Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanlar Az mı Uyur?

instagram takipçi hilesi

Amerika’da yapılan bir çok araştırmada önde gelen başarılı yöneticilerin %90’ının sabah 6’dan önce uyandığı ve milyoner şirket sahiplerinin en az yarısının işe başlamadan 3 saat önce uyandıklarını ortaya koyuyor.

Başarılı insanların az uyuduğuna dair bu şekilde haberler duymuş veya okumuş olabilirsiniz. Özellikle Amerika’da başarılı olmuş, önde gelen şirketlerin yöneticisi olmuş veya büyük çapta firmalar kurmuş bu kişiler gerçekten de az mı uyuyarak bu başarıları elde etmişler, bu kişiler sabahları ne kadar erken kalkıyor ve kalkınca neler yapıyormuş görelim.

Apple CEO’su Tim Cook

tim cook

Tim Cook her sabah saat 3.45’te uyanıyor. Öncelikle e-postalarını kontrol ediyor ardından spor egzersizlerini yapıyor ve kahvesini içip işe gitmek için yola koyuluyor.

Film Yıldızı Dwayne Johnson

Dwayne Johnson

Kariyerine Amerikan Futbolu oynayarak başlayan Dwayne Johnson, sonraki yıllarda profesyonel güreş yaptı. Son yıllarda aksiyon  filmlerinin yapımcısı ve oyuncusu olarak karşımıza çıkan Dwayne Johnson, her sabah 4’te spor salonunda oluyor.

Pepsi CEO’su Indra Nooyi

IndraNooyi

Dünyanın en etkili ve güçlü kadınları arasında gösterilen Hindistan asıllı Nooyi, sabahları 4’te uyanıyor ve en geç 7’de iş başı yapıyor.

Starbucks’ın Sahibi Howard Schultz

493px Howard Schultz Starbucks

Dünyanın en büyük kahve zincirinin sahibi Howard Schultz, sabahları 4.30’da kalkıyor, önce köpeklerini gezdiriyor sonrasında egzersiz yapıp meşhur kahvesini içip işine gidiyor.

Twitter Kurucusu Jack Dorsey

Jack Dorsey 2012 Shankbone

Twitter ve Square’ın kurucu Dorsey, 2008’de en genç yenilikçi 35 kişiden biri seçilmişti. Her sabah 5’te uyanan Dorsey önce meditasyon ve egzersiz yapıyor ardından kahvesini içerek günlük iş planını kontrol ediyor.

Linkedin CEO’su Jeff Weiner

jeff weiner

Geçmişinde Yahoo’da genel müdür yardımcılığı olan Weiner, 2014 yılında Amerika’da en iyi CEO seçilmiştir. Sabahları 5.30’da uyanan Weiner, önce e-postalarını kontrol ediyor, haberleri okuyor sonrasında egzersiz , meditasyon ve kahvaltısını yapıp işine gidiyor.

Richard Branson

RichardBranson

İngiliz asıllı işadamı Branson daha 16 yaşındayken ilk ticari girişimini hayata geçirmiş, 21 yaşında ise dünya genelinde mağazaları olacak Virgin Megastor’un ilk mağazasını açmış. Branson her sabah 5.45’te uyanıyor ve güneşin doğuşunu kendi hazırladığı kahvaltısını yaparak seyrediyor.

Warren Buffet

Warren Buffett

Dünyanın en zengin ve en etkili işadamları arasında gösterilen Buffet, aynı zamanda hayır severliği ile de ün yapmıştır. 11 yaşında çalışma hayatına başlayan Buffet sabahları 6.45’te uyanıyor ve güne gazeteleri okuyarak başlıyor.

Elon Musk

Elon Musk 2015

Kimilerince Iron Man’in gerçek hayattaki yansıması olduğu idda edilen Musk, 12 yaşında programladığı bilgisayar oyununu satarak girişimciliğe başladı. Bugün yenilikçi teknolojiler konusunda en önde gelen Tesla Motor, Paypal gibi şirketlerin kurucu olan Musk sabahları 7’de kalkıyor ve ilk olarak e-postalarını kontrol ediyor. Ardından çocuklarını okula götürüyor sonrasında eve dönüp duş alıp işine gidiyor.

Amazon Kurucu ve CEO’su Jeff Bezos

Jeff Bezos min

E-ticaretin dünyadaki öncülerinden Amazon.com kurucu ve CEO’su Jeff Bezos, 1999 yılında yılın kişisi seçilmişti. Bugün farklı bir çok şirketin sahibi olan Bezos, günlük 8 saatlik uykusundan ödün vermiyor ve sabahları 7’de uyanıyor ardında  koşu bandında gazetesini okuyarak güne başlıyor.

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

2010 yılında yılın adamı seçilen Mark Zuckerberg, genç yaşında kurduğu Facebook ile dünya çapında en büyük sosyal ağlardan birini oluşturdu. Harvard Üniversitesi’nin veri tabanını hacklediği için üniversiteden atılan  Zuckerberg sabahları  8’de uyanıyor, telefonundan mesajlarını kontrol ediyor ve egzersiz yapıp işine koyuluyor.

Verdiğimiz örneklere bakılacak olursa önemli ve başarılı insanların büyük çoğunluğu sabah 7’den önce uyanıyor. Çalışma şekli her bireye özgü olsa da sabahın ilk saatlerinin en verimli saatler olmasından dolayı e-postalara cevap vermek, günlük takvimini planlamak gibi bir çok işi aradan çıkarmış oluyorlar.

Geceleri çalışan Baykuş tipli insanlar olsa da düzenli ve sağlıklı bir uykunun önemi yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Doğal ve sağlıklı bir uyku uyumak için en geç 22.00 gibi yatmak ve sabah 06 gibi kalkmak en ideal zamanlar olarak öne çıkıyor.

Sabah erken saatlerde kalmak, spor yapmak ve sert bir kahve içmek güne iyi bir başlangıç yapmanın en iyi yolları olarak görünüyor.

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu