Yaşam

ASMR Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Gece birlikte kaldığınız arkadaşınızın fısıltıyla konuşması, yağmurun çıkardığı ses, ahşap kaşığın tencerede çıkardığı ses ya da tahtaya veya deftere yazı yazarken kalemin çıkardığı ses, saçınızı kesen makasın sesi, kısacası düşük desibel sesler sizi rahatlatmış mıydı? Cevabınız evet olduysa siz de ASMR yaşamışsınız diyebiliriz. Peki, teknik anlamda ASMR nedir?

ASMR nedir

ASMR Açılımı

Youtube trendi olarak karşımıza çıkan ASMR’nin açılımı Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi olup ASMR, “kafa orgazmı”, “beyin masajı” ya da “beyin karıncalanması” olarak da ifade edilir. ASMR etkisi ise fısıltılar, vurgular ve hışırtılar gibi sakinleştirici işitsel ve görsel uyaranların vücudumuzda yarattığı ürperti araç gelir.

Swansea Üniversitesi’nden mezun öğrenci Emma Barratt ve Dr. Nick Davis, sayısı 500’ü bulan ASMR meraklısıyla çalışmalarda, insanların ASMR videolarını rahatlama, uyumaya yardımcı olma ve stresle baş etmek için izlediğini ortaya koymuştur. Araştırma katılımcılarının yalnızca 5’i ASMR videoları cinsel haz için seyrettiğini belirtmiştir. ASMR tetikleyicileri ise paket açılma sesi gibi basit sesler olabileceği, fısıltılı karışık sesler de olabiliyor.

ASMR Nasıl Yayıldı

ASMR nedir sorusunun sorgulanmasını yaşatan videolar, Maria takma isimli bir Youtube kullanıcısının 2009’da açtığı “Nazik Fısıldama” (Nazik Fısıldama) adlı kanal sayesinde popüler hale getirildi. Videolarda yüksek kaliteli mikrofonlarla kayıt edilmiş sesler ve yakın plan vardır. ASMR mukbang, ASMR tıkırtı sesleri, ASMR sünger ve slime gibi çok farklı ASMR söylüyorlar.

ASMR videolarının popülerleşmesiyle markalar ASMR odaklı mobil uygulamalar (Mindwell, HeadSpace, Tingles, Silk ASMR gibi) geliştirmiştir. ASMR akımı, dijital dünyayla kelepçeli kalmamış ve Amerikan ses kulaklık üreticisi Acoustic Sheep, uykuda hastanede ilk ASMR kulaklık çiftini tanıtmıştır. Akım sanat dünyasına yansımıştır. Philadelphia Contemporary’nin sanat yönetmeni Nato Thompson ilk ASMR film festivalini kurmuştur.

ASMR Videoları Neden İzleniyor?

ASMR YouTube platformunda vlogger olmak isteyenler için alternatif oluşturan ve birçok vlogger’ı dijital dünyaya kazandıran bir konudur ve birçok çeşidi vardır. ASMR, pozitif telkinin olumlu bir etki ortaya çıkarma hali olarak ifade edebileceğimiz plasebo etkisi etkisi yaratarak kaygı, depresyon ve uykusuzluk üzerinde etkili oldur. ASMR videoları çekerek geçim sağlayanlar asmrtist veya ASMR sanatçısı olarak adlandırılır.

Şefkatli, destekleyici bir ton kullanarak sanki tanıyormuş gibi konuşan ASRM sanatçıları yemek yeme videoları,  paket açım videoları, tıklama sesler, fısıltıyla konuşma, uyku seansı gibi videolarıyla binlerce takipçi kazanmaktadır. YouTube’un yanı sıra Instagram, Dailymotion gibi platformlarda da karşımıza çıkan ASMR videoları izleyenler kafa derisi ve omurgalarında karıncalanma hissettiklerini yorum olarak yazmışlardır.

ASMR etkisi yaşamak için kulaklıklarınızı takıp kısa bir mola vererek farklı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

ASMR nedir? ile ilgili videolar

https://youtu.be/kZl2H8Iuxp8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu