Yaşam

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

instagram takipçi hilesi

‘Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?’ adlı yazımızda, ayçiçeklerinin neden her zaman güneşi takip etmek için döndüklerini inceleyeceğiz. Arıların doğuya bakan ayçiçeğine konma ihtimalinin batıya bakana göre beş kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

Ayçiçekleri, genellikle sonbahar ve hasat mevsimleri ile ilişkilendirilen popüler çiçeklerdir. Çiftlik evlerinde ve kurulama bezlerine asılan en ünlü tabloların bazılarında yer aldılar. Ama neden bu mütevazi bitkiye her zaman bir hayranlık duyulmuştur?

Bu meraklı bitkiler uzun yıllar insanları sorgulamaya devam etti. Pek çok insan hala ayçiçeklerinin yüzünü güneşe çevirmek için nasıl hareket ettiğini merak ediyor. İşte merak edilen sorular ve cevaplar;

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

Heliotropizm nedir?

Fark etmediyseniz, genç bir ayçiçeği yüzünü daima güneşe çevirecektir. Bu güneş takibine heliotropizm denir. Heliotropizm, bitkinin yönlü büyümesine karşılık gelen güneş ışığına bir bitkinin tepkisidir.

Ayçiçeklerinin, insanlara benzer bir iç saat nedeni ile heliotropizme katıldığı düşünülmektedir. Biyolojik saat bitkinin sonuna kadar büyümesine ve mümkün olan en fazla enerjiyi almasına yardımcı olur.

Heliotropizmin tam döngüsü nedir?

aycicegi 4 228x405 1

Ayçiçeklerinin hareketine genellikle heliotropizm denir. Ayçiçeğinin başı şafakta doğuya bakacak ve güneşin doğmasına hazır olacak. Ayçiçeğinin başı onunla birlikte yükselmeye başladığında da güneş doğar.

Gün boyunca güneş gökyüzünde hareket ederken, ayçiçeği başı onu takip eder. Sonunda, güneş batıdan battığında, kafa bu pozisyonda biter. Bir gecede yavaş yavaş doğuya döner ve artık güneşi selamlamaya hazırdır.

Ayçiçeği nasıl hareket eder?

aycicegi 1 228x405 1

Genç bir ayçiçeği bitkisi büyürken, nihai büyüme için güneşi takip eder ve gövde bu konuda hayati bir rol oynar. Gövde, hareketli kafayı desteklemek için gün boyunca uzar.

Sabah, gövdenin doğu tarafı gün geçtikçe genişleyerek başın batıya doğru hareket etmesini sağlar. Ve sonra, geceleri bunun tersi olur ve gövdenin batı tarafı, başın doğuya geri hareket etmesine izin verecek şekilde uzar.

Genç ayçiçekleri neden hep güneşe bakar?

aycicegi 9

Genç ayçiçeklerinin, güçlü büyümek için optimum enerjiyi elde etmek üzere güneşi takip etmesi gerekir. Bu, yaprakların güneş ışınlarını toplayıp bitki için enerji ve besine dönüştürme eylemi olan fotosentez olarak bilinir. Güneş eksikliği bir bitkiyi zayıf bırakacaktır.

Yıllar boyunca ayçiçekleri ile deneyler yapılarak testler yapıldı ve bir deney ayçiçeği sapını hareket edemeyecek şekilde tek bir pozisyonda tutturdu. Sonuç olarak, ayçiçeği daha az yaprak alanına sahip olmuş ve biyokütlesi azalmıştır.

Ayçiçekleri belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra artık güneşi takip etmezler.

aycicegi 5 304x405 1

Ayçiçekleri olgunlaştıkça güneşi takip etmeyi bırakırlar. Bunun başlıca nedeni, zirveye ulaştıkça genel büyümelerinin yavaşlamasıdır. Yaşlandıkça çiçeğin sirkadiyen saati, öğleden sonra güneşi yerine sabahın erken saatlerindeki güneş ışınlarına olumlu tepki verir.

Bitkinin büyümesindeki bu engel, iç saatinin yeterli güneş ışığına uyum sağladığı ve odaklandığı anlamına gelir. Ayçiçeklerinin heliotropik yollarını bırakmalarının bir diğer nedeni de arılardır! Arıların doğuya bakan çiçeğe konma olasılığı, batıya bakan çiçeğe göre beş kat daha fazladır.

Bunun nedeni, çiçeğin sabah güneş ışığından daha çabuk ısınmasıdır. Arılar bu çiçeklere ilgi duyabilmek için daha sıcak çiçekleri tercih ederler.

Doğuya bakmanın faydaları nelerdir?

aycicegi 8

Ayçiçeği olgunlaştıkça mirasının devam etmesini sağlamalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, arıları tozlaşmasına yardımcı olmaya teşvik etmek için doğuya bakar.

Güneş ışığı ve sıcaklık, çiçekleri batıya baktıklarından daha hızlı açmaya ve polen üretmeye teşvik eder. Bu teoriyi genotipleme yolu ile test etmek için birçok deney yapılmıştır. Ayçiçekleri ayrıca doğuya bakarlarsa daha büyük ve daha ağır tohumlar çıkarırlar. Ayçiçekleri uzun yıllardır insanları büyüledi ve güneşe göre insan benzeri hareketleri ile de dikkatimizi çekmeye devam ediyorlar.

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

Bu parlak çiçekler, insanların biyolojik saatine benzer bir sirkadiyen ritmine sahiptir ve olgun bir yaşa ulaştıklarında, arıların tozlaşmasına yardımcı olmak için doğuya dönük kalırlar. Ayçiçekleri o kadar tanınabilir ki, görkemli sarı yaprakları bir manzaraya renk ve göze güzellik katar.

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu