Film & Dizi ÖnerisiListeler

Bir Zamanların En Meşhur Çizgi Filmleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

cizgi 10

1990’lı yıllarda doğmuş kişilerin çocukluk dönemlerine denk gelen pek çok çizgi film, günlük olarak televizyonlarda yayınlanmaktaydı. O dönemler her gün yayınlanan çizgi filmlerin hiçbiri artık kanallarda yer almadığı gibi, sinema projelerinde de kabul görmüyor. Fakat bir dönemin çocuklarını ekranların başına kilitleyen bu yapımlar, kaliteli içerikleriyle benzerlerinden ayrılmıştır.

1-) JetGiller

cizgi 7

Taş Devri çizgi filmini izleyen bilen çocukların sonraki yayın programında takip etmiş oldukları, kaliteli bir yapımdı. Gelecek dönemde geçmekte olan öykü, teknolojinin en uç noktalarını görebilmek mümkündür.Barney ve Fred Çakmaktaş’ın maceraları tarih öncesi zamanı anlattığı gibi Jetgiller de geleceğin dünyasının ve teknolojinin önemini çocuklara aktarmaktaydı. Bilim-kurgu özelliklerini barındıran tek çizgi film olması da oldukça önemlidir.

2-) Tsubasa

cizgi 3

Tsubasa, çocukluk ve gençlik zamanlarında mahalle maçlarını yaşamış olan kişiler için bir idoldür. Japon çizgi sinemasının yurt dışına pazarlamış olduğu ilk büyük yapım olması ile önemli bir konuma sahiptir. Her bir bölümün 20-25 dakika arası sürdüğü çizgi filmde  Tsubasa’nı forvette oynamış olduğu takımın karşılaşmaları, antrenmanları ve şampiyonluk maçları ekranlara gelmekteydi.

3-) Road Runner ve Coyote

cizgi 4

Tom ve Jerry’nin bir alt versiyonu olarak piyasaya ürülmüş olan Road Runner ve Coyota çifti, kovalamacanın esasa dayandığı en popüler ve renkli çizgi filmlerin başında gelmekteydi. 1949 yılından 1990’lı yılların sonuna dek Avrupa ve Türkiye ekranlarında yayınlanmıştır. Coyote bir tilki olarak bölüm boyunca Road Runner’in peşinden koşmaktadır.

4-) Casper

cizgi 1

Tam adı “Sevimli Hayalet Casper” olan çizgi film 90’lı yılların sonuyla 2000’li yılların başında pek çok televizyon kanalında hemen hemen yakın zamanlarda yayınlanmıştır. Casper adındaki hayaletin insanlar ile arkadaş olabilme çabalarını konu alan çizgi film farklı kurgusu ile beğeni kazanmıştır. Casper insan sevgisi ve sevimli halleri ile bizden olmayan canlılara karşı nasıl davranılması gerektiğini yetişkinlere ve en önemlisi çocuklara öğretmiştir.

5-) He- Man ve She- Ra

cizgi 5

He-Man birçokları tarafından bilinse de She-Ra yalnızca kısa bir süre tv ekranlarında gösterildiğinden ötürü çok az kişi tarafından bilinmektedir. “Gölgelerin Gücü Adına” repliği ile bilinen He-Man karanlık güçlere karşı savaşan bir kahramanı ele almaktaydı. O dönemin yapımcıları tarafından oldukça sevilen kahramanın dişi versiyonu da gündeme gelmiş ve She-Ra karakteri ortaya çıkmıştır. Fakat He-Man kadar popüler olamadığı için bir süre sonra yayından kaldırılmıştır.

6-) Maske

cizgi 9

İlk yayınlanış tarihi 1995 olan Maske’nin son bölümü ise 1997 yılında yayınlanmıştır. Tekrar bölümleri hem Türkiye’de hem de Amerika’da çokça ekranlara gelmiştir. En popüler ve önemli repliği “Biri Beni Durdursun”dur. Köpeği ile yaşamakta olan kendi halinde bir adamın bir gün bir maske bulması ile başlayan The Mask, sonraki bölümlerde maskeyi yüzüne takarak ortalığı birbirine katması ile devam eden çizgi filmdir.

7-) Speddy Gonzalez

cizgi 6

90’lı yıllara damga vurmuş olan Speddy Gonzalez, Meksikalı bir farenin aksiyon dolu maceralarını konu almıştır. Peynir düşkünü olan Speddy Gonzalez oldukça hızlı koşuşu lie düşmanlarının elinden kurtulmaktaydı.

😎 Pokemon

cizgi 2

Kimi nedenlerden ötürü Türkiye’de gösterimi yasaklanmış olan Pokemon, yüzlerce farklı karakteri ve sinematografik kurgusu ile ekranlarda yer alan en kaliteli çizgi filmler arasında yer almaktaydı. Başta Pikaçu olmak üzere her biri arklı hayvanları temsil eden karakterler, Pokemon evreninde geçen hikayeleri konu almaktaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu