Kişisel Bakım

Bacaklarda Sivilce Çıkma Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bacaklarda sivilce oluşumu oldukça nadir bir durum olarak bilinir. Fakat bazı insanlarda fazlaca görülür. Çoğu zaman, sivilce olarak görülen şey aslında kıl köklerinin iltihaplanması anlamına gelen folikülit adlı bir cilt sorunudur. Folikülit, küçük kırmızı kabarcıklar ya da beyaz başlı içi sıvı dolu sivilceler şeklinde ortaya çıkar. Bu çıkıntılar, bacak tüylerinin etrafında toplanma eğilimindedir. Hatta gözle görülemeyen en ince kıllar dahi iltihaplanabilir.

Bacaklarda sivilce oluşumu, bazen içi irin dolu ve acılı olabilir. Kaşıntı ve yanma da yapabilirler. Bacakta meydana gelen sivilce ya da bir diğer adı ile folikülit, aniden ortaya çıkarsa ya da sarı kabuklanma gösterirse, bakteriyel bir enfeksiyon riskini önlemek için bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

bacaklarda sivilce cikma nedenleri 1

Bacaklarda Sivilce Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda sivilce oluşumu, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu nedenler arasında büyümüş tüyler, sıcaklık, terleme ve tıkanmış gözenekler sayılabilir. Ancak, folikülit oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler de mevcuttur.

Bacaklardaki sivilceleri önlemenin ilk adımı olarak, bol ve pamuklu giysiler giymeniz önerilir. Ayrıca, terlediğinizde giysilerinizi hemen değiştirmek, cildinizi temiz ve kuru tutmak açısından önemlidir. Epilasyon yöntemleri de sivilce oluşumuna neden olabilirler. Bu nedenle, folikülitin meydana geldiği bölgeler için tıraş işlemini bırakmak ve cilt iyileşene kadar beklemek en uygun seçenektir.

Bunların yanı sıra, aşağıdaki ipuçları da bacaklardaki sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir:

  • Tıraş yapmadan önce o bölgeye peeling yaparak temizleyin.
  • Batık tüyleri deri altından çıkarmak için cilde zarar vermeden dairesel hareketler ile kese yapın.
  • Tıraş işlemini düzenli olarak yapın.
  • Tıraş yaparken krem kullanın.
  • Kör tıraş bıçakları bölgeyi tahriş eder. Bu yüzden keskin tıraş bıçaklarını kullanın.
  • Tıraş işlemi bittikten sonra cildinizi hemen nemlendirin ve cildi besleyen ürünler kullanmaya özen gösterin.

Eğer ağda kullandıktan sonra bacakta sivilce problemi yaşıyorsanız, ağda yapmayı bırakmanızı öneririz. Eğer tüylerde kurtulmak istiyorsanız, en iyi lazer epilasyondur.

Bacaklarda Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaklardaki sivilcelerin folikülit sebebi ile oluştuğunu yukarıda belirtmiştik. Folikülit tedavisi, çeşitli reçeteli ve reçetesiz satılan topikal ilaçları içermektedir. Dermatologlar, genel olarak salisilik asit ve benzoil peroksit gibi bileşenler içeren temizleyicileri ve topikal antibiyotikleri önermektedirler. Şiddetli vakalarda ise oral antibiyotikler kullanılabilir.

Ancak hangi tedavinin size uygun olduğuna karar vermek için mutlaka alanında uzman olan bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile evde uygulayacağınız tedaviler durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir.

bacaklarda sivilce cikma nedenleri 3

Bacaklarda Sivilce İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu