Aşkın Nur Yengi Kimdir?

instagram takipçi hilesi

askin nur yengi fotograflari 2022 14
Tam adı: Aşkın Nur Yengi
Doğum tarihi: 3 Temmuz 1970
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1,72 m
Burcu: Yengeç
Ailesi: Samime Yengi (anne), Bahattin Yengi (baba)
Eşi: Haluk Bilginer (e. 2006–2012)
Çocuk (ları): Nazlı Bilginer
Mesleği: Şarkıcı ve Oyuncu
Aktif Yılları:
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi

Hakkında

Aşkın Nur Yengi kimdir? Aşkın Nur Yengi, Türk şarkıcı ve oyuncudur.

3 Temmuz 1970 tarihinde dünyaya gelen Aşkın, İstanbul doğumludur. İlköğretiminin ardından Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında çello öğrencisi olarak ortaokula başladı.

11 sene süren eğitimlerin ardından mezuniyetini aldı. Ortaöğretim yıllarında Onno Tunç Orkestrasında Sezen Aksu‘nun vokalisti olarak çalıştı (1981).

1987 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasına “Güzel Şeyler Söyle” şarkısıyla katıldı. Harun Koçak ile birlikte katıldığı yarışmada “Grup Periyod” adını kullandılar. O yıllarda “Portakal Çiçeği” ve “Artık Hiç Ağlama” şarkılarıyla birincilik ödülleri kazandı.

1988 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde ödül kazanarak başarısından söz ettirmeyi başardı.

İlk albümü olan “Sevgiliye” çalışmasını 1990 yılında yayınladı ve büyük ses getirmeyi başardı. Büyük satış rakamlarına ulaşan sanatçı, 90’lara damgasını vurdu.

Albüm çalışmaları için yurtdışında turneye çıktı. Birleşik Krallık ve Malta’da şarkılarına klip çekti. “Aşk’ın Şarkıları” isimli 13 şarkılık albümünü yayınladı.

Birçok reklam müziğini seslendirdi. 1994 yılında oyunculuk kariyerine soyundu. “Kurtuluş” adlı dizide Fikriye Hanım’ı canlandırdı. Ayrıca jenerik müziğine de Aşkın Nur Yengi yorumunu kattı.

2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle  “Kadıncıklar” isimli tiyatro oyununda oynadı.  Yine aynı kadro ile “Olacak O Kadar” programında oyunculuk ve müzik direktörlüğü yaptı.

Ömerçip filminde rol alarak Zeki Alasya ve Mehmet Ali Erbil ile birlikte oynadı. Sezen Aksu kendisine çok destek vermiştir. “Ayrılmam” şarkısına yorumunu katmıştır.

“Altın Adımlar Halk Oyunları” yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

2021 yılında “Şarkılar Bizi Söyler” isimli programa konuk olarak katıldı. Eski ve yeni şarkıları söyleyen Aşkın, nostalji özlemi duyanların hasretini giderdi.

2006 yılında Haluk Bilginer ile evlendi. Bu evliliğinden bir kız çocuğu oldu. Kızlarına Nazlı ismini verdiler. Fakat evlilikleri 6 sene sürdü ve ve 2012 yılında tek celsede boşandılar. Boşanma nedeninin ne olduğu uzun süre araştırıldı.

Ayrılıklarının ardından söylentiler giderek arttı ve Haluk Bilginer ile Zerrin Tekindor’un aşkı ortaya çıktı. Uzun süre birlikte oldular. Fakat arada Nazlı vardı ve çift sık sık bir araya geldi. Birlikte tatillere çıkmaya ve mutlu ile tablosunu yaşatmaya devam ettiler.

Albümleri

  1. Sevgiliye
  2. Hesap Ver
  3. Sıramı Bekliyorum
  4. Kara Çiçeğim
  5. Haberci
  6. Aşk Kazası
  7. Aşkın Nur Yengi
  8. Yasemin Yağmurları
  9. Aşk’ın Şarkıları
  10. Gözümün Bebeği

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu