Yerli Kadın Ünlüler

Canan Kaftancıoğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Canan Kaftancıoğlu
Tam adı: Canan Kaftancıoğlu
Doğum tarihi: 03.02.1972
Doğum yeri: Ordu / Türkiye
Burcu: Kova
Eşi: Ali Naki Kaftancıoğlu
Çocukları: Çağım Işık Kaftancıoğlu
Mesleği: Doktor, Siyasetçi
Aktif Yılları: 2009 yılından bu yana.

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Canan Kaftancıoğlu , 13 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen CHP 36. Olağan İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilmiştir.

Canan Kaftancıoğlu, 3 Şubat 1972 tarihinde Ordu’nun Mesudiye ilçesinin Çiftlik Sarıca köyünde ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi ev hanımı, babası ise İlkokul öğretmenidir.1979 yılında Ordu Atatürk İlkokulu’nda başlayan eğitim öğretim yaşamı, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu’nun ardından 1986 tarihinde Ordu lisesine başladı ve 1989 yılında başarıyla mezun olmuştur.

Üniversite yıllarına dek tüm eğitim yaşamı süresince okulun voleybol takımında yer almıştır. 1989 yılındaki ÖSYS sınavında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden başarıyla mezun olmuştur.

Canan Kaftancıoğlu, doktor olarak mezun olmasının ardından Sivas Suşehri Devlet Hastanesi acil biriminde hekim olarak görev almıştır. Bu hastanede sonradan eşi olacak Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanışmıştır.

1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı‘nda Adli Tıp İhtisasına başlamıştır. 2000 yılında Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda vaka taraması yaparak “İşkence Olguların Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” başlıklı tezi ile ihtisasını tamamlamıştır.

2000 yılının Nisan ayında Bağcılar’da Özel Işık Tıp Merkezi’nin kurucu hekimlerinden birisi olmuştur ve Genel Koordinatör olarak görev yapmıştır.

Öğrencilik yılları ve sonrasında birçok demokratik kitle örgütü ve dernekte görev almıştır. Toplumsal Bellek Platformu’nun kuruluşunda önemli rol oynamıştır.

Ardahan İli Koyunpınarı köyünde Ümit Kaftancıoğlu kütüphanesi yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamıştır. Ardahan Dernekler Federasyonu ve Esenyurt Erenler Cemevi ve Kültür Vakfı’nın kütüphanelerini kurmuştur.

Faili meçhul cinayetlere dikkat çeken ve 2009 yılında Ses Yayınlarından çıkan “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı derlemek kitabını kaleme almıştır.

Sosyal ve bilimsel alanlarda yayınlamış olduğu yüzlerce makalesi olmakla beraber Birleşik Haziran Hareketi’nin geçici yürütmesinde de görev almıştır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesinde de yer almaktadır.

22 Mayıs 2010 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesi ile beraber CHP’deki değişim sürecine katkı sunmak amacı ile 2011 yılında CHP İstanbul il yönetiminde yer almıştır.

2011-2012 yıllarında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2011-2014 yılları arasında da il başkan vekilliği ve basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevine devam etmiştir.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Maltepe Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Canan Kaftancıoğlu, kendisi gibi doktor olan Ali Naki Kaftancıoğlu ile eli olup Çağım Işık adında bir kızı vardır.

13 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilmiştir.

Canan Kaftancıoğlu Kitapları

2014 – Roboski İstenmeyen  Çocuklar (Katkıda bulundu)
2013 – Bir Eflatun Ölüm (Katkıda bulundu)
2009 – Benim Babam Bir Kahramandı

Videoları

 

Canan Kaftancıoğlu

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu