Yaşam

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Terebentin, kozalaklı ağaçlardan elde edilen ve adından da anlaşılacağı gibi çam ağacından elde edilen doğal bir yağdır. “Terebentin” adı verilen madde ağacın kendisinden akabilmesine veya ağacın boyanması ile elde edilebilmesine rağmen piyasada aslında farklı türleri bulunmaktadır. İki malzeme arasında ayrım yapmak önemlidir, aslında aynı şey olmadığı için “terebentin” ile karşılaşabilirsiniz.

cam terebentin yaginin faydalari nelerdir2

Terebentin, bal veya reçine adı verilen bir kozalaklı ağacın gövdesinin sızan kısmından elde edilirken, terebentin ağacın dikenli yapraklarından çıkarılır. Genellikle her ikisi de özel damıtma yöntemleriyle izole edilir ve doğrudan şişelenmeleri ve doğrudan kullanılabilmeleri nedeniyle doğal ürünlerdir.

Terebentin, adı sıklıkla değiştirilen ve saç sağlığı konusunda tam bir uzman olarak görülen bir yağ olsa da, onun farklı yönlerini bilmeye değer. Saç için, cilt için ve nefes için faydaları oldukça etkilidir. Günümüzde çoğu durumda tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

• Ağrıya iyi gelir. Terebentin eklem ağrısı ve romatizma için hızlı ağrı kesici sağlar.

• Akciğerleri rahatlatır. Burunla yapılan bir buhar banyosu nefesi açabilir ve ciğerleri rahatlatabilir. Aynı zamanda nefesinizi çok kolay şekilde açacaktır.

• Burun ve boğaza iyi gelir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında burnu ve boğazı yatıştırdığı bilinmektedir.

• Stresle başa çıkmanın yolu budur. Ayrıca stres ve yorgunluk giderici özelliğinden dolayı banyo suyuna ilave edilmesi tavsiye edilir.

• Sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekler. Kokusunun konsantrasyonu arttırdığı söylenir.

• Bakterilerin neden olduğu sorunlara faydalıdır. Antibakteriyel ve antiseptik özelliğinden dolayı ciltte oluşabilecek bakteriyel hastalıkları önler.

• Kan dolaşımını hızlandırır. Bu sadece vücuda canlılık katmakla kalmaz, aynı zamanda varis gibi cilt hastalıklarının oluşumunu da mümkün olduğunca engeller.

 

cam terebentin yaginin faydalari nelerdir4

• Sağlıklı saçlara katkıda bulunur. Düzenli kullanıldığında sağlıklı parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

• Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Egzama, akne gibi cilt sorunlarına hitap ettiği ve yaşlanma karşıtı etki üreterek kırışıklık oluşumunu engellediği bilinmektedir.

• Saç derisinde çıkan yaralara çözüm sunar. Saç derisini beslediği için kepek oluşumunu engeller ve mevcut kepek sorunlarına çözüm sağlar.

• Saç dökülmesini önler. Ayrıca saç derisini beslediği ve saç köklerini güçlendirdiği için saç dökülmesini önler.

• Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saçların daha kısa sürede daha hızlı uzamasını sağlar.

• Yağlama sorunlarını da ortadan kaldırır. Şampuana eklendiğinde hem şampuanın saça verebileceği zararı en aza indirir hem de saçtaki yağlanma problemlerini önler.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir bitki uzmanından veya çevrimiçi satış siparişi web sitesinden kolayca terebentin alabilirsiniz. Bu yağı saçlarınız için kullanmaya karar verdiyseniz en kolay ve pratik yöntem için bu yağı şampuanınıza eklemeyi deneyebilirsiniz.

cam terebentin yaginin faydalari nelerdir1

  • 300 ml’lik bir şampuan şişesi düşünürsek, 30 damla terebentin ekleyin ve bu şampuan şişenizi şampuanlamak ve normalde yaptığınız gibi saçınızı yıkamak için yeterlidir.
  • Saçınızın yoğunluğuna göre maskeye 10 damla terebentin de ekleyebilirsiniz.
  • Bu yöntemleri kullanmak istemiyorsanız terebentin ile eşit miktarda zeytinyağı veya badem yağını karıştırıp kökten uca saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu şekilde en az 3-4 saat bekleyip ardından yıkayabilirsiniz. Bu yağ maskesini 4-5 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Bu tariflerin sadece saçınıza değil, cildinize de faydası olduğunu unutmayın. Bunları düşünerek gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Nefesinizi açmak içinde kullanabileceğiniz çam terebentin yağı oldukça faydalıdır. Nefes açmak için;

  • Geniş bir kase suyun içine yaklaşık 5-6 damla çam terebentin yağını damlatabilirsiniz.  Bu karışımdan yükselen buharı 5 kez burnunuzu kullanarak soluyabilir, ardından 5 kez normal nefes alarak değerlendirebilirsiniz. 5 üzerinden 3-4 kez yapmak yeterlidir.
  • Aynı şekilde stres, yorgunluk ve ağrıyla mücadele etmek için banyo suyunuza biraz terebentin ekleyebilirsiniz. Elbette banyodan çıkmadan önce vücudunuzu temiz su ile durulamayı da unutmamalısınız

Fazla Çam Terebentin Yağı Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Terebentin topikal olarak kullanıldığı için doğru kullanıldığında bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak güçlü bir yağ olduğunu ve tek başına kullanılamayacağını unutmamak önemlidir.

cam terebentin yaginin faydalari nelerdir5

Terebentin kullanırken, etkisini biraz azaltmak için zeytinyağı, badem yağı veya şampuan gibi farklı maddelerle karıştırmak gerekir. Aksi takdirde saçlı deride veya cildin diğer bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık vb. yapabilir. Her bitkisel yağda olduğu gibi fazla tüketiminden mutlaka kaçınılmalıdır.

Çam Terebentin Yağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu