Mental SağlıkYaşam

Bipolar Bozukluk Yaşayan 5 Ünlü Kimdir?

instagram takipçi hilesi

bipolar 3

Bipolar bozukluk, bir diğer adı ile manik depresyon ortalama 10 milyon Amerika’lıyı direkt olarak etkilemektedir; bu rakam pek çok ünlüyü de kapsamaktadır. Yaratıcı yapıdaki insanların sergilediği düzensiz davranış biçimi, genellikle bu duruma bağlanır çünkü bipolar bozukluğu olan bir insanın ruhsal yönden yaşadığı değişimler ile karakterizedir. Bu durum ünlüler ve sanatçılar arasında çok daha sık görülüp görülmediğinin test edilmesi zor olsa da hem geçmişte hem de bugün yaşayan ve yaşamış olan pek çok ünlünün bipolar olduğu düşünülmektedir.

İşte bipolar bozukluğu olduğu tahmin edilen 5 ünlü!

Vincent van Gogh

bipolar 2

Efsane sanatçı Vincent Van Gogh, The Starry Night başta olmak üzere dünyanın en ünlü resimlerini çizdi. Bununla beraber, hüzünlü ve eksantrik kişiliği ile de bilinmektedir.  Kimi teoriler bipolar bozukluklar, psikotik ataklar ve depresyon içerse de, tıbbi durumun Van Gogh’un davranış biçimlerini etkilediğine dair kesin bir görüş birliğine rastlanamamıştır.

Demi Lovato

bipolar 5

Şarkıcı ve aktrist Demi Lovato, henüz 22 yaşındayken rehabilitasyonda bir süre kaldıktan sonra bipolar bozukluğu olduğu doktorları tarafından kendisine söylendi. 2010 yılında, yeme bozukluğu ve depresyon problemleri yaşayarak, kendisine kimi zararlar vermesinin ardından tekrar rehabilitasyona girdi. 2011 yılında People Magazine vermiş olduğu röportajda “Ben bipolar olduğumu tedaviye başlayana kadar hiç anlamadım.” açıklamasında bulunmuştur.

Röportajında genç yaşından itibaren depresyon ve belirtileri ile mücadele ettiğin söylemiştir. Tedavi ve terapiden sonra Lovato durumunun iyi olduğunu “Şimdi bipolar bozuklukla iyi yaşıyorum” şekline ifade etmiştir.

Virginia Woolf

bipolar 1

Yirminci yüzyılın en önemli makale ve roman yazarı olan İngiliz Virginia Woolf, yaşamı süresince tuh halinde birçok bozukluk yaşamıştır. American Journal of Psychiatry’de yer alan bir makale, davranışlarını şu şekilde tarif etmiştir, “13 yaşından itibaren, Woolf, bipolar bozukluk tanısına uygun belirtilere sahipti; duygudurum değişimleri, psikoz nöbetleri ve manik heyecan yaşamaktaydı. Fakat onun döneminde psikiyatrinin ona verebileceği çok bir şey yoktu.”

Jean-Claude Van Damme

bipolar 8

Aksiyon filmlerinin usta ismi ünlü oyuncu Jean Claude Van Damme, film kariyerinin sonuna gelmesi ile yaşamında birtakım sorunlar yaşamaya başladı. Kokain bağımlısı oldu ve dört kere boşandı.

Bütün bunların ardından Van Damme’a da bipolar tanısı konulmuştur. Bunun ardından bir televizyon programında Van Damme “Bazen beni seversin, ve bazen benden nefret edersin. Ama ne yapabilirim? Ben mükemmel değilim… Ben ileri derecede bipolarım ve ben bunun için ilaç alıyorum… Gençken, okula giderken sabah gökyüzü maviydi ve bana gökyüzü siyah gibi geliyordu. Çok üzülüyordum.” cümleleri sert görünümlü adamın dudaklarından dökülmüştü.

Catherine Zeta-Jones

bipolar 7

Akademi ödüllü ünlü oyuncu Catherine Zeta Jones, 1998 yılında vizyona giren Zorro’nun Maskesi filmi ile meşhur olmuştur. 2000 yılında Michael Douglas ile dünya evine girmiştir 2011 yılının Nisan ayında depresyonla dönüşümlü olarak hipomani atakları ile karakterize edilmekte olan bipolar bozukluk için tedavi altına alındığı ortaya çıkmıştır.

Bipolar Bozukluk İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ptR2EXxIKX0

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu