleyen konusu, işlenişi ve verdiği mesajlar ile dikkat çekiyor.

Murat ve Halit iki can dosttur. Kahraman ise Murat’ın biricik küçük kardeşidir. Bir gece evde çıkan yangından dolayı Murat ve Kahraman’ın babaları vefat eder. Henüz küçük bir çocuk olan Kahraman, o günden sonra ağabeyi Murat ile yaşamaya başlar. Bu sıralarda ise Murat’ın en yakın arkadaşı olan Halit, evden kovularak Murat’ın yanına yerleşir. Üç kafadar yoksul ama bir o kadar da neşeli bir hayat sürerler.

canim kardesim filmi 2

Kahraman’ın öğretmeni ağabeyini okula çağırarak onun küçük olduğunu, temiz ve hijyenik şartlarda yaşamasının daha iyi olacağını ve buna dikkat etmelerini söyler. Bu aralar Kahraman’da halsizlik, uyku hali ve bitkinlik olduğunu gören Murat ve Halit onu doktora götürürler. Orada Kahraman’a kanser teşhisi konur ve dünya başlarına yıkılır.

Doktor bu aşamada Kahraman’ın olabildiğince mutlu bir hayat yaşamasının ona iyi geleceğini anlatır. Bunu duyan ağabeyi ve can dostu soluğu okulda alarak, öğretmene durumu izah eder. Öğretmen ise bu süreçte Kahraman’ı izinli sayacağını söyler. Murat ve Halit o günden sonra, minik Kahraman’ın tüm isteklerini yerine getirebilmek için var gücüyle çırpınırlar. Tüm yoksulluklarına rağmen lüks restoranlarda yenen yemekler, lunaparkta çılgınca eğlenceler ve mutluluk dolu günlerin ardından, Kahraman’ın tek bir isteği kalır. O da eve bir televizyon alabilmektir.

canim kardesim filmi 1

Bu televizyonu alabilmek için çok uğraşan iki kafadar bir türlü amaçlarına ulaşamaz. En sonunda; umutsuz bir şekilde gece vakti evlerinin yolunda yürürken, bir mağazanın vitrininde televizyon görürler. Hasta kardeşinin yüzünde tebessüm olsun diye gece-gündüz çabalayan Murat, yakın arkadaşı Halit ile birlikte o televizyonu çalarak eve getirir.

Sessiz sedasız bir şekilde televizyonu kurarlar. Kahraman’a sürpriz yapacakları için de bir hayli heyecanlıdırlar. Nihayet televizyonu çalıştırmayı başarıp, odasında yatmakta olan Kahraman’ı uyandırmaya giderler. Fakat ne yazık ki küçük bedeni daha fazla dayanamamış ve Kahraman hayata gözlerini yummuştur.

Canım Kardeşim Filminin Oyuncuları

  • Tarık Akan – Murat
  • Halit Akçatepe – Halit
  • Kahraman Kıral- Kahraman (çocuk oyuncu)
  • Adile Naşit – Kahraman’ın öğretmeni
  • Kemal Sunal – Yolcu
  • Ali Yalaz – Doktor
  • Renan Fosforoğlu – Lokanta Sahibi
  • Metin Akpınar – Kancı Mehmet
  • Ahmet Turgutlu- Kasap
  • Sıtkı Akçatepe – Musta

Canım Kardeşim Filmi İle İlgili Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu