Yaşam

Bebek Beslenmesinin Önemi!

instagram takipçi hilesi

bebek beslenmesinin onemi

Hamilelikle birlikte bebek beslenmesinin önemi de başlar ve 3 yaşına kadar devam eder. Anne adaylarının hamile kaldığı andan itibaren beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Doğumdan sonra bebek için en önemli tavsiye ise bebekler ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmeli. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bebeklere ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü verilmeli, daha sonra ise iki yaşına gelene kadar ek besinlerle anne sütü desteklenmelidir.

Bebek beslenmesinin pek çok açıdan önemi büyüktür. Biz de sizler için bu konuya değindik.

Fiziksel Gelişim

anne sutunun onemi

Bebekler gelişimi çok hızlı şekilde ilerler ve bebekler çok hızlı büyürler. Hücreleri sürekli olarak yenilenerek artar ve ilk 1 yılda doğum kilolarını üçe katlayarak aylık olarak ortalama 2 cm. uzarlar. Bebeklerinizi büyütürken onları nasıl beslediğiniz ise hayat boyu sağlıklı bir bedene sahip olup sağlıkla yaşamaları için büyük önem arz eder. Eğer bebeğinizi emzirmek için herhangi bir engeliniz yoksa ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek fiziksel gelişim için faydalı olacaktır.

Zihinsel Gelişim

bebeklerde zihinsel gelisim

Bebekler 2 yaşına gelinceye dek beyinlerinin büyüklüğü 3’e katlanır ve 3 yaşına basmadan önce yaklaşık 900 kelime öğrenmiş olurlar. Bu rakamlar size şaşırtıcı gelebilir fakat bu bilgi gerçek.

Ona okuduğunuz kitapları, anlattığınız öyküleri, söylediğiniz şarkıları ve anlattıklarınızın büyük bir kısmını aslında anlıyorlar. Bu nedenle bebeğinizin zihinsel gelişimi için yaşına uygun doğru bir beslenme şekli belirlemelisiniz. Çocuklarınızın yaşına uygun besinler seçerek onların zihinsel kapasitelerini arttırabilirsiniz.

Bağışıklık

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu ayakta tutan direnç sistemidir ve bu sistem sağlıklı ve doğru beslenme, spor ve temiz havayla güçlenir. Çocuklarda karşılaşılan rahatsızlıklarını aşmak ya da olabildiğince hafif atlatmak için de bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bunun altyapısını hazırlamalısınız. Birçok enfeksiyon ve alerjiye karşı bebeğinizin bağışıklık kazanması sağlıklı beslenme ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun için emzirmeden ek gıdaya kadar olan dönemi önemsemelisiniz.

Sağlıklı Bir Beden

bebeklerde bedensel gelisim

Bebeğin dünyaya geldikten sonra ilk aylarındaki beslenme düzeni aşırı kilo alımını ve obeziteyi engellemek için önemlidir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi pek çok soruna neden olan obeziteyi önlemek için özellikle bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü, sonraki 6 ay ise anne sütüyle birlikte ek gıdalarla beslemelisiniz.

Bu beslenme şekli bebeğinizin ileride obez olma ihtimalini %25 azaltır. Bu yüzden ilk 6 aydan sonra bebeğinizin beslenmesine dahil olan ek gıdalarla ilgili doğru tercihler yapmalısınız.

Unutmayın ki gelecek nesillerin sağlığı siz ebeveynlerin elinde.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu