Beslenme ve Diyet

Balığın Yanında Neden Roka Yenmemeli?

instagram takipçi hilesi

Yüksek oranda Omega 3 yağı bulunduran kalp damar sorunlarına karşı bizi koruyan, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan, unutkanlığı engelleyen hatta Alzheimer’ı bile önleyen, göz sağlığına büyük yararları olan çeşit çeşit balığı sezonunda tüketmeyi seviyorsanız balığın yanında neden roka yenmemesi gerektiğini bilmeniz gerekmekte.

balikla roka yemeyin

Balık denildiği zaman aklınıza bir yandan da o sofarayı bir ziyafet noktasına dönüştürecek yancılar geliyorsa eğer yalnız değilsiniz. Çeşit çeşit mezeler, salatalar, üstüne yenilecek bir de helva…

Peki ya size balığın yanında bunlardan birisini tüketerek aslında belki de hata yaptığınızı söylemiş olsak?

Balık denildiği zaman akla gelen ilk yancı olan rokadan bahsediyoruz. Uzmanlar balık yanında roka yemenin o kadar da doğru bir tercih olmadığını belirtmekte.

balikla roka yemeyin 4

Balığın Yanında Neden Roka Yenmemeli?

Adeta birbirleri için yaratılmış olduklarını düşündüğümüz balık ve rokanın aslında neden beraber yenmesinin doğru olmadığını çözmemiz için ikisinde değerlerine bakmamız gerekmekte.

Roka, demir açısından en yüksek gıdalardan birisi. Yüz gramında 1,5 mg demir bulunmakta. Diğer yandan özellikle hamsi gibi kılçığı ile beraber tüketilen küçük balıklar ise tam bir kalsiyum deposu.

Fakat kalsiyum ve demir bakımından zengin besinlerin beraber tüketilmesi de bu etkilerini azaltıyor. Diğer bir deyiş ile demir bakımından zengin bir besini kalsiyum içeren bir yiyecek ile beraber tükettiğiniz zaman kalsiyum emilimi azalıyor ve o yiyecekte bulunan kalsiyumdan vücudunuz da faydalanmamış oluyor.

balikla roka yemeyin 2

Diyet ve Beslenme Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya da rokada bulunan yüksek demirin balık ile beraber yendiği zaman kalsiyumun emilimini azalttığı uyarasında bulunmakta ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Özellikle kılçığı ile beraber tüketilebilen küçük balıklarda bulunan kalsiyumun vücut tarafından kullanılması adına yanında roka ile yememeye özen gösterin.”

Kısacası damak zevkinize göre balık ile rokayı beraber tüketip tüketmemek tabii ki size kalmış fakat iddialara göre balık ile rokayı beraber yediğiniz zaman onun sağlığa yararlarından da vazgeçmiş oluyorsunuz.

Eğer rokadan vazgeçtiyseniz balığa limon sıkarak yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Zira limonda bulunan antioksidanlar ve C vitamini balıkta bulunan Omega 3’ün vücut tarafından da daha fazla emilmesini sağlıyor. Hatta balık çok fazla taze değilse birkaç damla limon balığının olası zehirleyici etkisini yok edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu