Yaşam

Birbirinden İlginç 6 Canlı Türü!

instagram takipçi hilesi

Dünyada o kadar çok canlı vardır ki , birçoğunu hala bilmiyoruz bile. Özellikle okyanuslarda ve balta girmemiş ormanlarda ,kutuplar ve daha gidilesi zor yerlerde bir çok canlılar var. Bu canlıların araştırmamıza göre altı tanesini, ilginç olanlarını sizler için araştırdık.

1. Dev Afrika Kara Salyangozu

dev salyangoz

 

 

Atakina Frika, en sevilen ve dolayısıyla evcil olarak beslenen Afrika kara salyangozu dur. 10 yıla kadar yaşayabilir. Boyu ortalama 12cm ve çapı 6cm kadardır. Kabuk rengi kızılımsı kahve içerisinde açık sarı tonlara sahiptir. Veya tamamen açık sarıda olabilir,çünkü değişik varyeteleri vardır. Salyangozu muzun üstündeki plastik kapağı rahatlıkla itip çıkacak ve sizden rahatça uzaklaşacak kadar güçlü olduğunu unutmayın bu hayvana el ile dokunmak hiç iyi bir fikir olmayabilir.

Çünkü salyangozlar farelerdeki bir parazitin sebep olduğu Eozinofilik, manarjik gibi insanlarda görülen hastalıkları bulaştırabiliyor. Eğer salyangozlar çevrede bir tehlike sezer yada bir şey den rahatsız olurlarsa kendilerini bu kabuğun içine çekiverirler taş gibi kabukla mücadele etmek pekte mantıklı değil.

2. Su Ayısı 

su ayisi

 

 

Su Ayıları bir mikroskop canlıdır. Haliyle çok ufak ve görünmeyen bu hayvanı öldürmek çok zordur.Bu canlıyı diğerlerinden farklı kılan şey ise Dünyanın en dayanıklı canlısı olmasıdır. Öyle ki o hangi koşullarda olursa olsun yaşayabiliyor.Yaklaşık 960 türü bilinmektedir. Olağanüstü ortam koşullarına dayanıklıdır genlerinin incelenmesi sonucu önce tatlı suda ortaya çıkan Su Ayılarının yüksek adaptasyon becerisi ile toprak üzerinde de yaşayabiliyorlar.

180 derece gibi yüksek ısı 230 derece gibi düşük sıcaklıklarda bile yaşayabilen bu mikro canlılar yüksek radyasyon ve basınçlı ortamlardan etkilenmektedirler. Derin okyanuslardan en yüksek dağlara kadar Dünyanın her yerinde yaşayabilirler.Ayrıca Uzayda bile yaşayabilecekleri keşif edilmiştir.

 

3. Taklitçi Ahtapot

taklit3 1

 

Taklitçi Ahtapot, adından da anlaşılabileceği gibi taklit yeteneği oldukça gelişmiş bir ahtapot tur. Taklitçi Ahtapot çok kısa bir sürede vücudunun şeklini ve rengini değiştirerek ortama uyum sağlayabilir ve avını fark edilmeden yakalayabilir.Yada başka canlıların kılığına girerek düşmanlardan kaçabilir. Aynı zamanda bir çok deniz canlısını da taklit edebilmektedir.8 adet bacağa sahip bu canlının bacaklarından 6 tanesini kuma gömerek zehirli yılan taklit’i yaptığı da görülmüştür.Bu özelliklerini öğrendikten sonra bu hayvana yaklaşmak hiçte akıllıca olmayacaktır.

4. Giant Weta

Giant Weta

 

Dünyanın en büyük böcek türleri içerisinde yer alıyor.Çekirge benzeri bir hayvan ve bazı kuşlardan daha büyük, 3 fare ağırlığında Giant Weta bu derece büyüyebilmesini yaşadığı bölgede yırtıcı hayvan sayısının çok az olduğuna bağlıyorlar, bu böcekler 10 cm boya ve 35 gram ağırlığa ulaşabilirler yumurta taşıyan bir dışı Giant Weta ise 70 gram vücut kütlesine sahip olabilir.Ve bu şekilde bir serçeden bile daha ağır olabilir.

Giant Wetalar’ın en ağır türü Weta Punkalar dır. 2011 deki bir araştırmada 70 gram ağırlığında bir Weta Punka rapor edilmiştir. Havuçları çok rahat yiyebilen bu hayvanlar bir insan parmağına çok rahat zarar verebiliyorlar.

5. Afrika Akciğer Balıkları 

akciger baligi 1

 

Bu hayvanı denizden çıkarıp susuz bir yere bırakmanız pek işe yaramayacaktır. Afrika Akciğer Balıkları yağmurların kesildiği kuraklık dönemlerinde çamur kozalarında yaklaşık 4 yıl hayatta kalabilirler.Kurak mevsimlerde sular çekilmeye başlayınca Akciğer balıkları her biri kendine balçık içinde bir tünel kazarak içine yerleşir.

akciger baligi

 

Tünelin üzerinde havanın girişine yarayan gözenekli bir kapak bulunur. Balık çamurdan koza içinde mukuslu bir sıvı bırakır bunun sayesinde derisinin kuruması önlenmiş olur.

6. Hidra

hidra

 

Eğer Hidra denen bu minicik hayvan insan büyüklüğünde olsaydı, gerçekten çok korkunç bir yaratık olurdu.Oysa adını Yunan mitolojisinin en güçlü kahramanlarından Herakles’in öldürüldüğü 9 başlı korkunç canavardan alan Hidra yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve toplu iğne kalınlığında olduğu için ancak mikroskopla görülebilir.Tatlı su birikintilerinde yaşarlar küçük su hayvanlarını avlayarak beslenirler.

Uzun ve dar bir çuvalı andıran gövdelerinin alt bölümündeki yapışkan disklerle sudaki taşlara ve bitkilere tutunurlar. Hidralar’ın yaklaşık 25 türü vardır. Bunlarsan bazıları açık kahverengi bazıları da sindirim boşluklarında yaşayan tek hücreli su yosunlarının içerdiği klorofil nedeniyle yeşil renktedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu