Alışveriş Rehberi

Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

instagram takipçi hilesi

Tam zamanlı bir öğrenci veya bağımsız bir serbest çalışansınız. Belki evden çalışıyorsunuz ve gününüzün çoğunu evde masanızda geçiriyorsunuz. Masanızın rutininiz ve motivasyonunuz üzerinde düşündüğünüzden daha büyük bir etkisi var. Çalışma masanız, omurga ve bel sağlığınıza uygun olmalı ve sizi işinizden uzaklaştırmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

Masa Boyutu

Çalışma Masası

Çalışırken fiziksel rahatlık çok önemlidir. Tabii ki konsantre olmanızı engelleyen ya da masanızda uyumanızı sağlayan bir rahatlıktan bahsetmiyoruz. Özellikle uzun süreler boyunca yanlış duruşla boyun, sırt ve bel bölgenizi yorar veya zedelerseniz, uzun süre masa başında çalışmak zevkten çok işkenceye dönüşebilir. İhtiyaç duyduğunuz dikkat ve odaklanma, acı ve acı nedeniyle sizden uzaklaşır ve masanızda oturmak bile istemeyebilirsiniz. Bu nedenle doğru boyutta bir çalışma tezgahı almak çok önemlidir.

Ekranla Aradaki Mesafe

Çoğu insan gibi bilgisayarınızı asla işyerinde bırakamıyorsanız veya tüm işleriniz bilgisayarda yapılıyorsa, bilgisayarınızın masanızın neresinde olduğuna da dikkat etmelisiniz. Uzmanlar, en az 40 cm’lik bir mesafenin korunmasını tavsiye ediyor. Yüzünüzü bir bilgisayar ekranına yerleştirmek size ideal görünümü verir.

Masa Lambası

calisma masasi nasil olmalidir5

Peki, aydınlatma söz konusu olduğunda bir masa nasıl görünmelidir? İlk olarak, uygun ve yeterli bir aydınlatma ile başlayalım. Eğer masanızda yeterli aydınlatma yoksa ve bu özellikle göz sağlığınız için çok zararlıysa masa lambaları çok önemlidir. Masa lambası çalışma alanınızı tamamen aydınlatır ve işinize rahatça odaklanmanıza yardımcı olur.

Masa Düzeni

İşe veya eğitime odaklanabileceğiniz bir çalışma ortamında, yaptığınız işe göre ihtiyacınız olanı bulmalısınız. Yeterli sayıda ve renkte not defteri, post-it, kalem, silgi gibi temel ihtiyaçlarınız, araç bularak dikkatinizin dağılmaması için masanızın üzerinde olmalıdır. Her şeyin elinizin altında olduğu ve masadan kalkmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir masa olmalı.

Canlı Çiçekler

calisma masasi nasil olmalidir4

Çalışma odanızda her zaman en az bir houseplant bulundurun. Canlı bitkiler iş performansını %15’e kadar iyileştirebilir.

Oda Sıcaklığı

Oda sıcaklığı en az 20 derece, en fazla 25 derece olmalıdır. Dekorasyonu solda tutmaya çalışın ve sağı boş bırakın.
Ofis koltuğuna oturduğunuzda kollarınız, bilekleriniz ve kalçalarınız yere paralel olmalıdır.

Aydınlatmalar

calisma masasi nasil olmalidir3

Doğal aydınlatmadan yararlanın. Düzenli olarak kalkın ve masanızdan kalkın ya da masa başı egzersizleri için masanızda oturun.

Çalışma Masası İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu