Alternatif TıpKişisel Bakım

Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Argan yağı, Fas’a özgü argan ağacı (Argania spinosa) ağacının çekirdeklerinden elde edilen doğal bir yağdır. Yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengin olan argan yağı cilt bakımında yaşlanma karşıtı bir ürün olarak kullanılır. Argan yağı, tüketiminin yüksek tansiyon ve diyabet tedavisi de dahil olmak üzere tıbbi yararları olduğuna inanılan mutfak amacıyla da kullanılır.

argan yağı 1

Temel Besinler İçerir

Argan yağı temel olarak yağ asitlerinden ve çeşitli fenolik bileşiklerden oluşur. Bu yağı yağ içeriğinin çoğunluğu oleik ve linoleik asitten gelir. Argan yağının yağ asidi içeriğinin yaklaşık% 29-36’sı linoleik asitten veya omega-6’dan gelir ve bu onu bu temel besin maddesinin iyi bir kaynağı yapar.

Oleik asit, kesin olmamakla birlikte, bu yağın yağ asidi oranının % 43-49’unu oluşturur. Aynı zamanda çok sağlıklı bir yağdır. Zeytin yağında da bulunan oleik asit, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ile ünlüdür. Argan yağı aynı zamanda sağlıklı cilt, saç ve gözler için kullanılması gereken ve bol miktarda E vitamini içeren bir yağdır. Bu vitamin aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

argan yağı 2

Antioksidan ve Antienflamatuar Özellikleri Vardır

Argan yağındaki çeşitli fenolik bileşikler, antioksidan ve antienflamatuar kapasitelerinin çoğundan sorumludur. CoQ10, melatonin ve bitki sterolleri gibi argan yağında bulunan diğer bileşikler de antioksidan kapasitelerinde rol oynarlar.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, kontrol grubuna kıyasla, yüksek derecede enflamatuar bir karaciğer toksinine maruz kalmadan önce argan yağı ile beslenen farelerde enflamatuar belirteçlerde önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu. Ek olarak, bazı araştırmalar, yaralanmalar veya enfeksiyonların neden olduğu iltihabı azaltmak için argan yağının doğrudan cildinize de uygulanabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, argan yağının insanlarda inflamasyon ve oksidatif stresi azaltmak için tıbbi olarak nasıl kullanılabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cilt Yaşlanma Belirtileri Azaltabilir.

Argan yağı hızla birçok cilt bakım ürünü için popüler bir bileşen haline geldi. Bazı araştırmalar, argan yağı diyetinin alımının, iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Doğrudan cildinize uygulandığında sağlıklı cildin onarılmasını ve korunmasını da destekleyerek yaşlanma belirtilerini azaltır. Bazı insan çalışmaları, menopoz sonrası kadınlarda cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırmada etkili olmak üzere doğrudan alınan argan yağını göstermektedir. Sonuçta, daha fazla insan araştırması gereklidir.

argan yağı 3

Cilt ve Saçları Nemlendirir

Argan yağının yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, sağlıklı bir cilt ve saç bakımı için hayati öneme sahiptir. Bu yağ genellikle doğrudan deriye ve saça uygulanır. Bir çalışmada, argan yağının hem oral hem de topikal uygulamaları, menopoz sonrası kadınlarda cildin nem içeriğini iyileştirmiştir.

Argan yağının saç sağlığı için özel kullanımı hakkında herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, bazı çalışmalar, karşılaştırılabilir bir beslenme profiline sahip diğer bitkisel yağların, bölünmüş uçları ve diğer saç hasarını azaltabileceğini göstermektedir.

argan yağı 4

Argan Yağı ile ilgili videolar

Kaynak
Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu