Yaşam

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapmalıyım?

instagram takipçi hilesi

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapmalıyım? Öğrenmede başarıya ulaşmak çoğu öğrencinin hayalidir. Neden unuttuğumuza dair çıkarımlar yaparsak yapacaklarınızın sıralamasını buna göre ayarlayabilirsiniz. Çünkü unutma nedenlerinden biri de yanlış çalışmaktır. Öğrenciler çoğu zaman sınavlara girmek yerine ders çalışarak vakit geçirdiklerinden ve sonrasında unutmakla karşı karşıya kaldıklarından yakınırlar.

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu durumda öğrenciler harcanan zaman için kendilerini küçük düşürebilirler. Öğrencilerden başarılı olamadıklarını düşünmek gibi birçok şikayet duyuyoruz. Bununla birlikte, öğrencilerin konu çalışması planlamasında, problem çözmede ve test etmede hata yapma olasılığı yüksektir. Öğrenmeye farklı bir yaklaşımın izlenmesi gerekebilir.

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Dene Yanıl Öğren Tekniğini Uygula

calisilanlari unutmamak 3

Çalışılan konuyu unutmamak için herkesin çalışma düzeni ile ilgili olarak kendine has bir tarzı olduğu unutulmamalıdır. Bazıları yazarak, bazıları okuyarak, bazıları da görselleştirerek daha kolay öğrenir ve hatırlar. Yeni bir konu araştırırken, sizin için neyin iyi olduğunu, neyin işe yaradığını ve zihninizin yapısına uygun olanı bulmanız önemlidir.

Bunun için çalışma yöntemleriniz üzerinde çalışmalısınız. Başarılı öğrenci, nasıl öğreneceğini bilen ve kendini bilen kişidir. Kendinizi tanımak çok fazla deneme yanılma gerektirir. Çalışmanın ve çalışmanın farklı yollarını deneyerek hafızanızı test edebilirsiniz. Bunu yapmak için, farklı öğrenme stillerine sahip farklı konuları deneyin ve bunlara karşı test edin. Başarı oranınızı hangisinde önemli ölçüde artırdınız? Sizin için en iyi ve en uygun olan bu yöntemle çalışma şeklinizi oluşturun.

Bol Bol Alıştırma Yapın

calisilanlari unutmamak 1

Öğrenciler konuları unutmamak için konuları çalışmaya daha fazla odaklanabilirler. Konuları iyi öğrenmek önemlidir ama konular tek başına öğrenilerek öğrenilemez. Problem çözme, öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır. Tamamlanamayan problemlerin nedenleri öğrenilerek hatırlama geliştirilebilir.

Bir konuyu çalışmayı unutma olasılığı, yanlış ama doğru öğrenilmiş bir soruyu unutma olasılığından daha yüksektir. Denek temel hatları öğrenme aşamasını geçtikten sonra problemi çözmeye başlamalıdır. Sınavlar aslında hazırlandığınız şeylerdir. Bu nedenle problem çözme öğrenciler için en etkili uygulamadır.

Problem çözerek bir şeyler öğrenmek çok daha pratik. Başarılı öğrenciler bazen sadece konu çalışmalarına odaklanırlarsa başarısız olduklarını hissedebilirler. Ancak yaptıkları iş için yanlış yöntemi kullanırlar. Çok sayıda test çözmek unutma sorununu ortadan kaldıracak ve öğrenme olayını güçlendirecektir.

Ayrıntılarda Kaybolmayın

Çoğu sınavın içeriği sınırlıdır. Sorular deniz gibi görünse de önceki soru tiplerine baktığımda hatırlamanız gerekenler şeyler çok spesifiktir. Geçmiş sınavları iyi bir şekilde incelemek size bunun ipuçlarını verecektir. Unutan ve ayrıntılarda kaybolan bir öğrenciyseniz, geçmiş bir sınav çözümü yapmanızı öneririz.

Geçmiş test içeriklerini tamamen çözmek zor olabilir. Ancak, zorlandığınız konular ile ilgili sorulmuş soruların soru tiplerini inceleyerek, ne çalışmanız gerektiği ve ne kadar öğrenmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu yöntem ile öğrenim tarzınızda eksiklikleri fark edebilirsiniz.

Bol Bol Tekrar Yapın

calisilanlari unutmamak 4

Konuları unutmamak için sürekli tekrar yapmak önemlidir. Tekrar, öğrenmenin anahtarıdır. Sınav için tüm konuları tekrar okumak zaman kaybı olur ve çok yorucudur. İlk çalışma anında konuları özetlemek ve zaman zaman notlarınızı gözden geçirerek tekrar etmek daha etkilidir. Öğrenciler, konuları tekrar tekrar çalışmak gerektiğini ve aylar önce çalıştıklarını düşünebilirler.

Bu durumda, notlarınızı gözden geçirmek unutmayı önler. Öğrenci, sadece özet notlar ve konular üzerine çalışarak öğrenme işlemini gerçekleştirecektir. Yanlışlarınızı çözerek tekrar etmek de öğrenmenizi pekiştirir. Başarısız olduğunu düşünen bir öğrenci, bu tekrar yöntemi ile başarılı olabilir. Bu yöntem ile sınav sonuçlarında artış elde edebilirsiniz.

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapmalıyım? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu