Anne ve Çocuk

Bebek Pudrası Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

instagram takipçi hilesi

Bebek pudrası ilk amacı pişiği engellemek olan, ancak zamanla kozmetik sektörünün de önemli bir parçası haline gelen ürünlerden biridir. Heyecanla ve sevinçle beklediğiniz bebeğinizi sonunda kucağınıza aldınız. Hassas tenine değen her şeyin kusursuz olmasını ve kıymetlinizin canını yakmamasını sağlamaya çalışıyorsunuz. Ancak bir dert var ki; adı pişik..!

Her ne kadar yaz aylarında sıcağın ve nemin etkisiyle artış gösterse de, aslında pişik, yılın her döneminde karşılaşılması muhtemel bir sorundur. Bebeklerin teni, bir yetişkine göre kat be kat daha hassas ve incedir. Dolayısıyla kullanılan bez, beslenme şekli, bebeğin atopik (alerjik) yapısı gibi etmenlerle bu durum meydana gelmektedir.

İşte biz de bu yazımızda sizlere pişik halinde kullandığımız pudraların yararlarından ve belki de hiç bilmediğiniz zararlı taraflarından söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

bebekpudrasi 1

Bebek Pudrasının Faydaları Nelerdir?

Toz halinde bulunan ve sıklıkla alt temizliği esnasında kullanılan pudra, bebeğinize birçok avantaj sağlayabiliyor. Bunlar nedir, bir bakalım..

 • Pişiği oluşmadan önce engellemek
 • Cildin kurumasına engel olmak, nemli ve yumuşak kalmasını sağlamak
 • Kozmetik sektöründe de kullanılan talk pudra, aşırı yağlı ciltlerde fondöten gibi kapatıcıların uçmaması ve sabitlenmesi için tercih edilmektedir.
 • Özellikle yaz mevsiminde, güneşe çıktığımızda yüzümüzün terlemesini hiç istemeyiz değil mi? Makyajımız bozulabilir, terle ıslanmış bir yüz, estetik açıdan da pek hoş durmayabilir. Öyleyse talk pudra imdadınıza yetişecek ve terleme seviyenizi düşürecektir.
 • Bilhassa genç kızların ve kadınların, rahatsız olduğu bir durum daha vardır ki; o da sivilce çıkması! Hormonel, genetik, hijyen veya beslenme gibi faktörlerin etkisiyle oluşan sivilcelerimiz, bebek pudrası sayesinde kuruyup gidiyor, hatta izleri bile kısa sürede geçiyor diyebiliriz..!

bebekpudrasifayda 1

 • Canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilt, hiç şüphesiz ki herkesin sahip olmak isteyeceği bir yapıdır. Talk pudra size bu pürüzsüzlüğü sunmakta ve bakım sürecinize destek olmaktadır.
 • Kozmetiğin vazgeçilmezlerinden olan bebek pudrasını saç diplerinizdeki yağlanmaya karşı da güvenle kullanabilirsiniz. Saçın yağlı yapısı diplerden başlar. Talk pudra sayesinde çok daha konforlu bir saç bakımı mümkün olmaktadır.
 • Makyaj sırasında ürünlerinize ekleyeceğiniz talk pudra ile kirpikleriniz çok daha hacimli ve dolgun görünecektir.
 • Makyajın en büyük handikapı ve hanımların bu husustaki en büyük şikayeti, kalıcılığın sağlanamıyor olmasıdır. Bunun nedenleri; cildin yağlı yapısı, kullanılan malzemeler, hava kirliliği, iklim şartları vb. şeklinde sıralanabilir. Bebek pudrası ise adeta doğal bir makyaj sabitleyici gibidir.
 • Ayak kokusuna ve giysilerdeki yağ lekelerine karşı olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

Bebek Pudrasının Zararları/Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm bu faydalarının yanında pudra kullanımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür..

 • Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi talk pudranın öncelikli kullanım alanı bebeklerde yaşanan pişik sorununa karşı çözüm üretmektir. Ancak, pudra, ciltteki nemi içine çekerek vücuda hapsetmektedir. Hal böyle olunca ciltte kuruluğa bağlı olarak ayrı bir hassasiyet yaşanmaktadır.
 • Enfeksiyon riski..! Evet, yanlış görmediniz. Talk pudra toz halinde bir üründür ve bu ürün döküldüğü an, etrafa pek çok parçacık yayılır. Yayılan bu küçük parçacıkların, solunum yolu ile akciğerlerimize yapışması ve orada birikerek enfeksiyona yol açması mümkün olmaktadır.

bebekpudrasizarar 1

Ayrıca bu tozlu yapının, koltuk altı, kasıklar ve boyun gibi vücudun kıvrımlı bölümlerinde birikmesi de karşılaşılan sorunlar arasındadır. Bu birikme ise, hava yoluyla tozların uçuşmasına olanak sağlamaktadır.

 • Bebek pudrasının içeriğinde asbest adı verilen ve kanserojen olduğu tespit edilmiş bir madde yer almaktadır. Bu bileşen özellikle akciğer zarı kanserine neden olmaktadır. Buradan hareketle, Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerde pudra satışı ve kullanımı yasaklanmıştır.
 • Genital bölgeye sürülen pudra parçacıklarının; yumurtalıklara yerleşerek, orada tümör oluşumuna sebebiyet verme riski bulunmaktadır.
 • Kol altı ve boyun bölgeleri sıklıkla nemlenen yapıya sahiptir. Buraya sürülen pudranın, oluşan nem ile birleşerek bakteri oluşumunu kolaylaştırması da bilinen yan etkileri arasındadır.

Bebek pudrasını kullanmak istiyorsanız, mısır nişastası içeren pudraları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Buna alternatif olarak; nişasta ve cilde iyi gelen yağlar ile hazırlayacağınız bir karışım da yine pudra görevi görecek, üstelik çok daha güvenilir ve doğal bir ürün olacaktır.

Bebek Pudrasının Etkileri İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu