Bilim ve Keşif

Argiope Lobata Nedir?

instagram takipçi hilesi

Argiope lobata 1

Argiope Lobata bir çeşit örümcek türüdür. Araneidae familyasından olan bu böcek türünün ana vatanı Afrika olmakla beraber özellikle Asya ve Güney Avrupa bölgelerinde sıklıkla rastlanmaktadır. Son dönemlerde argiope lobata gümüşhane bölgesinde görülmesi nedeniyle de insanların dikkatini çekmiştir. Ülkemizde loblu örümcek olarak da bilinir.

Argiope lobata 2

Argiope Lobata Yapısı

Yapı olarak oldukça iridir. Genel olarak altın rengine dönük sarı bir renge sahiptir. Dişi ve erkek türleri arasında görüntü açısından farklılıklar bulunmaktadır. Genel olarak dişi türleri erkeklere oranla daha iri yapılıdır. Erkek türlerinin boyları yaklaşık 6 mm’dir. Ancak kadınlarda boyutlar yaklaşık 25 mm’ye kadar ulaşabilmektedir.

Diğer bir yandan erkek türlerinin karın bölgeleri düz bir yapıya sahiptir. Ancak dişilerde bu durum söz konusu değildir. Dişi örümcükleri genellikle köşeli ve tırtıklı bir yapı gözlemlenmektedir.

Ağ örme davranışlarıyla da dikkat çeken bir örümcek türüdür. Ağ örerken zikzaklı bir yol izler. Bu ağ örme tipine stabilimentum adı verilmektedir. Geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalarda zikzaklı ağ yapısının örümceklere stabilite kazandırdığı düşünülmekteydi. Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar bu durumun tam tersi olduğunu göstermekte.

Argiope lobata 3

Argiope Lobata Zehirli Mi?

Argiope lobata zehirli mi sorusu özellikle bu böcek türüne ülkemizde rastlandıktan sonra oldukça merak edilir hale geldi. Her örümcek türü gibi bu örümcek türü de yapısında zehir bulundurur. Bu zehir türüyle çeşitli böcekleri öldürerek beslenmesini sağlar.

Ancak insanlar üzerinde aynı şekilde bir etki söz konusu değildir. Büyük çoğunlukla kızarıklık ya da kaşıntı gibi küçük çaplı etkilere neden olmaktadır. Fakat diğer bir yandan bağışıklık sistemi güçsüz olan ya da çeşitli kronik hastalıkları nedeniyle düşük bağışıklığa sahip kişilerde ölümcül düzeyde tehlikeli etkilere neden olabilir.

Bunun yanı sıra bebekleri ısırması durumunda tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sinir hücrelerine etki eden bir zehre sahip olması dikkatli olmayı gerektirmektedir.

Argiope Lobata İle İlgili Videolar

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu