Yerli Erkek Ünlüler

Burçin Büke Kimdir?

instagram takipçi hilesi

31

Tam adı: Burçin Büke
Doğum tarihi: 1966
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Özcan Büke (babası)
Eşi:
Çocuk (ları): 
Mesleği: Müzisyen – Piyanist
Aktif Yılları: 1979’dan Günümüze

youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Burçin Büke kimdir? Burçin Büke, İzmir’de doğmuştur.

Babası piyanisttir. Bu sayede müzik ile içiçe büyüme şansı elde etmiştir. İlk müzik eğitmeni babasıdır. Küçük yaşlarda Burçin’e piyano dersleri vermiştir. 6 yaşındayken Ali Ersümer ile çalışan Büke, 10 yaşında ilk konserini vermek üzere sahneye çıkmıştır. 6 yaşındayken ablasına piyano alınmıştır.

Fakat ablası piyanoya karşı ilgisiz davranmıştır. Onun yerine Burçin Büke zamanının büyük çoğunluğunu piyano çalışarak geçirmiştir. Babası onun yeteneğini keşfederek gereken eğitimleri alması için elinden geleni yapmıştır.

1977 yılında yani 11 yaşındayken “Harika Çocuk” sınavını kazanmıştır. Piyano, kompozisyon ve teori çalışmalarına başlamıştır. Piyano derslerini Prof. Mithat Fenmen’den, teori ve kompozisyon derslerini ise Prof. İlhan Baran’dan almıştır. Sofya Müzik Festivali’nde 1979 senesinde sahneye çıkarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

İlginizi çekebilir: Burcu Güneş Kimdir?

Ankara Hacettepe Üniversitesi’nin Devlet Konservatuvarı’nda yüksek yapmak üzere hak kazanmıştır. Burada yüksek yapmanın normal süresi 11 sene iken, Burçin Büke beş buçuk senede tamamlamıştır. Devlet bursu kazanarak Almanya’da eğitim almıştır. Eğitimini Hannover’ın Müzik Akademisi’nde almıştır.

Hannover’da müzik festivallerine katılmıştır. 5 sene boyunca solistlik ve oda müziği sanatçılığı yapmıştır. 1992 senesinde yapılan Hannover Müzik Akademisi Solistlik Sınavı’nı başarı ile bitirmiştir. Benjamin Kaplan ile Londra’da; Prof. Marvulli ile İtalya’da çalışmıştır.

Uluslararası yapılan Lanciano Piyanı Yarışması’nda birinci olmuştur. Color Of Music isimli oda orkestrasını kurmuştur ve bu orkestrada solistlik yapmıştır. Birçok turneler yapmış, festivallere katılmıştır.

Başta Almanya olmak üzere; Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Mısır, New York gibi birçok yerde konserler vermiştir. New York’ta verdiği konser New York basınında haberinin yapılmasına sebep olmuştur.

Londra’da “Steinway Sons” sanatçısı olmuştur (1996). 1994 senesinde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının solistliğini yapmıştır. 4 sene boyunca burada solist sanatçı olarak çalışmıştır. 1998 yılından sonra ise İzmir Devlet Senfoni Orkestrasında solistlik yapmıştır.

2000 senesinde ilk albümünü çıkarmıştır. Albümünün ismini “My Dream” olarak vermiştir. Selanik Konservatuvarının düzenlediği festivale katılmıştır. Uluslararası bir piyano festivali olan bu etkinlikte eğitmen ve solist olarak katılım sağlamıştır. Türkiye’de de birçok ilde konserler vermiştir.

Eşi için “For You” isimli beste yapmıştır. Gününün büyük bir kısmını piyano başında geçiren sanatçının iki çocuğu vardır.

Burçin Büke Albümleri

  1. 2000 – My dream
  2. 2004 – Personal touch
  3. 2006 – İt’s time
  4. 2007 – Mozart for babies ve secret garden
  5. 2009 – Haydn For Babies
  6. 2010 – Chopin
  7. 2011 – Gözbebeğim

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu