Yaşam

Ardıç Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ardıç Yağı Nedir?

Ardıç yağı bir yağ olarak görülmese de meyvesi çoğu kişi tarafından bilinir. Ardıç meyvelerinin sağlığımız için faydalarının yanı sıra ardıç yağı da sağlığımız için iyidir.

Ardıç Yağı

Ardıç bitkisi Türkiye’de çok yaygın olmasa da birçok bölgede tanınmaya başladığından beri az da olsa ekimi yapılmıştır. Ardıç yağı genellikle ardıç bitkisinin çimlerinden elde edilir. Ardıç yağı, ardıç otunun işlenmesinin sonucudur. Bu yağın sağlığımız için birçok faydası vardır ve özellikle alternatif tıp yöntemlerinde çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağı ülkemizde pek bilinmese de dünya çapında alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan güçlü bir bitkisel yağdır. Ardıç yağının faydaları arasında başlıca şu maddeler sıralanabilir:

 • Vücuttaki toksinleri temizlemek ve iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Böbrek, bağırsak, kalp ve damar yollarındaki toksinlere karşı koruyucu etkileri vardır.
 • Ardıç yağı kanı temizler. Zararlı maddelerin vücuttan ve kandan uzaklaştırılmasında oldukça faydalıdır.
 • Anemiyi tedavi etmek için kullanılır. Kan yoluyla bulaşabilecek hastalıkları önler.
 • Soğuk algınlığı ve grip için harikadır. Bu hastalıklar sırasında bir bardak suya birkaç damla ardıç yağı ekleyip içebilirsiniz.

ardic yagi nedir faydalari nelerdir3

 • Ardıç yağı da sinüzit için faydalıdır.
 • Vücut ağrılarında etkilidir. Romatizma ve buna bağlı vücut ve eklem ağrılarına faydalıdır. Ardıç yağı ile masaj yaparak bu ağrıları giderebilirsiniz.
 • İştah açıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca ardıç yağı saça iyi gelen bir bitkisel yağdır.
 • Saç dökülmesi problemlerine etkili bir çözüm sunar.
 • Saç derisini ve kökleri güçlendirir. Parlak saçlara sahip olmak için banyodan sonra saçınıza ardıç yağı uygulayabilirsiniz.
 • Kandaki şeker seviyesini düşürür.
 • Yaraları tedavi etmek için kullanılır.
 • Gaz sorunlarına iyi gelir. Hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerde gaz sorunu sık görülür.
 • Ardıç yağı kullanımı yukarıda sayılan hastalıkların tedavisine ve cilt güzelliğine fayda sağlar.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Ardıç yağının ağızdan verilmesi: Küp şekerin üzerine 4-5 damla ardıç yağı konur, dilin üzerine sürülür ve yavaşça emilir. Ardıç yağı içilir mi diye merak ediyorsanız su ile birlikte tüketebilirsiniz. Su ile içmek isterseniz bir bardak suya 4-5 damla yağ damlatıp için. Günde 3 defa kullanabilirsiniz.
 • Burun Kullanımı: Ardıç yağını burun deliğiniz büyüklüğünde bir pamuğa damlatın ve burnunuza yerleştirin. 15 dakika boyunca burnunuzdan nefes alın. Bu uygulamayı günde bir veya iki kez yapabilirsiniz.
 • Harici kullanım: Ağrılı bölgelere uygulanabilir. Bu şekilde kullanmak için 1/10 zeytinyağı ekleyerek hazırladığınız ardıç yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulamalısınız.

Ardıç yağı çok kalın bir yağdır. Bu nedenle az miktarda kullanılması tavsiye edilir. Hamile kadınlar ve böbrek hastalığı olan hastalar kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Yoğun kıvamı ve kokusu nedeniyle yan etkilere neden olabilir. Hamileliğin ilk birkaç ayında kadınlara önerilmez.

ardic yagi nedir faydalari nelerdir2

Ardıç yağı alerjisi olan kişiler tarafından kullanılacaksa öncelikle test edilmesi gerekir. Ayrıca böbrek iltihabı sorunu olan hastalara da önerilmemektedir. Kronik rahatsızlıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin doktora danışmadan ardıç yağı kullanması uygun değildir.

Ardıç Yağı Fiyatları Nedir?

Ardıç yağını aktarlardan ve bitki marketlerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. 10ml, 20ml, 50ml yağ şişelerinin fiyatları marka, miktar, satış yeri ve saflığına göre değişmektedir.

10 TL, 20 TL, 30 TL arasında değişen fiyatları içermektedir. Ama genel olarak, çok pahalı bir yağ değil. Ardıç yağı alırken güvenilir bir markanın ürünü olduğuna ve %100 saf yağ olduğuna dikkat edilmelidir.

Ardıç Yağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu