Yaşam

Bitkisel Yağlar ve Faydaları

instagram takipçi hilesi

Bitkisel veya ev reçetesi olarak kullanılan bitkisel yağların çeşitleri oldukça fazladır. Peki bu Bitkisel Yağlar ve Faydaları nelerdir, hayatımızın hangi döneminde, hangisini ne için kullanmalıyız? Bu soru oldukça merak konusudur. Bitkisel yağlar selülit tedavisinden saç dökülmesine, mide rahatsızlıklarından cilt sorunlarına kadar hemen hemen her şeyde etkilidir.

bitkisel yaglar faydalari1

Acıbadem Yağı

Saç ve cilt bakımında, nemlendirici, cilt temizleyici ve yaşlanma karşıtı olarak fayda sağlayabilir. Saçların beslenmesine yardımcı olur. Bakteri ve mantar gibi enfeksiyonları kurutmada yardımcı olarak kullanılabilir. Bağırsak yumuşatıcı ve gaz giderici olarak fayda sağlar.

Adaçayı Yağı

Mide ve bağırsak gazlarına, sıcak basmalarına ve menopoz döneminde terlemeye yardımcı olur. Sindirim sisteminin normal çalışmasını destekleyebilir. Banyo suyunda kullanıldığında canlılık verecektir. Antiseptik aktivite sağlayabilir. Ağzı çalkalamak için ağız, boğaz ve diş eti iltihabı suya damlatılabilir. Aşırı yağlı saç derisi ve kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Aloe Vera Yağı

Ciltteki kırışıklıkları, lekeleri, yaraları ve tahriş olmuş bölgeleri destekleyebilir, cilt hücrelerini yenileyebilir, cilde yumuşak ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilir. Egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıklara ek olarak kullanılabilir. Sorunlu bölgeye damlatılarak veya pamuk yardımıyla nazikçe masaj yapılarak kullanılabilir.

Buğday Yağı

Hücre yenileyici etkisi vardır ve selülit, yara, güneş lekesi ve kırışıklık gibi cilt problemlerini etkili bir şekilde tedavi edebilir. Hassas ve yıpranmış saçlara fayda sağlayabilir. Günde 1 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Saçları ovalamak ve cilde masaj yapmak şeklinde haricen kullanılabilir.

bitkisel yaglar faydalari2

Defne Gar Yağı

Saç dökülmesini ve kepeği önlemeye yardımcı olur. Romatizma ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Saç köklerini parmak uçlarınızla ovalayarak uygulayabilirsiniz. Romatizma için masaj şeklinde uygulanır.

Fındık Yağı

Cildi nemlendirir, kuru ciltlere ve kırışıklara iyi gelir. Böbrek ağrısını hafifletmeye ve böbrekteki kum ve taşları azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli kullanımı yüksek tansiyon ve kötü kolesterol riskini azaltmaya yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye yardımcı olabilir. Vücudu güçlendirerek iyileşme dönemi etkili ve hızlı bir şekilde geçirilebilir.

Gül Yağı

Cildin canlılığını ve sıkılaşmasını destekler. Alerjik cilt, egzama derisi ve açık yaralara fayda sağlayabilir. Makyajı çıkarmak için kullanılabilir. Ciltteki doğum lekelerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Parfümlerde koku olarak kullanılır. Masaj şeklinde cilde haricen uygulanır. Tatlı badem yağı ile karıştırılarak eller ve ciltte kullanılabilir.

Hint Yağı

Saç ve kirpikleri güçlendirir ve dökülmeyi önlemeye yardımcı olur. Göz yorgunluğunu ve koyu halkaları gidermeye yardımcı olabilir.

Kakao Yağı

Güneşte bronzlaşmaya yardımcı olur. Hamilelik sonrası cilt bozulmalarını önlemek için kullanılabilir. Doğumdan önce ve sonra çatlakları etkili bir şekilde önleyebilir. Yarık dudak ve cilt soyulmasını önlemek için destek sağlayabilir. harici kullanım.

Karabiber Yağı

Pankreas salgısını arttırır, sindirimi destekler. Damar sertliği, yüksek tansiyon ve bağırsak iltihabı olan kişiler için sakıncalıdır. Gaz söktürücü ve romatizma ağrılarını da iyi geldiği bilinmektedir.

Lahana Yağı

Bel, karın, kalça, göğüs, kol ve bacaklar gibi vücudun yağ depolayan tüm bölgelerine uygulanabilir. Günde iki kez dairesel hareketlerle masaj yapın. Aldıktan sonra etkisi belirgin olacaktır. Yağın cilde nüfuz etmesi için 4-5 saat beklenir. Kullanım sırasında daha fazla su içerseniz etkisi daha iyi olacaktır.

Bitkisel Yağlar ve Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu