Otomobil

Cam Rüzgarlığı Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

instagram takipçi hilesi

Rüzgarlı bir havada hızlı yürüyen bir insan rüzgardan ne denli etkilenirse ve hatta zarar verirse aracın içindeyken de rüzgara maruz kalmak çok daha fazla sorun yaratabilir. Bu durumu önleyebilmek için cam rüzgarlığı kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

cam 11

Dışarıda yağmur yağıyorken araç içinde sigara dumanının sağlıklı bir şekilde tahliye edilebilmesi için aralanan camdan yağmur damlalarının girmesine engel olur. Uzun bir yolculuğa çıktığınızda güneş tepelerin ardında en dik konuma ulaşmışken aracınızın camının bir kısmına denk gelen güneşten korunmanızı da yine cam rüzgarlığı sayesinde korunabilirsiniz.

Cam Rüzgarlığı Nedir?

cam 9

Araçlarda çokça rastlanılan fakat ne işe yaradığından pek de emin olunamayan cam rüzgarlıkları, pek çok araçta kullanılmaktadır. Araçların içine rüzgarın girmesine engel olan bu nesne, aynı zamanda aracınıza spor bir görüntüye de bürünmesini sağlamaktadır. İstediğiniz zaman sökebileceğiniz ihtimalini de unutmayın.

1-) Cam Rüzgarlığı Modelleri Nelerdir?

cam 5

Cam rüzgarlıkları yapışma şekline göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar fitile dıştan yapışan cam rüzgarlıkları ve fitile içten geçmeli cam rüzgarlıklarıdır. Bu farklılığın nedeni araçların farklı kalınlıklardaki cam direklerine sahip olmasından ötürü olmasından kaynaklanmaktadır. Bu farklılık sizin tercihinize göre değildir, tamamen sahip olduğunuz aracın modeline bağlıdır.

2-) Cam Rüzgarlığı Takmak İçin Gerekli Malzemeler

cam 4

Satın almış olduğunuz cam rüzgarlığını kendi eliniz ile takabileceğiniz gibi, işin uzmanlarından da yardım alabilirsiniz. Bu işi ben yapabilirim diyorsanız elinizde olması gereken malzemeleri sizler için listeledik.

Araca Uygun Cam Rüzgarlığı

Bastırmak için Sert Plastik Cisim

Kuru Temiz Bez

Fön Makinesi

3-) Cam Rüzgarlıkları Nasıl Takılır?

cam 1

Yukarıda listelemiş olduğumuz malzemeleri edindiyseniz cam rüzgarlığınızı aracınıza takmaya başlayabilirsiniz. Cam rüzgarlığını takarken sırası ile takip etmeniz gereken adımlar şöyledir:

Ön camlardan birisi ile işe başlayabilirsiniz. Takacağınız rüzgarlığı ve camı kuru bir bezle silerek ilk işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sonrasında yapıştıracağınız kısmı ve cam rüzgarlığını fön makinesi ile ısıtın. Ardından da cam rüzgarlığını ve yapıştıracağınız bölgeyi fön makinesi ile ısıtın.

cam 7

Isıtma işleminin sonrasında cam rüzgarlığının yapışkanının üzerinde yer alan kağıdı çıkarın ve ön tarafından başlayarak yavaş yavaş araçtaki ilgili bölüme yapıştırın.

Bir yandan da öteki taraftan fön makinesini çalıştırıp ısıtarak daha iyi yapışmasını sağlayın.

Yapıştırma işlemi süresi boyunca yapıştırdığınız yerleri baş parmağınız ile bastırın. İşlem sona erdikten sonra ise bir plastik yardımı ile yapıştırılan yerlerin yavaş bir şekilde üzerinden bastırarak geçin.

Diğer camlara da aynı uygulamaları eksiksiz bir şekilde yaparak işlemi tamamlayın.

Cam Rüzgarlığı & Montajı | VW Polo

Kaynak
gigbi.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu