Alternatif TıpBeslenme ve DiyetYaşam

Ballı Baba Bitkisi Nedir?

Ballı Baba Bitkisinin Faydaları

instagram takipçi hilesi

sari ballibaba 1Botanik bir bitki olarak bilinen ballı baba bitkisi boyu yarım  metre uzayabilen bitkilerden biridir. Sebze ve meyve bahçeleri ya da yol kenarlarında da yetişebilen bitki olarak bilinmektedir.  Tıpkı ısırgan otuna benzer Mayıs ve de Haziran da  toplanarak gölgelik alanlarda kurutulup taze bir şekilde kullanılmaktadır. Ballı baba bitkisinin içeriğinde tanen,histamin, potasyum tuzları, şeker, uçucu yağ, tiramin ,saponin, gibi bileşimler bulunur.

Ballı Baba Bitkisinin Özellikleri

Kabız yapıcı özelliği vardır. Damarların genişlemesinde yardımcı olur. İdrar söktürücü özellikte olup hastalıklara karşı koruyuculuğu da bulunmaktadır.

Ballı Baba Bitkisinin Faydaları

Yapraklarının ezilmesi ile suyu kullanılan bitki prostat ve rahim iltihabı ve kanamaları  gibi rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Merhem olarak yanıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bayanların adet sancılarını gidermekte olan ballı baba bitkisi verem ve boğaz enfeksiyonları içinde kullanılmaktadır.

ballibaba 6Ballı Baba Bitkisi Hazırlanışı Ve Kullanım Dozu

Ballı baba bitkisi bir tatlı kaşığı kadar kıyılır 1 bardak su ile kaynatılıp demlemeye bırakılır. Bitki çayı süzülerek ılık olarak içilir. Günlük olarak yemek aralarında tüketebileceğiniz çayı günde 3 defa içebilirsiniz.

Çayın içine tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Birçok hastalığa iyi gelen bitki idrar söktürücü özelliktedir. Kanlı basur gibi sorunları tedavi etmede oldukça yarar sağlayan bitki ateş düşürücü özelliktedir. Şurup olarak kullanıldığında boğaz rahatsızlığı varsa giderir.

Özellikle bayanların sorun yaşadığı adet sancıları için kullanılan bitki merhem olarak yanıklarda fayda sağlamaktadır. İsteğe göre çay ya da şurup şeklinde kullanılabilir. Yapraklarının tadı biraz ekşi lezzetli olan bitki sebze gibi de pişirilebilir. Kabızlık sorunun da kullanılan bitkiyi toz şeklinde kahve olarak ta kullanmanız  mümkündür.  Balı baba bitkisinin tohumları uçucu misk kokulu yağ içermektedir.

Yatıştırıcı etki  ve iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Ballı baba bitkisinin yeni tohumlarının yumuşatıcı etkisi olduğundan kabızlık sorunu ekenler içinde faydası bulunmaktadır. Özellikle sarı ballı baba çayının birçok özelliğinden faydalanabilirsiniz.

ballibaba 10

Sarı Ballıbaba çayını özellikle değerlendirmelidir.  yaprakları ve çiçek kısmı kullanılabilen ballı baba bitkisi idrar yolları iltihabı içinde oldukça yararlıdır. Yanma ve böbrek rahatsızlığı gibi sorunların tedavisi için kullanılabilir. Sarı ballı baba bitkisi kalp ödemi sindirim sorunları gibi sıkıntıların giderilmesi için yarar sağlamaktadır.

Birçok sağlık sorunu için faydası olan ballı baba bitkisinin ölçülü bir şekilde kullanılması önem taşır. Ballı baba bitkisinin çayı ayrıca çıban ve varislerin iyileşmesinde etkilidir. Mesane kanserine de faydası olan bitki çayından birçok açıdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu