Büyük Sevimli Yunus Balıkları…

Yaşamları Nasıldır ? Türleri Nelerdir ?

instagram takipçi hilesi

Denizlerin en çok sevilen sevimli hayvanları yunuslar dişli balinalar yunusgiller ailesinden gelen bir canlı türüdür. Yunus balığı olarak adlandırdığımız bu tür aslında memeli hayvanlar kategorisine girmektedir. 10 milyon yıldır yaşayan yunuslar dünyanın bilinen en eski hayvan türlerindendir.
dolphin 203875 960 720

Geçmiş de yaşayan yunus türlerinin bazıları varlığını sürdürmektedir ancak yeni tür yunuslar bulunmaktadır. Toplam 34 türü bulunan yunuslar farklı coğrafyalarda yaşayabilmektedir. Herkesin balina olarak bildiği hatta yunusların sevimliliğine karşılık katil olarak adlandırılan bu tür aslında yunus familyasına aittir. Bu türleri birbirinden ayıran özellikleri boyutları ve yapılarıdır.

dolphin 2687078 960 720

Özellikleri Nelerdir ?

-Balık türleri solunumlarını yüzgeçleri sayesinde yaparlar. Ancak yunuslar akciğer solunumu gerçekleştirirler. Ancak bu solunum insanlardan farklı olarak kendi istekleriyle yapmalarıdır. Nerede ne zaman solunum yapacaklarına kendileri karar verir.
-Yunuslar tüm hayvanlar arasında en zeki özelliğe sahip hayvanlardır. Hem deniz yaşamında hem de insan ilişkilerinde zekaları hep ön plandadır.

-Yaşam alanları denizin derinliklerinde olduğundan yunusların işitme yetileri çok gelişmiştir. İletişime geçmek ve yön bulmak için yankılardan yararlanırlar. Çıkardıkları seslerin cisimlere çarpması yöntemiyle cisimlerin boyutunu yakınlığını uzaklığını ayırt edebilirler.

dolphin 1019615 960 720

-Yaklaşık 25-35 yıl arası yaşarlar. Boyları 2 metre ve ağırlıkları 200-300 kilo arasındadır. Balık
yiyerek beslenirler. En sevdikleri balık türü sardalyadır.
-Yunusların derileri çok parlaktır. Bunun sebebi deri hücrelerinin kendilerini 2 saatte bir yenilemesidir. Yunus balıkları acıya çok dayanıklıdır.Özellikle köpek balığı saldırıları karşı dirençlidir.

-Yunuslar doğum yoluyla üreme gösterirler. Yavru yunuslar uzun bir anne yunusun sütüyle beslenir. Ancak yunuslar ilk doğduğunda dudakları oluşmamış şekilde doğar. Anne yunusa dokunarak ağza süt gelmesiyle beslenirler.

Türkiye de yunusların 3 türü bulunmaktadır.Bunlar:

1)Tırtak: Türkiye’nin her yerinde yaşayan ve yunusgillerin bilinen en eski türü olması özelliğine sahiptir. Sırt kısımları kahverengi ve siyah karın kısımları ise beyaz renktedir. Tür olarak vücudunda çok fazla renk bulunduran bir türdür.
dolphin 1988254 960 720

2)Çizgili Yunus: Türkiye de daha çok sıcak sularda kendini gösterir. Bu tür diğer yunuslara göre daha küçüktür ve bu özelliği sayesinde en fazla sıçrayabilen tür olmuştur. Bir sefer de yaklaşık 7 metre sıçrayabilir.
dolphin 1602874 960 720

3)Afalina : Yunusların  ülkemizde en bilinen gri renkli olan türüdür.4 metre boyları yaklaşık 600 kilogram ağırlıkları olmasına rağmen küçük ve sevimli bir yüze sahiptirler.
bottlenose dolphin 406763 960 720

Kaynak
özellikleri nediryunus balığı

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu