Yerli Erkek Ünlüler

Burak Aksak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Burak Aksak 1
Tam adı: Burak Aksak
Doğum tarihi: 12 Eylül 1985
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ailesi: Selçuk Aydemir (kuzen)
Eşi: Büşra Hacısalihoğlu
Mesleği: Yazar, yönetmen, oyuncu, senarist
Aktif Yılları: 2005’den bu yana
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Burak Aksak kimdir? Burak Aksak, 12 Eylül 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu Yedikule, ortaokulu Koca Mustafa Paşa Lisesinde okumuştur. Daha sonra üniversite için Eskişehir’e gidip orada Anadolu Üniversitesinde Kamu Yönetimi okumuştur. Üniversite zamanlarında kuzeni ve kendisi gibi yönetmen, senarist olan Selçuk Aydemir ile beraber kısa filmler çekmeye başlamışlardır.

Burak Aksak, 2006 yılında Plato Film Okulundan burs kazanarak hobi amaçlı başladığı bu sektörde profesyonelleşmek için eğitim almaya başlamıştır. Aynı zamanda Ekol Drama Sanat Okulu’nda eğitim vermiştir.

2009 yılında kuzeni Selçuk Aydemir ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği Ramazan Güzeldir isimli diziyi TRT‘ye çektiler. Bu diziyle televizyon sektörüne giriş yapan Burak Aksak öncesinde birçok kısa filmi çekmiş ve senaristliğini yapmıştır.

2011 yılında herkesin gönlüne taht kurmuş olan yıllar boyunca konuşulacak senaristliğini yaptığı dizi Leyla ile Mecnun TRT’de yayınlanmaya başlamıştır. Onur Ünlü’nün yönetmenliğini yaptığı dizide efsane olacak bir kadroyla çalışan Burak Aksak, türk televizyon tarihinin en iyi absürt komedi dizisini ortaya koymuştur. Dizi 3. Antalya Televizyon Ödülleri’nde ‘En İyi Senaryo Ödülü’ almıştır.

İlginizi çekebilir: Salur Kazan: Zoraki Kahraman Film Konusu ve Oyuncuları

2013 yılında sessiz sedasız yayından kaldırılan Leyla ile Mecnun‘un bir finali bile olmayışı ekibin ve Burak Aksak’ın en büyük üzüntüsü olduğu kadar dizinin hayranlarını da yıkmıştır. Bu yüzden 2013 yılında aynı ekiple Ben de Özledim isimli diziyi yazmış ve oyuncu kadrosunda kendisi de yer almıştır. Fakat bu dizi de 13 bölüm sonra final yapmıştır.

İlk Uzun Metraj Filmi Ne Zaman Çıktı?

Televizyonda senaristlik ve dizi serüveninden sonra 2015 yılında BKM’nin yapımcılığını üstlendiği Bana Masal Anlatma isimli filmi vizyona girmiştir. Burak Aksak ‘ın yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmidir.

2013 yılından beri mizah dergisi olan OT Dergi’de düzenli olarak yazmaktadır.

2015 yılında yine yapımcılığını BKM’nin üstlendiği senaristi ve yönetmenliğini Burak Aksak’ın yaptığı ikinci filmi Kara Bela da vizyona girmiştir. Bu filmin galası Harbiye Açıkhava Tiyatrosunda yaklaşık beş bin izleyiciyle gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple Türk sinema tarihinde halka açık gala yapmalarıyla bir ilki gerçekleştirmişlerdir.

2016 yılında Dede Korku Hikayeleri, 2017 yılında ise Deli Dumrul isimli kendisinin yazıp yönettiği iki filmi vizyona girmiştir. Fakat gişede hak ettiği başarıyı görememişlerdir. Burak Aksak’ın son filmi 2017 yılında vizyona giren ikinci filmi olan ‘Sen Kiminle Dans Ediyorsun?’ isimli filmdir.

2017 yılında yarım kalan hikayelerini bitirebilmek için kitap çıkarmaya karar veren Burak Aksak, kendi kitabını kendi açacağı yayın evinden çıkartmanın mantıklı olacağını düşünerek Küsurat Yayınları‘nı kurdu.

2018 yılında ‘Leyla ile Mecnun’ isimli bir kitap çıkartarak yıllar önce final yapan aynı isimli dizisinin hayranlarına bir farklı alternatif son daha hediye etmiş oldu.

Burak Aksak Filmleri

 1. 2005 Gövde Gösterisi (Kısa film) – Yazan/Yöneten
 2. 2006Ayrılık (Kısa film) – Yazan/Yöneten
 3. 2006 – Dünyanın Savaş Hali (Kısa film) – Oyuncu
 4. 2007 – Napsak Napsak (Kısa film) – Yazan/Oyuncu
 5. 2007 – Yüzük (Kısa film) – Yazan/Yöneten
 6. 2008 – Profesyonel (Kısa film) – Oyuncu
 7. 2015 – Bana Masal Anlatma – Yazan/Yöneten
 8. 2015 – Kara Bela – Yazan/Yöneten
 9. 2016 – Dede Korkut Hikayeleri – Yazan/Yöneten
 10. 2017 – Deli Dumrul – Yazan/Yöneten
 11. 2017 – Sen kiminle Dans Ediyorsun – Yazan/Yöneten

Dizileri

 • 2009 – Ramazan Güzeldir – Yazan/Yöneten
 • 2011 – Leyla ile Mecnun – Senarist/Proje Tasarım
 • 2013 – Ben de Özledim – Senarist/Oyuncu

Kitapları

 • 2017 – Leyla İle Mecnun

Videoları

Burak Aksak Yazar Söyleşisi

Burak Aksak Röportaj 

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu