Otomobil

Araçta Üst Kapak Contasının Yandığını Nasıl Anlarız ?

Üst Kapak Contası Arızları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Araç arızaları arasında en çok merak edilen konu aracın üst kapak contasının aniden yanması ve araca ciddi hasarlar yaşatmasıdır.Conta yanmasını anlamak biraz kafa karıştırıcıdır. Bu birçok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir fakat sık rastlanan durumlarda olası sebepleri sizlere şöyle sıralamak istiyoruz.

üstkapakkk

Araçta Üst Kapak Contasının Yandığını Nasıl Anlarız ?

Öncelikle aracın üst kapak contasının yanma nedeni genleşme kaybının ortaya çıkmasıdır. Genleşme kaybı nedir dediğimizde ilk akla gelen genleşme kaybına konulan sudur. Suyun renginde değişimler gözlemlenir ve bu renk sarı rengini alır. Rengin şekil değiştirmesi ve conta kısımlarında köpüklenmelere sebebiyet vermiş ise motor yağında su kaçağı var demektir. Motor yağını soğutma esnasında eğer bu soğuma sırasında su kaçağı yaşanıyor ise bunun tek nedeni üst kapak contasının yanmasıdır.Öncelikle durumu ele almak ve olaya perspektif açıdan bakmak gerekirse, ilk olarak motor yağına bakılması gerekir.Yağın olması gereken yer başka yere kaçıyor ve yağda su kaçağına öncelik veriyorsa , yağ haznesine kaçan suyun nedeni contanın işlevselliğini kaybetmesinden yani yanmasından ötürüdür.

Conta Arızası Nasıl Anlaşılır ?

kspsall

Yağın akışkanlığını doğru bir şekilde kontrol edebilmek için iki parmağın ucu ile akışkanlık testi yapılması gerekir. Yağ eğer akışkanlığını kaybetmiş ise motor yağına su karışmıştır.Ayrıca motorda nem birikmesi egzoz’un hava sıcaklığının fazla yoğun olması,conta’da hasar kaybını vurgular. Bunu anlamanın tek yolu, nem yoğunlaşmasını takibe almak,beyaz dumandan suyun damlayıp damlamadığını kontrol etmektir. Eğer beyaz dumanda su damlamasın ortaya çıkıyor ve bu yoğunluk artıyorsa üst kapak contasını yandığına işaret eder.Bir diğer sebep ise, silindir kompresyonları -karter havalandırmasında sıkışma ve basınç düşmelerinin artmasıdır. Ayrıca ,segmanların aşırı eski olması yağ yakma arızasına sebebiyet verir.Silindirlerin kompresyonları kontrol edilmeli, sıkıştırma değerlerine bakılmalı ve contanın nereye bağlı olduğu kontrol edilmelidir. Conta bağlanması yanlış yerde olabilir.

Üst Kapak Contası Arızasında Alınacak Önlemler Nelerdir ?kasjsıdjısd

Yağa su karışması motorun gerçek yağının dengesini bozar ve olması gerektiği akışkanlığı bozarak , motor sorunlarına yol açar.Ayrıca suyun eksilmesi ve yağın azalması ciddi bir durumdur.Motor arızalarına yol açar.Yağ eksilmesi ve motor yağına su kaçması hararete sebep olur.Ayrıca subaplarda bundan olumsuz bir şekilde etkilenir.Üst kapak contasının bozulması ciddi bir durumdur. Hararetlenmeye neden olacağından ciddi risk ve kayıpların yaşanmasına zemin hazırlar. Bu nedenle araç kullanıcıların dikkat etmesi gerekir. Çünkü,üst kapak contasının yanması ciddi bir sorun olabilir ve aracın diğer çalışan parçalarına da zarar verebilir.

Conta değişimi ihmal edilmeden yapılmalı gerekli araç rutin kontrolleri sağlanarak,en iyi servis sağlayıcıları ile karşılanmalıdır. Aksi halde durum kötüye gidebilir,araç çalışır durumda iken hararetlenmeye neden olabilir. Bu riski azaltmanın tek yolu sağduyulu davranmak ve araca baskı uygulamamaktır.Bütün kontrolleri tam olarak yaptığınızdan emin misiniz ? son olarak silindir kapak civata ve somunlarının conta değişimi yapılmalı ve bu değişim sonrası tekrardan contaların bir ya da iki kere sıkılması gerekir.Gerekli subap ayarlarını ustanıza yaptırın. Aracınızın daha fazla zarar görmesine engel olun.İyi sürüşleriniz daim olsun.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu