Yaşam

Aspir Yağı Nedir? Aspir Yağı Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Aspir Yağı, Akdeniz ülkelerinin genelinde yetiştirilmekte olan aspir bitkisinden elde edilir ve son zamanlarda oldukça popülerdir. Aspir bitkisi dikenimsi yapısı ile içeriğinde bulunan yağ ile boya, kozmetik ve kimya sektöründe çokça tercih edilmektedir. İçeriğinin %45’i yağ olan aspir, Omega 3 ve 6 yağları, E, B1, B2, B3, demir, fosfor ve kalsiyum, antiseptikler ve antioksidanlar açısından oldukça varsıldır.

Aspir Yağı Nedir?

aspir 1

Aspir yağı, Asteraceae ya da Compositae ailesinden geniş yapraklı aspir bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Aspir yağının en önemli kimyasal bileşenleri; palmitoleik, linolenik, stearik, palmitik, linoleik ve oleik asitlerdir.

Son zamanlarda zayıflamak isteyenlerin çokça başvurmuş olduğu aspir yağı, içerisinde barındırdığı esansiyel doymamış yağ asitleri ile bedendeki kas ve yağ dengesini de düzenleyebilmektedir. Kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olarak bilinen aspir yağının faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Aspir Yağı Ne İşe Yarar?

aspir 8

Aspir yağı içinde barındırmış olduğu vitaminler sayesinde baş ve migren ağrılarını hafifletmede ve eklem ağrıları tedavisinde tercih edilebilmektedir. Özellikle migren ağrılarında aspir yağı ile masaj iyi sonuçlar vermektedir.

Aspir yağı nefes darlığı çekenler ve göğüs tıkanıklığı sorunu yaşayanlar için de birebirdir. Bronzlaşmak isteyenlerin de kullanım maddeleri arasında yer alan aspir yağı güneş kremi olarak da tercih edilebilir.

Kalp Dostu Olarak Aspir Yağı…

aspir 5

Omega 3 ve 6 açısından varsıl olan aspir yağı kalp dostu olarak bilinmektedir. Aspir yağı içermiş olduğu yağ asitleri ile bedendeki kolesterol seviyesini de dengede tutmaktadır. Bununla beraber linoleik asit açısından varsıl olan aspir yağı, kalp krizi, felç ve ateroskleroz riskini de azaltmaktadır.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre aspir yağı kullananların kan şekerini dengelediği, diyabetin önüne geçtiği ve kolesterol seviyelerinin dengelendiğini belirlenmiştir.

Kan Şekerini Dengeliyor, Diyabeti Önlüyor

aspir 10

İçinde barındırdığı vitaminler, antiseptikler ve antioksidanlar sayesinde bedenin bağışıklık sistemi ve savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Aspir yağı bu sayede enfeksiyonlara ve hastalıklara yakalanma olasılığını da azaltmaktadır.

Antibakteriyel yapısı da olan aspir yağı bedende oluşan iltihap ve enfeksiyon gibi mikrobik rahatsızlıkların önüne geçer.

Aspir Yağı Kilo Vermeye Yarar Mı?

aspir 13

Son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin başvurmuş oldukları aspir yağı ile ilgili her ne kadar az araştırma yapılsa da aspir yağının şekeri dengelemesi ve metabolizmayı hızlandırması nedeniyle tercih edilmektedir.

Bedende yağ birikimini engellemeye yardımcı olan aspir yağı kolesterol seviyesini koruyarak kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Son dönemlerde zayıflamak isteyenlerin başvurduğu aspir yağıyla ilgili her ne kadar az araştırma olsa da yine de aspir yağının metobalizmayı hızlandırması ve şekeri dengelemesi sebebiyle tercih ediliyor.

aspir 11

Vücutta yağ birikimini engelleyen aspir yağı kolesterol seviyesini koruyarak kilo vermeye yardımcı olur. Kilosunu korumak isteyenlerin de başvurduğu aspir yağı, yağ yakımına yardımcı olur.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

aspir 3

  • Aspir yağını zayıflamak için kullananlar salatalarda yoğurda, bala ya da sirkeye ekleyerek kullanabilirler. Aspir yağı ısıya çok dayanıklılık gösteremediği için yemeklere sonradan eklenmelidir

 

  • E vitamini açısından oldukça varsıl olan aspir yağını saçları için kullanacaklar için haftada bir kez saç diplerine yağ ile masaj yaparak ve sonrasında da durulayarak kullanılabilir.

 

  • Ciltleri için kullanmayı düşünenler de kullanacakları bölgeye aspir yağını sürerek masaj yapabilirler. Fakat alerjik reaksiyon gösterme olasılığı için önceden küçük bir bölgede denemeniz de yarar var.

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu