Hastalıklar

Bakteriyel Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen zarların bir enfeksiyonudur. Menenjit bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Menenjit akut olabilir. Hızlı bir semptom başlangıcı ile kronik veya bir ay veya daha uzun sürebilir veya hafif veya aseptik olabilir. Menenjit semptomları yaşayan herkes derhal doktora görünmelidir.

bakteriyel menenjit 2

Bakteriyel Menenjit Nedir?

Bakteriyel menenjit, menenjitin en sık görülen şeklidir. Tüm olguların yaklaşık yüzde 80’i akut bakteriyel menenjittir. Bakteriyel menenjit hayatı tehdit edici olabilir. Enfeksiyon beyin çevresindeki dokuların şişmesine neden olabilir. Bu da kan akışını engeller ve felç hatta felce neden olabilir.

Bakteriyel Menenjit Kimlerde Görülür?

1 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklar bakteriyel akut menenjit için en duyarlı olanlardır. Bazı risk faktörleri olan yetişkinler de hassastır. Eğer alkolü kötüye kullanırsanız, kronik burun ve kulak enfeksiyonları geçirirseniz, kafa travmasını sürdürürseniz veya pnömokokal pnömoni alırsanız daha yüksek risk altındasınız.

Ayrıca, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, dalağınızı çıkarmışsanız, böbrek yetmezliğinden veya bir orak hücre hastalığından dolayı kortikosteroid kullanıyorsanız daha yüksek risk altındasınız. Ek olarak, eğer beyin veya omurilik ameliyatı geçirdiyseniz ya da yaygın bir kan enfeksiyonu geçirdiyseniz, bakteriyel akut menenjitler için de daha yüksek bir risk taşırsınız.

Bakteriyel akut menenjitin salgınları, kolej yurtları veya askeri kışlalar gibi diğer insanlarla yakın temas halinde olduğunuz yaşam koşullarında da ortaya çıkar.

bakteriyel menenjit 3

Bakteriyel Menenjite Ne Sebep Olur?

Bakteriyel menenjitten en sık sorumlu olan bakteriler çevrede yaygındır ve ayrıca herhangi bir zarar vermeden burun ve solunum sisteminizde de bulunabilir.

Bazen menenjit bilinen bir neden olmadan ortaya çıkar. Diğer zamanlarda bir kafa travmasından sonra veya bir enfeksiyon geçirdikten sonra ortaya çıkar ve bağışıklık sisteminiz zayıflar.

Bakteriyel Menenjitin Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateş, baş ağrısı ve boynunuzdaki sertlik bu hastalığın en sık rastlanan belitileridir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, kafa karışıklığı, sinirlilik, uyuşukluk artar. Nöbetler ve felç oluşabilir.

Küçük çocuklarda ateş ve kusmaya neden olabilir ve yemek yemeyi isteği azaltabilir. Küçük çocuklar çok sinirlenebilir ve ağlayabilir. Nöbetler ve felçler olabilir. Ayrıca, kafa tasının etrafındaki sıvı tıkanabileceğinden kafaları şişebilir. Semptomların başlangıcı 24 saat içinde hızlıdır. İlerlemeye izin verilirse, bakteriyel menenjitten hayatınızı kaybedebilirsiniz.

bakteriyel menenjit 4

Bakteriyel Menenjit ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=nD1FKnTsRT0

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu