Otomobil

Araçlarda ESP Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomotiv mühendisliğinin hızlanması araç güvenlik sistemini her yıl ileri seviyeye taşımıştır. Sürüş güvenliğini artırmaya yönelik bu sistemler, 2000’li yıllara damgasını vuran yeni nesil araçlarda kullanılmaya devam ediyor.

ESP

ESP Nedir?

Sürücünün araca ve yola uyum sağlamasını sağlayan ESP veya “Elektronik Stabilite Programı”, otomobilin teknolojisini değiştiren cihazlardan biridir. ESP nedir sorusunun en net cevabı aslında sistem adındaki “stabilite” kelimesinde gizlidir. Stabilite, bir aracın dış koşullardan veya sürücünün kötü sürüş davranışından etkilenmeden durmasını veya stabil bir şekilde sürmesini sağlayan stabilite, rijitlik ve stabilite kavramlarına karşılık gelir.

ESP Nasıl Çalışır?

Elektronik Stabilite Programı, ABS (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi ve Kayma Önleyici Sistem) anlamına gelen ASR ile birlikte çalışır. Bu iki sisteme sahip bir araçta ESP 5 farklı cihaz ile organize bir şekilde çalışır ve gerektiğinde devreye girer.

Program, bu cihazlara ek olarak, sürücünün sürüş davranışını ve araçtan beklentilerini sürekli olarak analiz eder ve aralarında herhangi bir sapma olması durumunda sürüş standartlarını koruma görevini üstlenir.

araclarda esp nedir ne ise yarar4

Elektronik stabilite programı, tekerlek hız sensörleri, yanal hız sensörleri, ABS sıvısı, fren basınç sensörleri, direksiyon açısı sensörleri ve elektronik kontrol ünitesi ile senkronize çalışır ve arka planda sürekli olarak verileri işler. Bir viraja çarptığınızda, direksiyon kontrolünüz ve fren refleksleriniz normal akışın ötesine geçer.

Sürüş alışkanlıklarındaki bu sapma, aracın yoldan kaymasına neden olabilir. Aracınız herhangi bir nedenle kontrolünü kaybederse, tekerlek hız sensörleri bunu algılayacaktır.

araclarda esp nedir ne ise yarar3

ESP sensörü ayrıca gitmek istediğiniz yön ile aracın gittiği yön arasındaki dengesizliği de algılar. Aracı düz bir çizgide veya istenilen manevra yolunda tutmak için sistem gerekli gördüğü tekerleklere fren uygular. Sonuç olarak, yol tutuşu dengeli ve hassastır, böylece aracın kontrolünü kaybetmesini ve sürücünün kontrolü altında güvenli bir şekilde kontrol edilmesini önler.

ESP Ne İşe Yarar?

Sistemin nasıl çalıştığını ve onunla çalışan diğer mekanizmaları inceleyerek ESP’nin aracı nasıl yolda tuttuğu ve güvenliği nasıl sağladığı ile ilgili sık sorulan sorulara yanıt alabilirsiniz. Bu inceleme ayrıca ESP’nin 2014’ten beri AB ülkelerinde neden zorunlu kılındığını da gösterecektir.

Olası kazaları önlemek için geliştirilen diğer güvenlik sistemleri gibi elektronik stabilite programı da sürücü ve yolcular için olmazsa olmazlardan.

araclarda esp nedir ne ise yarar2

Sürüş sırasında yağış vb. nedenlerle yol yüzeyinde ani değişiklikler yaşayabilir, arabanızın önünde yaratıklar belirebilir veya keskin bir viraja girerken hızınızı kontrol edemeyebilirsiniz. Bu ve benzeri durumlarda ESP, aracınızın kaymasını önlemek için ihtiyacınız olan dengeyi, tutuşu ve güvenliği sağlar. Ayrıca sistem özellikle karlı ve buzlu yollarda kapatılabiliyor.

 

ESP İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Vur3AlEW-8c

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu