Balıkesir’in Gizemi Havran Mağarası

instagram takipçi hilesi

Marmara bölgesinde bulunan, Türkiye’nin en kalabalık on yedinci şehri olan Balıkesir ili, topraklarının bir kısmının Ege Bölgesinde yer almasıyla bir kısmının ise Marmara’da yer almasıyla bilinir. Ege denizine kıyısı bulunmasıyla aynı zamanda Marmara Bölgesinin deniz kıyısının bulunmasıyla oldukça ilgi çeken şehirler arasında yer alıyor. 2019 yılında alınan verilere göre nüfusu 1.228.620’dir.

Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe ise Karesi ilçesidir. 20 ilçe ve belediye, 1129 mahalleye sahiptir. Balıkesir ilinin eski adı Karesi olarak bilinmektedir. Bu yüzden Karesi ilçesi, merkez ilçe olarak da sayılabilir. Türkiye’nin gizemli mağaralarından olan Havran Mağarası da Balıkesir ili sınırları içerisinde yer alıyor.

Havran Mağarasına girenlerin bir daha çıkamadığı öne sürülüyor diyebiliriz. Bu mağaraya girmiş olan küçükbaş hayvanların bir daha çıkamadığı gibi mağaraya giren iki çobandan da haber alınamadığı biliniyor.

Mağara içerisinde yapılan araştırmalara göre içerisinde çok sayıda kemik olduğu belirtilen mağara, Türkiye’de sırrı çözülemeyen mekanlardan birisidir. Yıllardan beri ziyaretçi akınına uğrasa da, bu olaylardan sonra içerisine girmeye kimse cesaret edemiyor.

balikesirin gizemi havran magarasi3

Balıkesir ilinde bulunan Havran mağarasının diğer adı ise  ‘’Korkunç Karanlık Ağız’’ olarak biliniyor. Mağara içerisine küçükbaş hayvanları girdiği için giren iki çobandan haber alınamadığı, halkın iddialarına göre duyulmuştur. Mağaranın lanetli olduğuna veya ele geçirildiğine inanan halk, mağaranın etrafının hayvanların sıklıkla otlatıldığı bölge olduğunu da belirtiyor.

Kaçan koyunların mağaradan bir daha geri dönemediğini, koyunları geri alabilmek için Havran mağarası veya diğer adıyla bilinen Korkunç Karanlık Ağız’a giren iki çobandan da haber alınamadığını belirtti. Mağaranın önüne kadar gitmeye cesareti olan kişiler ise içeride hayvan kemiklerinin olduğunu ve içeride sanılandan daha fazla olduğunu düşündüklerini de belirtiyor. Halk mağaranın bir sonu olmadığını düşündüğü ve lanetli mağara olarak adlandırdıkları Havran mağarasına konuşulan yüzünden girmeye cesaret edemediğini de belirtiyor.

Bir başka duyumlardan biri ise ne kadar inandırıcı olmasa da, söylenti niteliği taşıyan canavar kavramıdır. İçeride insan yiyen canavar iddiası öne sürülmüştür. Fakat mağara etrafında yaşayan köylülerde bu duruma çok fazla inanmamıştır.  Bilimsel olarak yapılan açıklamada ise içeride çok fazla yarasa olduğu ve bu yarasaların saldırı olanaklarının yüksek olduğunu belirtmişlerdir.

Yarasalar genelde sürü halinde gelen kişi veya hayvanlara saldırıp onları canlı tutmadığı belirtilmiştir. Havran mağarası, Balıkesir’in Körfez bölgesinde yer alan Havran ilçesindedir. Çanakkale kahramanı olan Koca Seyit ile tanınan bu ilin denize kıyısı yoktur. Balıkesir’in çok fazla gelişmemiş ilçeleri arasında yer alır.

balikesirin gizemi havran magarasi1

Havran Mağarası İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=a6gCT4Ml0yk

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu