Yerli Erkek Ünlüler

Bülend Özveren Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Bülend Özveren
Tam adı: Bülend Özveren
Doğum tarihi: ??. ??. 1943
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi: 18 Ekim 2022
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: 
Ailesi: –
Eşi: Sebla Özkantarcı
Çocuk (ları): 
Mesleği: Sunucu
Aktif Yılları: 1960’li ve 2022 seneleri arası
imdb-logo

Hakkında

Bülend Özveren Kimdir? Bülend Özveren, televizyon sunucusudur.

Bülend Özveren Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Bülend Özveren, 1943 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Boy uzunluğu hakkında tam olarak net bir bilgi yer almıyor. Ancak 1,60 boyuna olduğu düşünülüyor.

Bülend Özveren Eğitimi

Sultanahmet İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra orta öğrenimini Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve üçüncü yılına kadar burada okudu.

1964 yılında TRT’nin yaptığı ilk prodüktörlük sınavını kazanarak İstanbul Radyosu kursunu birincilikle tamamladı. 31 Temmuz 1965’te TRT İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başladı. Askerlik dahil yedi yıl çalıştığı İzmir Radyosu’nun daveti üzerine 1966 yazında İzmir’e gitti. Uzun süredir TRT sunucusu ve 1972’den beri spor spikeri olarak görev yapıyor. 1972 yılında TRT Haber Departmanı’nın açtığı spor spikeri sınavına ve kursuna katılarak “Spor Spikeri” diplomasını aldı.

Hukuk fakültesine devam ederek İzmir Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenci oldu ve 1971 yılında Ege Üniversitesi’nden diplomasını aldı. 1971 senesinde deneme yayınına başladı ve TRT İzmir Televizyonunda ilk canlı yayınını yaptı.

1973 yılında İzmir’de yedek subay olarak orduda görev yaptı. 1974 yılının başlarından itibaren altı ay boyunca Ankara TV’den Pazar akşamları spor stüdyosunu canlı olarak yayınladı.

Bülend Özveren Kariyeri

1974 yılında Genel İdare’nin çağrısı üzerine Ankara’ya giderek TRT tarihindeki ilk canlı sabah programını (Sabahtan Sabaha) hazırlayıp sundu. 1975 yılından bu yana yüzlerce canlı yayına Ankara TV’nin kalıcı yapımcısı ve sunucusu olarak katıldı. 1981 sonbaharında bir yıl çalıştığı İstanbul’da yarışma programları hazırlayıp sunduğu İstanbul Televizyonu kadrosuna katıldı.

Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren, 1975’ten 2012’ye kadar Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye ve Avrupa finallerini yayınlıyordu. TRT, 2013 yılında İsveç’te yapılacak olan “58. Eurovision Şarkı Yarışması”na katılmayacağını açıkladı.

1982 yılında Gelişim Yayınları’nda editörlük ve Cen Ajans Reklam Ajansı’nda müşteri temsilcisi olarak çalışmak üzere TRT’den ayrıldı. 1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987’den beri PEN’in reklam şirketinin genel müdürlüğünü yaptı. 1986’dan 1998’e kadar TRT’de harici yapımcı olarak yüzlerce canlı yarışma programı hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Bülend Özveren, TÜRVAK’ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak görev yaptı. İstanbul ve Bursa’da çeşitli kurslarda ders verdi. İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi’nin Spiker Bölümü’nde usta öğretici olup, çeşitli üniversite ve kurumlarda etkili ve güzel Türkçe dersleri vermiştir.

2002 yılı başlarında bir süre Ege TV’nin genel müdürlüğünü yaptı. Bülend Özveren, Uluslararası Türk Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından Haziran 2013’te düzenlenen 11. Türkiye Olimpiyat Oyunlarını sundu. Bülent Özveren, Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile birlikte 2013 sonunda Show TV’nin yeni yayın saatinde yayınlanacak olan “Bir milyon kimin”  adlı yarışma programında jüri üyeliğini yaptı.

Bülend Özveren, 2 Ocak 1970’den beri televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evlidir. 10 Ocak 2018 tarihinde Murat Yıldırım’ın düzenlediği “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına katılarak 30.000 TL kazandı.

Bülend Özveren, ani bir hastalık nedeniyle 14 Eylül 2022’de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. 18 Ekim 2022’de 79 yaşında İstanbul’da hayata veda etti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu