Otomobil

Arabaların Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?

instagram takipçi hilesi

silecek 10

Sonbaharı yaşadığımız ve heyecanla kışı beklediğimiz şu günlerde kullanım süresi en çok artacak olan araba gereci hiç kuşku yok ki silecekler. Silecekler, sürüş kalitesini direkt olarak etkileyeceğinden ötürü özel bakımı hak etmektedir. Araba sileceklerini 3-4 ayda bir kere düzenli bir biçimde kontrol etmek ve yılda da en az 1 kere silecek lastiklerini değiştirmenin faydası oldukça fazla olacaktır. Öyleyse bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Arabaların silecek lastiklerini nasıl değiştirebiliriz?

Boyut Konusuna Dikkat

silecek 8

Yıpranan ve eskiyen silecek lastiklerini yenisi ile değiştirmeden önce dikkat edilmesi gereken husus yeni silecek lastiklerinin eski lastiklerle aynı boyutta olması önemlidir. Genel olarak 40 ile 50 cm arası olan ölçüleri göz önünde bulundurarak aynı boyutları satın almalısınız. Arabaların cam boyutlarına göre sileceklerin boyutları da değişkenlik gösterebilmektedir.

Silecek Lastiği Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

silecek 5

Aşağıda yer alan farklı modellere göre birden fazla detaydan söz edeceğiz. Fakat öncesinde silecek lastiklerini değiştirirken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım ipucundan bahsedeceğiz.

Öncelikle değişim işlemine karar verdikten itibaren arabanın camının herhangi şekilde zarar görmemesi gerekmektedir. Bunun için de hem işlemi daha rahat tamamlayabilmek için hem de hızlı sonuçlandırmak için silecekleri dik konuma getirin. Lastikleri sileceklerden ayırdıktan sonra metal iskeletlerin cama çarpıp zarar vermemesi için camın üzerini işlem boyunca bir bez sererek koruma altına alın.

silecek 6

İşinizi daha rahat halledebilmek için lastiği dikkatli bir biçimde iskeletten ayırmak ve lastiği tutan tırnakları açabilmek için kolay ulaşabileceğiniz bir noktada kargaburun veya tornavida bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Sıra eski lastiği çıkarıp yenisini doğru biçimde takmakta. Fakat bu bölümde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, farklı bağlantı kollarına göre farklı detaylar üzerinde yoğunlaşmak.

Farklı Bağlantı Kollarına Göre Farklı Uygulamalar

silecek 3

Arabanızın sileceklerinin farklı bağlantı kollarının olma ihtimali yüksektir. Sizin de silecekleri çıkarma ve takma işlemlerini bu modele uygun bir biçimde yapmanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak kanca bağlantılı silecek kolları için bağlantı parçasındaki ve lastiği kancada tutan kilitleri bastıran tırnakları açmanız gerekmektedir. Sonrasında silecek kolunun merkezine hafif bir biçimde baskı uyguladıktan sonra lastiği kancadan çıkarabilirsiniz. Yeni lastiği yerine yerleştirdikten sonra klik sesini duyana kadar rahatça bastırabilirsiniz.

silecek 9

Arabanızda düz uçlu bağlantı parçalı silecek kolları yer alıyorsa kolda yer alan kilidin çıkıntısını tornavida yardımı ile açmanız ve lastiğin üzerinde bulunan tırnağı kaldırmanız gerekmektedir. Yeni lastiği de kaydırarak yerleştirebilir ve sonrasında lastik yerine oturana kadar çok bastırmadan hafif hafif itebilirsiniz.

silecek 4

Mandan kollara sahip silecek modellerinde de lastiği mandalda tutmakta olan tırnağı lastiğin altında hafifçe bastırarak itmeniz ve üst bölümünden tornavida yardımı ile kaldırmanız gerekmektedir. Sonrasında lastik takımını yan tarafa doğru hareket ettirerek koldan dışarı itip yeni lastik takımını mandala doğru kilitleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Silecek Lastiği Değiştirme İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=RE5aX_WYVto

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu