Film & Dizi Önerisi

Bir Umut Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Bir Umut; iç hesaplaşmaların, aile yapılarının, çocukluk travmalarının, geçmişin izlerinin  ve kadın-erkek ilişkilerinin masaya yatırıldığı, ödüllü yönetmen Ümit Köreken imzalı, iddialı bir film olarak karşımıza çıkıyor. 19 Mayıs 2023 tarihinde sinema severlerin beğenisine sunuluyor.

Psikolojik çözümlemeler ışığında ilerleyen senaryo; Nursen Çetin Köreken tarafından kaleme alınıyor ve hayatın içinde dalgalanan tüm duyguları gözler önüne seriyor. Kendimize bile itiraf etmekten korktuğumuz pek çok gerçeklikle tanışma fırsatı sunuyor.

Prömiyeri ise 44. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirilen Bir Umut adlı yapım; sevgisizliğin karanlığında, aydınlanmaya çalışan hayatların çetin mücadelesini konu alıyor ve izleyici tarafından merakla bekleniyor.

Bir Umut Film Konusu ve Oyuncuları

Türkçe İsmi: Bir Umut
IMDb Puanı: 6.4
Yapım yılı: 2022
İlk vizyon tarihi: 19 Mayıs 2023
Yaş Sınırı: 6+
Yönetmeni: Ümit Köreken
Senarist: Kandemir Konduk
Başrol Oyuncuları: Baran Şükrü Babacan, Eylem Yıldız, Funda Eskioğlu
Türü
: Dram
Yapım Ülkesi
: Türkiye

Filmin Konusu

Umut’un en büyük hayali sinema oyuncusu olmaktır. Karısı Asiye de kurdukları özel bir tiyatroda yönetmenlik yapmaktadır. Yönetmekte olduğu ”Martı” adlı tiyatro oyununda Umut da yer almaktadır. Anne sevgisi alamayan ve hayatta sürekli mücadele veren bir adamı canlandırmaktadır.

BIRR

Kim bilir belki kendine çok yakın bulduğu bir rol olduğu için böylesine içselleştirebilmiştir!

Umut 14 yaşında bir çocukken babasının vefatıyla sarsılır. Ardından annesinin evlenmesi üzerine, Bursa’da oturmakta olan dayısının yanında yaşamaya mecbur kalır. Yüreğinde bir yığın kırgınlık vardır. 20 yıl boyunca annesiyle hiç bir iletişim kurmadan hayatını sürdürür.

Dayısı ise tır şoförlüğü yapmaktadır ve bir seferinde sınır bölgesinde bir sorun yaşar. Bundan dolayı da geri dönemez. Umut’a telefon ederek; annesinin çok hasta olduğunu ve tedavi olabilmek için, yaşadığı küçük kasabadan kalkıp Bursa’ya geldiğini söyler.

Öte yandan mutlu bir evlilik sürdüren Umut, karısının da tesadüfen öğrendiği bir gerçekle sarsılır. Asiye hamiledir. Ancak Umut hem idealleri, hem korkuları, hem de geçmişe ait travmatik hayal kırıklıkları nedeniyle, bir çocuğun sorumluluğunu almaya asla sıcak bakmaz.

birrrr

Bu nedenle karısıyla büyük bir tartışma yaşarlar. Üzerinde bu durumun stresi varken, bir taraftan da annesinin tedavisiyle ilgilenmesi gerekir. O sırada Asiye bir anda kayıplara karışır.

Uzun yılların ardından annesi ile bir araya gelmiştir. Aralarında geçmişte yaşananlara ve yaşanamayanlara dair önemli bir hesaplaşma yaşanır. Bu hesaplaşmadan sonra annesi de çekip gider. Saatler içerisinde hayatı değişen ve bütün gece; hem Asiye’yi hem de annesini aramaya devam eden Umut, sabah olduğunda her ikisinden de haber almıştır.

Ancak yalnızca birine gitme şansı vardır. Bu noktada yaşadığı içsel süreçler ise, çeşitli neden-sonuç ilişkilerini doğuracaktır.

Bir Umut Filminin Oyuncu Kadrosunda Kimler Var ?

birrr

  • Baran Şükrü Babacan
  • Eylem Yıldız
  • Funda Eskioğlu
  • Deniz Yerdelen
  • Savaş Baytok
  • Deniz Gürsucu
  • Gözde Duru
  • Hakan Güner

Bir Umut Filmi İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu