Yerli Kadın Ünlüler

Buse Tosun Kimdir?

instagram takipçi hilesi

buse-tosun
Tam adı: Buse Tosun
Doğum tarihi: 12 Mayıs 1995
Doğum yeri: İzmir, Türkiye
Boyu: 1,73 m
Kilo: 69 kg
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Milli Güreşçi
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Buse Tosun Kimdir? Buse Tosun, 12 Mayıs 1995 tarihinde İzmir‘de dünyaya gözlerini açmıştır. Uzun süredir güreş sporu ile yakından ilgilenen genç sporcu, pek çok müsabakadan alnının akı ile çıkaran büyük bir başarı elde etmiştir.

Tosun, evin en küçük çocuğudur. Bir abisi bir de ablası vardır. Babası belediye çalışanı, annesi ise ev hanımıdır. Çocukluğu çok hareketli geçtiği için öğretmenleri tarafından basketbola ve atletizme yönlendirilmiştir. Son olarak güreş ile tanışan genç sporcu, bu branşta neredeyse hiç zorlanmamıştır.

Buse Tosun, bir gazeteye verdiği röportajında küçüklüğünde erkekler ile kavga ettiğini, hatta dövdüğünü söylemiş, güreşe başlarken de hiç yapabilir miyim diye ikilemde kalmadığını belirtmiştir. Hem alaycı hem de özgüvenli ve kendinden emin bir karaktere sahiptir. 2016 yılında organize edilen Avrupa Güreş Şampiyonası‘nda 69 kiloda yarışmış ve bronz madalya kazanmıştır.

2017 yılında pek çok sporcunun yaşadığı gibi bir talihsiz olay yaşamış ve ameliyat olmuştur. Yaşadığı sakatlık sebebi ile ameliyat olmuş fakat kısa süre de kendisini toparlayarak minderlere geri dönmüştür. Fakat ilk müsabakasında yaşadığı sakatlık tekrarlamış ve ikinci bir ameliyat geçirmek zorunda kalmıştır.

Sakatlık yaşayan pek çok sporcunun en büyük korkusu eski performansını sergileyememektir. Fakat Buse Tosun, sakatlığından sonra pek çok başarı elde etmiştir. 2017 yılında düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası‘nda altın madalyanın sahibi olmuştur.

15 Aralık 2020 günü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da organize edilen Dünya Kupası finallerinde Bulgar rakibi Yuliana Vasileva’ya 5-2 mağlup olarak dünya ikincisi olmuştur. Tosun, dünya ikinciliğini elde etmeden önce şampiyonada, Hintli Preet Kaur, Rus Evgeniia Zakharcenko ve Ukraynalı Alla Belinska‘yı yenmiştir.

Sırbistan’ın Belgrad şehrinde düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası‘nda Türkiye’yi temsil eden milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu, kadınlar 68 kilogram kategorisinde altın madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Şampiyona, başkent Belgrad’da gerçekleştirilmekteydi ve Buse, kadınlar 68 kilogram final müsabakasında Moğolistan’dan Delgermaa Enkhsaikhan ile karşı karşıya geldi.

Milli güreşçimiz, büyük bir mücadele sonucunda rakibini tuşla mağlup ederek kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu kazandı. Daha önce dünya şampiyonalarında 2 bronz madalya kazanan Buse Tosun Çavuşoğlu, bu zaferle Türk güreş tarihinde önemli bir yer edindi. Ayrıca, Yasemin Adar Yiğit’ten sonra dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın güreşçi unvanını da elde etti

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu