Girişimcilik ve İşletmeİnternet ve WebKişisel Finans

Bir Web Sitesinde Makale ve İçerik Yazarlığı Yapmak

instagram takipçi hilesi

Bir web sitesinde veya bir dergide içerik yazarlığı yapmak birçok insanın hayalidir. Bu mesleği yapan çoğu bireyin yaşamları diğer insanlar ilgi çekici ve özendirici gelmektedir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin en çok özendiği ve istediği konu içerik yazarlarının istedikleri yerde çalışıyor olmalarıdır. Fakat maalesef içerik yazarlığı veya editörlük dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Belli başlı kuralları çok iyi bilmek gerekir.

icerik yazarlığı 1

Yazım Türleri ve Karakterleri

Bir web sitesinde içerik yazarlığı yapmak için değişik yazım tarzlarını bilmek zorundasınız. Örneğin haber  değeri  taşıyan yazılar da yazının önemli kısımlarının başta verilmesi gerekmektedir. Bloglar yazıları ise günlük dilde anlatım ve öznellik içeren yazılardır. Satış yapmak için yazılan yazıların ise ikna edici olmalıdır.

Yazım Öncesinde Geniş Araştırma Yapmak

Bir web sitesine içerik üretmeden önce içeriğin konusu hakkında geniş bir araştırma yapılmalıdır. İstediği içeriğe ulaşmak isteyen bir okuyucu arama motorlarını kullanarak konuyla ilgili anahtar kelime araştırması yapar. Yazacağınız içerik ile ilgili anahtar kelimeleri araştırmalı ve yazınızın içerisinde o anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

icerik yazarlığı 2

Kaliteli ve Özgün İçerik Üretmek

Altında imzanızın olduğu her yazı özgün olmalıdır. Her yazar kendine has bir yaklaşım ve bakış açısı yakalamalı ve yazılarını o doğrultuda yazmalıdır. Başka bir siteden kopyaladığınız bir içerik hem okuru hemde arama motoru optimizasyonu tarafından kötü bir şekilde karşılanmaktadır. Yazdığınız içeriği internette bulunan ”içerik kopya kontrol” sitelerinden mutlaka kontrol edin. Siz farkında olmasanız bile  başka bir site sizinle aynı kelimeleri kullanmış olabilir ve siz içeriğinizi o siteden daha sonra yayınlamış iseniz yazınızın kopya imajı almasına sebep olabilirsiniz.

icerik yazarlığı 3

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bir web sitesisinde içerik yazarı iseniz arama motoru optimizasyonu hakkında kendinizi geliştirmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu denildiğinde akla belli başlı terimler gelmektedir. bu terimler ”anahtar kelime”, ”sosyal medya kullanımı”, ve ”içerik linki paylaşma” dır. Bu terimleri uyguladığınız zaman içeriğiniz arama motorun da üst sıralarda gözükecek ve daha fazla kitleye ulaşmış olacaksınız.

Birçok insan bir site kurup veya herhangi bir web sitesine ortak olup içerik üretmek ister. Ancak internet ortamında bir çok içerik üreten insan vardır. Sizi o insanlardan bir adım öne çıkmanız gerekmektedir. Sizi diğer yazarlardan öne geçirecek olan şey ise teknik bilgilerdir. Yazım tarzlarını, özgün içerik üretebilmeyi ve içeriğinizi daha çok insana ulaştırmak için arama motoru optimizasyonu gibi teknik bilgileri çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir Web Sitesinde İçerik Yazarlığı Yapmak ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ATVuKnONTLw

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu