Kişisel Bakım

Bebek Gibi Bir Cilt Sahibi Nasıl Olunur?

instagram takipçi hilesi

Bebek gibi bir cilt sahibi nasıl olurum? sorusu çokça merak edilmektedir. Cildinizin pürüzlü olmasının temel nedenleri sivilcelerden kaynaklanmaktadır. Sivilcelerden kurtulmak, cildinizin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu genel olarak iyi temizleme teknikleri ve benzoil peroksit ve alfa hidroksil asit gibi özel tedaviler kullanılarak mümkün olabilir.

Bununla birlikte, cildiniz birkaç hafta sonra bu tedavilere yanıt vermez ise, bir dermatolog uzmanına görünmeniz gerekebilir. Bir dermatolog uzmanı, istediğiniz pürüzsüz cildi elde etmenize yardımcı olmak için sivilce ve sivilce izleriniz için tıbbi tedaviler önerebilir. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak sizde pürüzsüz bir cilt sahibi olabilirsiniz.

bebek gibi cilt 1

Bebek Gibi Bir Cilt Sahibi Olmanın Yolları

1- Günlük Temizleme Yöntemlerini Kullanın

Yüzünüzü günde iki kez veya daha fazla sayıda yıkayın. Yüzünüzü temiz tutmak, yüzünüzde sivilce ve diğer kusurların örtülmesini sağlamanın en iyi yoludur. Yüzünüzü sabahları bir kez, gece bir kez ve yüzünüzün terlediği her zaman yıkayın.

  • Örneğin, bir antrenmandan önce veya sonra ya da fiziksel emek harcadıktan sonra yüzünüzü yıkamak iyi bir fikirdir. Bazı temizlik bezlerini spor çantanızda tutmaya çalışın veya makyajınızı temizlemek ve cildinizi temizlemek için kullanabileceğiniz bir çanta kullanın.
  • Yüzünüzü bol ılık suyla iyice yıkayın. Sadece bir lavabonun üzerine eğilebilir ve yüzünüze ılık bir miktar su çalabilirsiniz.

bebek gibi cilt 2

2- Özel Tedaviler Uygulayın

Haftada iki kez peeling temizleyici ürünleri kullanın. Peeling bazı cilt tipleri için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, diğer cilt tipleri çok sık bir eksfoliyan kullanılarak tahriş edilebilir. Tahriş olan bölgenin pul pul dökülmesini önlemek için pul pul dökülmesinin haftada iki kez ile sınırlandırılması en iyisidir.

  • % 2’den fazla salisilik asit veya %10 glikolik asit içermeyen bir peeling ürünü seçin. Bu seviyelerden daha yüksek herhangi bir peeling ürünü cildinizi tahriş edebilir.
  • Böcek ısırmalarından veya yanıklardan kaynaklanan koyu lekelere sahipseniz peeling yapmaktan uzak durun. Bu durum koyu ten rengi olan insanlarda daha yaygındır.
  • Akneye meyilli bir cildiniz varsa, günlük olarak pul pul dökebilirsiniz. Günden güne mekanik ve kimyasal exfoliants arasında geçiş yapın.
  • Mekanik eksfoliyanlar mısır unu, silis ve sert tohumlar gibi sert maddelerden oluşur. Bunlar ayrıca lif kabağı ve sert süngerleri içerir. Kimyasal bir eksfoliyan, protein ya da özel bileşenler kullanarak hücreler arasındaki bağları parçalamaktadır.

bebek gibi cilt 3

 3- Tıbbi Yardıma Başvurun

Sivilce izleri için tıbbi tedaviler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Pürüzlü cilt, sivilce izlerinden de kaynaklanabilir. Ancak size yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır. Dermatoloğunuza sorabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Dermabrazyon: Dermabrazyon, özellikle pürüzlü sivilce izlerinden geliyorsa, pürüzlü cildi yumuşatmanın etkili bir yolu olabilir. Cildinizin yüzeyini düzeltmek için döner bir fırça kullanılmasını gerektirir. Cildinizde sivilce izleri fazla  ise dermatoloğunuza bu işlemi sorun.
  • Yumuşak Doku Dolgusu: Doktorunuz ayrıca cildinizin çukurlu alanlarındaki yüzeyi pürüzsüzleştirmek için yağ enjekte edebilir. Ancak, sonuçlar sadece geçicidir. Bu yüzden sonuçları korumak için düzenli olarak bu tedaviyi yaptırmanız gerekir.
  • Lazer Yenileme ve Işık Tedavisi: Bu tedaviler, cildinizin yüzeyini düzleştirmek ve görünümünü iyileştirmek için lazerler kullanılarak uygulanır.
  • Deri Grefti Ameliyatı: Ciddi yara izleri için yüzünüze bir cilt parçası cerrahi olarak aşılanabilir. Bu cerrahi işlemin sonuçları kalıcıdır ancak bu işlem diğer tedavilerden daha ciddidir.

Yukarıda tavsiyede bulunduğumuz yöntemleri kesinlikle bir dermatolog uzmanına danışmadan uygulamayın.

Bebek Gibi Bir Cilt Sahibi Nasıl Olunur? ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu