Alışveriş Rehberi

Bahçe Mobilyası Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde

instagram takipçi hilesi

Bahçe Mobilyası seçerken dikkat etmemiz gerekenleri genelde, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dinlenmeye ihtiyacı olanlar kaçış noktası aramaya başlarken düşünürüz.  Bahçeli bir evin bu konuda ne kadar üstün olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak küçük bir balkon veya teras bile günlük hayattan kaçmak için her türlü imkanı sağlayabilir. Komple bir bahçe dekorasyonu için salıncak seçerken tereddüt etmenize neden olan birçok özellik ile karşılaşabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bahçe salıncağının yapısına ve iskelet malzemesine karar verin. Bahçe salıncaklarında kullanılan ahşap, çelik, metal, rattan ve ip başta olmak üzere her birinin avantaj ve dezavantajları olan çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Malzeme özellikleri dayanıklılığı, konforu, estetik görünümü ve fiyatı doğrudan etkilediğinden, seçim yaparken hangi malzemenin en uygun olduğuna karar vermeniz gerekir.

Bahçe Mobilyası Malzemesi

Ahşap Mobilyalar

Bahçe Mobilyası

Ahşap salıncaklar, yemyeşil bitkilerle dolu bir bahçenin sıcak, doğal atmosferine uyum sağlamasıyla bilinir. Ayrıca ahşap boyama konusunda kendinize güveniyorsanız, bahçenizde zevkinizi yansıtan renkli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ahşap salıncak seçerken çam, meşe, akasya, karaçam gibi dış ortam koşullarına dayanıklı ağaçları tercih edebilir, bu sayede salıncaklarınız yıllarca sürsün. Ek olarak, nem, küf ve böceklerden korunmak için boyalı veya su bazlı koruması olan ahşabın seçilmesinde fayda vardır.

Çelik Mobilyalar

bahce mobilyasi secerken dikkat etmeniz gereken uc madde2

Ahşap salıncaklara göre çelik salıncaklar daha modern bir görünüme sahiptir. Özellikle metal detayların ön planda olduğu bir endüstriyel bahçe tasarımı planlıyorsanız, çelik salıncak modeli en iyi seçim olabilir. Çok çeşitli tasarımlara sahip çelik salıncaklar arasında armut salıncaklar ve tenteli balkon salıncakları da bulunmaktadır. Ayrıca UV ışınlarına ve korozyona dayanacak şekilde tasarlanmış sağlam iskelet yapısı sayesinde bakım gerektirmeden yıllarca dayanabilir.

İp Mobilyalar

Dantel salıncak olarak da bilinen örgülü ip salıncaklar bahçede ve evde kullanılabilir. Özellikle iç mekanlar için küçük ve ergonomik bir tasarım arıyorsanız, çelik pimler, sapanlar ve kalın pamuklu iplerle dayanıklı kullanım sunan bir tavan salıncak modelini tercih edebilirsiniz. Farklı konfor seviyelerine sahip halat modelleri arasında hamak salıncak olarak bilinen klasik tasarımların yanı sıra kendi etrafında dönebilen dairesel salıncak çeşitleri de bulunmaktadır.

Rattan Mobilyalar

bahce mobilyasi secerken dikkat etmeniz gereken uc madde4

Sentetik bir malzeme olan rattan, plastiğin tüm avantajlarını estetik bir görünümle birleştirir. Rattan salıncak tasarımları dış mekan için mükemmel bir seçimdir ve hafifliği, korozyon direnci ve taşınabilirlik kolaylığı ile bilinir. Ayrıca sabunlu bir bezle kolayca silinebildiği için bakımı en kolay malzemelerden biridir. Sallanan balkon sandalye tasarımı arıyorsanız bu sistemin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Metal Mobilyalar

bahce mobilyasi secerken dikkat etmeniz gereken uc madde3

Hafifliği ve sağlamlığı birleştirirler. Metal ve alüminyum salıncak modellerinde, her ihtiyaca yönelik farklı kalınlıklarda profil yapıları ve seçenekleri ile bahçe salıncağı ve balkon salıncağı olarak fonksiyonel tasarımlar mevcuttur. Bu salıncak türü, hafifliği nedeniyle taşınması kolaydır ve diğer salıncaklara göre daha uygun maliyetlidir.

Uygun Boyut ve Ağırlık

Boyut ve ağırlık özellikleri bir salıncağın konforunu, taşınabilirliğini ve işlevselliğini doğrudan etkilediğinden, en az iskeletin üretildiği malzeme kadar önemlidir. Sınırlı bir alanda harikalar yaratmak istiyorsanız balkon dekoru için tekli salıncak ya da yuvarlak salıncak tasarımı tercih etmenizde fayda var.

Ayrıca çocuklu geniş aileler için iyi bir seçim olan 3 kişilik salıncak tasarımı bulunmaktadır. Bu modeller ahşap, çelik gibi güçlü malzemelerden yapılmakta ve taşıma kapasiteleri genellikle 200 ile 400 kg arasında değişmektedir.
Aynı anda yatabilen bir bahçe salıncağı tasarımı arıyorsanız; 50 cm derinliğinde ve en az 1,5 m genişliğinde bir model seçebilirsiniz.

Rahat Minderler

Geleneksel hamak salıncak çeşitleri rahatlık için esnek iplerle tasarlanırken, büyük bahçe salıncağı modelleri oturma kısmında minder kullanır. Bu nedenle uzun süreli rahat kullanım için salıncak pedinin, dolgu malzemesinin ve kaplama kumaşının kalınlığını göz önünde bulundurmalısınız. En az 10 cm kalınlığındaki salıncak pedi ile tatmin edici bir konfor yaşayabilirsiniz.

bahce mobilyasi secerken dikkat etmeniz gereken uc madde5

Koltuk minderinin yanı sıra koltuk minderinin ideal kalınlığına da dikkat edin.
Dolgu malzemesi yoğun köpük yapısından oluşan bir ped tercih ederek uzun süreli konforu artırabilirsiniz.
Minder kılıflarının sıcak havalarda terletmeyen, hafif ve dayanıklı kumaştan olmasına dikkat etmelisiniz. Yaz için harika olan keten kumaştan kırlentlere yönelebilirsiniz. Ayrıca, kolay bakım ve temizlik için, çıkarılabilir kapaklı fermuarlı bir ped tercih etmenizde fayda var.

Bahçe Mobilyası İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=JyQVh-EhBMM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu