Otomobil

Araçta Yağ Lambası Yanarsa Ne Olur? Araç Yağ Değişimi Ne Zaman Olmalıdır?

Araçta Yağ Lambası Arızası Nedir?

instagram takipçi hilesi

Araçların modeline ve markasına göre ortaya çıkan sorunlar birden fazla olmaktadır.Özellikle aracın ön kontağı açıldığında, aracın yağ gösterge lambası yanıp sönmeye başlar. Kontağı çevirdikten hemen sonra birkaç saniye yanıp sönmesi normal olarak kabul edilmektedir. Fakat eğer bu lamba olması gerektiğinden daha fazla yanıyor ise bu bir tehlike sinyali olabilir.Bu sinyal yağın bittiğinin habercisidir.Eğer yağ basıncında bir problem söz konusu ise gösterge lambası uzun süre yanmaya devam edecektir.

bvvbvb

Çoğu araç kullanıcı, bunun ne anlama geldiğini yeterli şekilde bilmiyor. Bunun nedeni araca yeni sahip olması ve bilmediği marka ya da eski model arabaları tercih etmelerinden kaynaklanır.Sadece yağ basıncı düşük olduğunda değil,birde aracın motor basıncı da çok düşük seviyelere inmiş ise bu arıza ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Araçta Yağ Lambası Arızası Nedir?

Özellikle aracın en çok arızaya sebep verdiği durumlar,araç çalışır durumda iken,devir gücü 1500 yakın çıkmış ise artık bu arıza sesli bir şekilde uyarı vermeye başlayacaktır.ikaz sesinin kurulu olması dezavantajdır ancak bu son model arabalarda daha fazla bulunmaktadır. Eski araçlarda bu uyarıdan haberdar olmayan kullanıcılar yolda kalabilmektedirler.Araç ,1500 devire gelmiş ise çalışma durdurulmalı ve araba bir kenara çekilerek dinlenme moduna geçmeli ve en yakın bir servise götürülerek,arızanın nereden kaynaklandığından emin olunmalıdır. Aksi halde bu risk içerir.

arac yagi

Araç Yağ Değişimi Ne Zaman Olmalıdır?

 

Bir aracın motor yağının değişimi son derece önem taşımaktadır. Eğer motorun ömrü azalmış ise doğal olarak motor arıza verecek ve çeşitli arızalarda kendini belli etmeye başlayacaktır.Periyodik ölçüler ile araç kontrolü sağlanmalı,yağ filtresi muhakkak değiştirilmelidir. Motor yağı değişimi sıklıkla olmaz . Onların bir değişim süreci vardır.

Eğer değişim istiyorsa daha fazla bekletilmeden motor yağı değişmeli gerekirse iptale uğramış motor beyni en baştan yenilenmelidir. Bu aracın trafik içinde ömrünü uzatır ve daha sağlıklı yol yapmasına yardımcı olur.5000 Km’ye ulaşmış bir aracın bakım zamanı gelmiştir. 5000 Km’yi aşan kişiler ciddi riskler içinde yer alır hatta araç çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Eski araçlarda 5000 Km şimdiki son model arabalarda 20.000 km Olarak kullanılabiliyor. Teknolojinin hızlı gelişmesi ile bu riskler yeni model arabalarda azaltılabiliyor. Üstelik, 20.000 Km’ye gelmiş bir eski araç asla bunu taşıyamaz. Fakat herkes son model araca sahip olmadığından gerekli rutin kontrollerini yapmalı risk almadan 5000 km’ye gelmiş aracın bakımını yaptırmalıdır. Bu hem kişisel hem de araç sağlığı için son derece önemlidir.

Yağ lambasında dengesiz şekilde yanıp sönen lamba yağ filtresinin tıkanık olmasına işaret eder. Sadece arıza yağ filtresinde tıkanan atıklardan bile sinyal verebilir. Bu yüzden yağ filtreleri belli zamanlarda değişimi yapılmalı,yağın az olduğu zamanlarda yağ az da olsa eklenerek ,aracın çalışma sistemi dengelenmelidir.Araç yağ değişimi istiyor ise aracın düz bir zeminde olması gerekir.

Araç krikodan aldığı destek ile kaldırılır. Aracın yağ akıtmasını tahmin ederek ilk önlem yağın akacağı yere bir boş kab koyunuz. Yağ kaçırırsa yağ hem ziyan olmaz,hem de çevreye kirlilik vermez.Akan yağa temas etmek tehlikeli ve sakıncalı olabilir. Yağdan mümkün oldukça elle temasta bulunmayın.Yağ ekleme işin eldiven kullanın elinize motor yağı gelirse deride kızarmalar ve tahrişler oluşabilir.

indirimages

Yağ değişiminde acele etmeden her şeyi sırasına göre yapmanız gerekir.Aracın şayet yağ değişimi gelmiş ise birçok arızaya neden olacaktır. Bu arızalar ile karşılaşmamak için öncelikle yapmanız gereken, aracın bakımlarını yaptırmak ,yağ değişimini yapmak ve yağ filtrelerini çok iyi temizlemektir. Özellikle yağ filtreleri kirli olduğunda da gösterge lambasında arıza sinyali meydana gelir.

Aracın aküsünü kontrol ediniz akü boşalmış ise arıza ortaya çıkar ve bu arıza yağ lambası göstergesinde görülür. Bazı durumlar akünün,motorun ve yağ bakımının yetersizliğinden gösterge lambaları yanıp söner. Her gösterge lambası aracın büyük arızada olduğunu göstermez. Bunu anlamanızın tek yolu,aracınızı servise götürmektir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu