Gezi Rehberi

Beyaz Zambaklar Ülkesi Finlandiya Gezilecek Yerler

Finlandiya'da mutlaka görmeniz gereken yerler listesi burada! Kesinlikle hayran kalacaksınız

instagram takipçi hilesi

Beyaz zambaklar ülkesi isimli kitabı okumayan yoktur. Burada bahsedilen ülke Finlandiya’dır. Daha önce yazmış olduğumuz Finlandiya hakkında bilgiler yazımızda ülkenin hayran kalınacak özelliklerinden bahsetmiştir. Şimdi ise Finlandiya gezilecek yerler ile karşınızdayız.

1.Suomenlinna Adası

Suomenlinna Kalesi

Suamenlinna Adası, Finlandiya’nın en sevilen yerlerinden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Finlandi’nın başkenti Helsinki’den çok kısa sürecek bir feribot yolculuğu ile adaya ulaşabiliyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Suamenlinna Adası’ndaki; tarihi binalara, müzelere ve gezi yerlerine hayran kalacaksınız.Özellikle yaz aylarında buraya gelirseniz yemyeşil bir atmosferde keyifli dakikalar geçirme şansı elde ediyorsunuz. İsterseniz burada piknik de yapabiliyorsunuz.

2.Temppeliaukion Church

temppeliaukio

Finlandaya gezilecek yerler rehberimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Sırada bir kilise yer alıyor. Temppeliaukion Church, Helsinki’nin Töölö semtinde yer alıyor. 1969 senesinde yapılan kilise, kaya kilisesi olarak da biliniyor. Kilisenin iç tasarımı kadar dış mimarisine de hayran kalacağınızı garanti ederiz.

3.Santa Claus Köyü

santa claus köyü

Santa Claus köyü karlar içinde de olsa sıcacık saatler geçirmenizi sağlıyor. Lapland bölgesindeki Rovaniemi’de yer alan köy bir eğlence parkı olarak da biliniyor. Hayallerinizi süsleyen yılbaşı temasını burada gözleriniz ile görebiliyorsunuz. Yılbaşı ruhunu yansıtan köyde, beymbeyaz karların yanı sıra Ren geyikleri de yer alıyor. Burada yapabileceğiniz şeylerde de yılbaşı ruhu devam ediyor. Burada; balık tutabilir, fotoğraf çekinebilir, hediye alternatifleri arasında kaybolabilirsiniz. Kalmak isterseniz buzlar arasında yer alan Buz Oteli’ni tercih etmenizi öneriyoruz.

4.Helsinki Katedrali

helsinki katedrali

Helsinki Katedrali’nin en önemli özelliği Avupa’nın da dünyanın da en önemli yapıtlarından olmasıdır. İskandinav coğrafyası için oldukça önemli olan bu yapıt,  şehrin sembolü olma özelliği taşıyor. Sade ve şık tasarıma sahip olan katedral, özellikle kış aylarında mutlaka görülmeli. Buraya gelenlerin de yanında fotoğraf makinesi getirmesi gerekiyor. Çünkü çekici mimari, insana anı ölümsüzleştirme isteği doğuruyor.

5.Ylläs

yllas finland 800x532

Finlandiya gezilecek yerler yazımıza büyük bir keyifle devam ediyoruz. Sırada Finlandiya’nın Laponya bölgesine bağlı bir tepede yer alan Yllas yer alıyor. Burasu oldukça büyük bir kayak merkezi olma özelliği taşıyor. Fakat buraya sadece kışın gelebilirsiniz dersek yanlışlık yapmış oluruz. Çünkü; burası 4 mevsim farklı bir atmosfer ile insanı karşılıyor. Sonbaharda sarı yaprakların tonuna, kış aylarında mükemmel kar manzarasına hayran kalıyorsunuz.

6.Santa Park

santa park

28 Kasım 1998 tarihinde açılışı yapılan Santa Park, noel tema parkı olarak da biliniyor. Rovaniemi’de yer alan park, ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz mükemmel bir alternatif olma özelliği taşıyor. Santa Park’a Noel Baba’nın Evi de deniyor. Çocuklar için farklı elternatifler bulunan bu yerde, hakika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

7.Oulanka National Park

oulanka national 800x466

Burası  270 kilometrekarelik bir milli park olma özelliği taşıyor. Her mevsim farklı bir güzellik elbisesi giyinen Oulanka, uzun bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Bakımlı yollardan keyifle geçerken, eşsiz manzara karşısında nutkunuz tutuluyor. Finlandiya’nın müevheri olarak geçen bu parkta, her adımınızda farklı bir zevkin esiri oluyorsunuz. Finlandiya gezilecek yerler yazımız burada sona erdi. Fakat, Finlandiya hakkında anlatacak çok şey var. Eğer bir gün yolunuz buraya düşerse ne kadar haklı olduğumuzu kendi gözleriniz ile görebileceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=MZLLpQvhL70

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu