Ev ve Bahçe

Bambu Çatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Bambu çatı kaplaması nedir ve nasıl yapılır? Bambu çatı kaplaması hangi ürünlerle yapılır ve neden bambu çatı denilmiştir? Bambu çatı ve hasır çatı arasındaki farklar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazımızda A’dan Z’ye bulabilirsiniz.

Bambu çatı kalama ya da bambu çatı bambu görünümlü kargı kamışları ile yapılan çatı ve gölgelik uygulamalarıdır. Kargı kamışlarından imal edilen çatı kaplama malzemesi tüm mekanların çatı ve gölgeliklerine uygulanabilmektedir.

03 bambu cati 768x576 2

 

Türkiye’de kargı kamışı ile yapılan çatılara bambu çatı denilmektedir. Çoğu kişinin aklına bambu çatı denilince normal olarak orijinal bambu ile yapılan çatı uygulaması gelecektir. Bambu görünümlü olduğu için son tüketici bu ürün ve uygulamaları bambu çatı zannetmesinden ve aratmasından dolayı bu hizmeti sunan şirketler de bambu çatı kelimesini sıklıkla kullanmaktadır.

Kargı Nedir?

Bu yazımızda sizlere kargı ile yapılan bambu çatı kaplama uygulamasını tanıtıyoruz. Bunun için öncelikle kargı kamışının ne olduğundan ve ne olmadığından başlamak gerekir. Kargı kamışı (Arundo Donax – Latince) sazlık ve göl kenarlarında yetişen boyları 4-7 metreye kadar uzayabilen odunsu ve içi boş bir kamış türüdür.

Kargı kamışlarının genel özelliklerinden biri kalın olması ve içerisinde yoğun miktarda selüloz ihtiva etmesidir. Kargı kamışları görünüm itibariyle bambuya benzerliği sayesinde Türk Bambusu lakabını da almıştır. Bambu çatı kaplamasında kargı kamışının kullanılmasının nedeni ise dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır.

Bambu Kamış Nedir?

02 bambu cati 768x576 1

İnternette bambu çatı kaplama ürünü diye arattığınızda karşınıza bambu kamış, bambu hasır gibi ürünler çıkacaktır. Bambu kamış ürünü yine kargı kamışlarından imal edilen montaja hazır rulo üründür. Bambu kamış imalatında kargı kamışları çelik teller ile sıkıca birleştirilir. Bambu kamış ürünü bambu çatı kaplaması olarak kullanılabildiği gibi bambu çit uygulamalarında da çok yaygın bir kullanıma sahiptir.

Bambu Çatı Nasıl Yapılır?

01 bambu cati 768x576 1

Bambu çatı uygulaması için bambu kamış rulo ürünü kullanılır. Yukarıda da açıkladığımız gibi sert ve dayanıklı kargı kamışlarından imal edilen bambu kamış ya da bambu hasır ürünü ile pergola, çardak, veranda çatısı, kamelya gibi alanların çatı ve gölgeliklerine uygulama yapabilirsiniz. Bambu kamış montaja hazır bir ürün olduğu için tadilat ve dekorasyon işlerine eli yatkın herkes bambu çatı kaplama uygulamasını yapabilir. Ancak işlem çatıya uygulanacağı için gerekli güvenlik önlemleri alınarak yapılması gerekmektedir.

Bambu Çatı Kaplama Montajı Nasıl Yapılır?

 

Bambu çatı kapmama uygulaması bambu kamış rulo ile yapılır? Bambu kamış ruloyu pergola, çardak, kamelya, teras çatısı vb. alanlara uygulayabilirsiniz. Bambu kamış ruloyu monte ederken eğer sarkıtma yapılacak ise sarkıtma kısmı ayarlandıktan sonra çatınızın başından monte etmeye başlayınız. Bambu kamış ürününü Hasır Bambu Dekorasyon gibi bambu dekorasyon şirketinden aldığınızda sizlere A’dan Z’ye ürün montajı hakkında ayrıntılı bilgi vereceklerdir.  Bambu çatı kaplama sırasında bambu kamış rulo ürününü sağlam ve sık aralıklar ile monte ediniz. Bambu kamış montajı sırasında galvanizli çelik tel, plastik klips ya da montaj vidası kullanabilirsiniz.

Bambu kamış rulo ürününü çatınıza uygun ölçülerde sipariş vermeniz gerekir. Hasır Bambu Dekorasyon şirketi ile irtibata geçtiğinizde çatı alanını ve görselinizi göndererek sizin için en doğru ürün ölçüleri ve miktarlarını belirliyor ve eksiksiz ürünlerin ulaşmasını sağlıyorlar.

Bambu Çatı Fiyatları Ne Kadar?

00 bambu cati 768x576 1

Bambu çatı kaplama fiyatları orijinal bambu ile yapılmadığı için uygun fiyatlıdır. Kargı kamışları ülkemizde bol miktarda yetiştiği için kargı kamışı fiyatları uygun olmaktadır. Bambu kamış kargı ürünleri ekonomik ve pratik şekilde doğal çatı kaplaması uygulayabilirsiniz.

Hasır Bambu Dekorasyon gibi bir bambu dekorasyon şirketi ile irtibata geçtiğinizde sizin için en uygun ölçülerde ürünleri belirleyerek size özel fiyat vereceklerdir. Bambu kamış ruloyu internetten e-ticaret sitelerinden de alabileceğiniz gibi Direkt olarak üreticisinden de alabilirsiniz. Ancak benim önerim üreticisinden telefon ile görüşerek almanızdır. Çünkü bambu kamış rulo ürünü tecrübeli bambu dekorasyon şirketleri tarafından imal edilmesi gereken bir üründür. Aynı zamanda ürünü üretici ile görüşerek aldığınızda hem doğru ürün siparişi vermiş olursunuz hem de uygulama sırasında istediğiniz zaman telefon desteği alabilirsiniz.

Kendiniz Bambu Çatı Kaplaması Yapabilir misiniz?

Evet. Bambu çatı kaplama uygulaması pratik ve kolaydır. Bambu çatı kaplama uygulamasını tadilat ve dekorasyon işlerine eli yatkın herkes yapabilir. Ancak uygulama çatı üzerinde yapılacağı için gerekli güvenlik tedbirlerini aldığınızdan emin olunuz. Eğer bu işi kendinizin yapamayacağını düşünüyorsanız bölgenizdeki bir marangoz ya da demir ustasından hizmet alabilirsiniz. Bambu çatı kaplama uygulaması sırasında herhangi bir desteğe ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız ürün siparişinizi Hasır Bambu Dekorasyon gibi üretici bir firmadan vermeniz en iyisi olacaktır.

Saçaklı Bambu Çatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saçaklı bambu çatı kaplama uygulaması bambu kamış rulo ve saz hasır otlarından imal edilen Çin otu hasır kamelya ürünleri ile yapılmaktadır. Doğal ot kaplama, saçaklı ot çatı, hasır kamelya çatı örtüsü ve çin otu gibi isimlerle aratılan bu ürün saz hasır otları ile imal edilen püskül ve saçak olarak çatılara monte edilen bir doğal ot kaplamadır. Çin otunu çatınıza sarkıtma yaparak monte ediniz. Montaj sırasında uygun montaj vidası ve galvanizli çelik tel kullanabilirsiniz. Çin otunu monte ettikten sonra üzerine bambu kamış ruloyu yukarıdaki açıklamalardaki gibi monte ediniz.

Bambu Çatı Suya Karşı dayanıklı Mıdır?

Evet. Bambu çatılar suya karşı dayanıklıdır. Zaten kargı kamışları tabiatı gereği su içerisinde yetiştiği için hasat edilip kurutulduktan sonra suya karşı dirençli olmaktadır. Bambu kamış ile yapılan bambu çatı uygulamaları 4 mevsim kullanıma uygundur. Bambu kamış rulo estetik görünümünü ortalama 7 sene koruyacaktır. Çatı kaplamanızı sık aralıklar ve sıkı bir şekilde yapmanız çatınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Bambu Çatı ve Hasır Çatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bambu çatı kargı kamışlarından imal edilen bambu kamış ürünü ile yapılmaktadır. Hasır çatı uygulaması ise saz kamışlarından imal edilen kamış hasır ile yapılır. Saz kamışları kargı kamışlarına göre daha incedir. Kargı kamışları ile yapılan bambu çatılar daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Bambu kamış ve kamış hasır bambu çatılarda birlikte de kullanılmaktadır. Genellikle su geçirmez bambu çatı yapılmak isteniyorsa ilk olarak kamış hasır rulo ürünü monte edilir. Sonrasında ara katman olarak OSB membran serili ve üzerine bambu kamış rulo ürünü uygun montaj vidaları ile monte edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu