Yerli Kadın Ünlüler
Trend

Bedia Akartürk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Bedia Akarturk 7 e1600283424898
Tam adı: Bedia Akartürk
Doğum tarihi: 4 Şubat 1941
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Boyu: 1.59
Ailesi: Annesi; Emine Akartürk, Babası; Mehmet Akartürk
Eşi: Atilla Seller
Çocuk (ları): Nihan Yıldız
Mesleği: Türk Halk Müziği Sanatçısı
Aktif Yılları: 1965’ten bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Bedia Akartürk kimdir? Türk Halk Müziği Sanatçılarının sevilen ismi olan Bedia Akartürk şarkıları ve müzikleri ile 55. yılını doldurmuş gönüllerde taht kurmuş bir sanatçıdır.

Bedia Akartürk 4 Şubat 1941 yılında İzmir’de doğmuştur. İzmir’li olan sanatçı Atilla Seller ile evlilik yapmış ve bu evliliğinden bir kızı olmuştur. Ancak bu evliliği  Atilla Seller’ in 2007 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yarım kalmıştır. Şu an 79 yaşında olan sanatçı başka evlilik yapmamıştır. Annesinin Sarı Emine olarak bilindiği Bedia Akartürk annesinin naaşını, 48 yıl aradan sonra Bornova’dan alarak Ödemiş’e getirmiştir. Kızı evli olan Bedia Akartürk’ün bir de torunu bulunmaktadır.

Ailenin tek çocuğu olan Akartürk sanat hayatı boyunca adını hiç değiştirmemiş bir sanatçımızdır. Müziğe olan tutkusu nedeni ile yaşını büyüterek, İzmir Radyosunda görev aldı. Çalışmaya başlayan sanatçı, 9 yılını İzmir Radyosunda geçirmiş ve oldukça tecrübe kazanarak, oradan Ankara Radyosuna geçmiştir. Sanatçı hayatının tüm yılını, Ankara Radyosunda geçirerek emekli olmuştur.

O dönemlerde Paris Olimpia da verdiği konserle halkın gönüllerinde yer edinen sanatçı, Türkiye’yi en güzel şekilde temsil etmeyi başarmıştır. Sanatçı farklı sesi ile halk müziğine kendini adamış başarılı şarkılar ile kendini sevdirmeyi başaran eşsiz sanatçılardan biridir.

Sanat hayatında birçok filme imza atan Bedia Akartürk, Türkiye’nin hayranlığını kazanarak Fahri Hemşire ödülünü almaya hak kazanmıştır. Yurt içi ve dışı birçok konserler veren sanatçı ödüllere layık görülmüştür. Sanat hayatında aralıksız yol kat eden sanatçı sesi ile fark edilen ender sanatçılardan biridir.

Sayısız albüme imza atan sanatçı Türkiye’nin yaşayan efsane sanatçılarındandır. Çalışmalarını 55 yıla rağmen, halen sürdüren sanatçının adına İzmir’de müzesi bulunmaktadır. Şimdiye kadar sanatçının aldığı ödüller ve kendisinin yaptığı yöresel kıyafetlerin bebeklere göre hazırladığı tasarımlarda bu müzede sergilenmektedir. Sevilen sanatçı Bedia Akartürk, 2015 yılında kalçasından ameliyat olmuş ve sağlığına kavuşmuştur.

Bedia Akartürk Aldığı Ödüller

 1. 7 ilde Fahri Hemşirelik ödülü
 2. 250 üstü plak
 3. 6 altın plak Zühtü albümü ile
 4. İzmir Fuarında Altın Taç
 5. Altın Bağlama
 6. Altın Kaşık

Albümleri

 1. 45’lik
 2. Anam Ağlar
 3. Anadolu Türküleri
 4. Denize Dalayım mı
 5. Bedia Akartürk
 6. Aşka Yemin
 7. Kervan(Ey Sevdiğim)
 8. Folklör Kraliçesi(1975)
 9. Derdimi Dermana Gezdim
 10. Gülende
 11. Gitme Bülbül
 12. Konyalım yürü
 13. Kullar Olam
 14. Konya Bülbülü 1
 15. Konya Bülbülü 2

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu