Bilim ve Teknoloji

Bant Genişliği Nedir (Bandwidth), Nasıl Hesaplanır?

instagram takipçi hilesi

Bant genişliği, belirli bir süre içinde bir ağ içinde herhangi bir noktadan diğerine aktarılabilen veri miktarı olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak, bant genişliği bir bit hızı olarak ifade edilir ve saniye başına bit (bps) olarak ölçülmektedir.

Bant genişliğinin terimi, bir bağlantının iletim kapasitesini ifade eder. Bir ağın ya da internet bağlantısının kalitesini ve hızını belirlerken önemli bir faktördür. Bant genişliğini ölçmenin birkaç farklı yolu vardır. Bazı ölçümler mevcut veri akışını hesaplamak için kullanılırken, diğerleri maksimum akışı, tipik akışı ya da iyi akış olarak kabul edileni ölçer.

Bant genişliği, diğer birçok teknolojik alanda da önemli bir kavramdır. Sinyal işlemede, bir radyo sinyali gibi bir iletimde üst ve alt frekanslar arasındaki farkı tarif etmek için kullanılır ve tipik olarak hertz (Hz) cinsinden ölçülür.

bant genisligi 1

Bant genişlikleri, bir borudan akan su ile karşılaştırılabilir. Bu, eşitli koşullar altında suyun yani verilerin borudan yani bağlantıdan geçme hızı olacaktır. Saniyedeki bit sayısı yerine, dakikada galon ölçebiliriz. Borudan akması muhtemel su miktarı maksimum bant genişliğini temsil ederken, şu anda borudan akmakta olan su miktarı mevcut bant genişliğini temsil etmektedir.

Bant Genişliğinin İfade Edilmesi

Bant genişliklerini ifade ederken bazı birimler vardır. Örneğin; nasıl ki 1 metre 100 cm ise buna benzer şekilde bant genişliğinin de bir ifade şekli vardır.

  • Kilobayt (KB) = 1.000 bit
  • Megabayt (MB) = 1.000 kilobayt = 1.000.000 bit
  • Giga (GB) = 1.000 megabayt = 1.000.000.000 bit
  • Tera (TB) = 1.000 gigabayt = 1.000.000.000.000 bit

Terabitten sonra petabit, exabit, zettabit ve yottabit vardır. Bant genişlikleri genellikle büyük B harfi ile gösterilir. Örneğin, saniyede 10 megabayt (10 MB) / s veya 10 MBps olarak ifade edilir. Bir bayt sekiz bite eşittir. Böylece, 10 MB / s = 80 Mb / sn. eşittir.

bant genisligi 2

Bant Genişliği Nasıl Hesaplanır?

Bant genişliğinin hesaplanması için matematik işlemleri yapılabilir. Fakat işi bu alanda olmayan kişilerin bu hesaplamaları bilmeleri gerekmemektedir. Bant genişliğini online ortamlarda da ölçebilirsiniz.

Çevirim içi olarak bant genişliğinizi ve internet hızınızı ölçmek için TIKLAYABİLİRSİNİZ..!

Bant genişliğinizi ölçerken ekranda Ping yazısını göreceksiniz. Ping hakkında bilgi almak için “Ping Nedir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

bant genisligi 3

Bant Genişliği ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu