Otomobil

Araba Park Etmek İçin Hayat Kurtarabilecek Tavsiyeler!

instagram takipçi hilesi

Araba Park Etmek İçin Hayat Kurtarabilecek Tavsiyeler! Araç kullanmak kadar önemli bir nokta da aracı park etmektir. Bir yere gittiğinizde trafiği aksatmadan aracı park etmeniz önemlidir. Bunun için de pratik yapmanız gerekir. Pek çok insan park etmekte zorlanıyor. Özellikle de bayanlar.

Bir yere gittiğinizde aracınızı park etmeniz gerekir. Her zaman geniş rahat girebileceğiniz bir alan bulamazsınız. Özellikle şehir yerlerinde yaşıyorsanız dar alanlara park etme kabiliyetinizin yüksek olması gerekmektedir. Aşağıda sizlere arabayı nasıl park edeceğinizden ziyade, işinizi kolaylaştırabilecek tavsiyelerde bulunacağız. Aracı nasıl park edeceğiniz ile ilgili ipuçları için alt kısımda yer alan videoları izleyebilirsiniz. İşte araba park etmek için hayat kurtarabilecek tavsiyeler!

Araba Park Etmek

Araba Park Etmek İçin Hayat Kurtarabilecek Tavsiyeler!

1) Aynalarınızı Doğru Ayarlayın

Eksik görüş alanıyla zorlu bir park yerine girmek daha kolay değil. Aynalarınızın kör noktaları en aza indirecek şekilde doğru bir şekilde ayarlanması, park yerine daha kolay girip çıkmanın paha biçilmez bir yoludur. Görüş hattınızı genişletmek tamamen aynalarınızın açısıyla ilgilidir.

Yan aynalarınızı her iki tarafta on beş derece hareket ettirmeniz gerekebilir. Eğer aracı sizden önce başkası kullanmış ise daha fazla ayarlama yapmanız gerekir. Bunu, sürücü koltuğuna oturarak ve sürücü yan camıyla aynı hizada olacak şekilde başınızı öne eğerek yapın. Ardından aynayı, arabanızın yan tarafını görebilecek şekilde ayarlayın. Sağ ayna için, başınızı arabanın ortasında tutarken aynısını yapın.

2) Aracınızın Boyutlarını Bilin

Büyük bir SUV ya da küçük bir otomobilin direksiyonunda olmanızın bir önemi yok. Kullandığınız aracın boyutunu bilmiyorsanız, kolayca park edemezsiniz. Etraftaki tüm engellere sebebi ile rahatça manevra etmek zaman alır. Size rehberlik eden bir kişinin yardımıyla, arabanızı bir duvardan veya garaj kapısından sadece birkaç santim uzağa sürün ve sonra durun.

Normalde yaptığınız gibi ilk olarak bir göz ile girip giremeyeceğinizi tartın. Bir araba kiraladıysanız veya başka birinin direksiyonuna geçmeyi planlıyorsanız, önce biraz aracı tanıyın. Ön tamponun dışarı çıkıp çıkmadığı veya arka tekerlek yuvalarının dışarı çıkıp çıkmadığı gibi yapısal özelliklere dikkat edin. Arabayı bir noktaya park etme zamanı geldiğinde bunlar size yardımcı olacaktır.

3) Doğru Noktayı Seçin

Aracınızı aşırı dar bir park yerine sıkıştırmaya çalışmak, evinize dar pencereden girmeye çalışmak gibidir. Elbette, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak büyük olasılıkla bir hasar alacak ve bu süreçte kesinlikle güzel görünmeyeceksiniz. Bir park yerinin ne zaman bırakılması gerektiğini öğrenmek başlı başına bir sanattır. Yönetilebilir boyutta bir nokta bekleyin. Çok dar yere aracınızı park etmeniz hem zor olur hem de çok zahmetli.

Araba Park Etmek

4) Yapamadınız Mı? O Zaman Biraz Teknolojiden Yardım Alın

Bazen araba kullanmanın bir beceri olduğunu unutmak kolaydır ve becerilerde ustalaşmak zor olabilir. Otomobil üreticileri park kolaylığı sağlama için çeşitli teknolojik özellikler sunmaktadır. Otomatik park sistemleri buna örnektir. Fakat bu özellikte bir otomobili Türkiye şartlarında almak çok zor. Biz daha erişebilir olan park sensörlerini ele alalım.

Çoğumuz bu sisteme aşinayız. Bir nesneye ne kadar yaklaşırsanız, uyarılar o kadar hızlı duyulur. Kolaydı ve çarpmadan park yerine girebilirsiniz. Dikiz aynaları da dar alanlara sıkışırken hayat kurtarıcıdır. Onlarla, arkanıza park etmiş olan araca birkaç santim yaklaşabilirsiniz.

Bazı araçlarda fabrika çıkışı olarak park sensörü bulunmamaktadır. Fakat ekstra olarak kendiniz de taktırabilirsiniz. Aynı zamanda multimedya sistemleri ile birlikte aracınızın arkasına kamera taktırarak arkayı rahat görmenizi de sağlayabilirsiniz.

“Park Etmeyi Nasıl Öğrenirim?” Diyenlere Tüyolar

İyi bir araba kullanmak gibi, iyi araba park etmek de pratik yapılarak öğrenilen bir şeydir. Kendinize boş bir alan belirleyerek pratik yapabilirsiniz. Direksiyon dersi alıyorsanız bu egzersizi ders aldığınız alanda yoğun trafik saatlerinde yapabilirsiniz.

Park etme becerileriniz konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız direksiyon dersi alabilirsiniz. Eğitimcilerin video platformlarında paylaştığı videolar da bu konuda size yardımcı olabilir. Başka bir seçenek de deneyimli ve güvenilir bir sürücüden yardım istemek olabilir.

Öğrendiklerinizi sağlıklı bir şekilde uygulamak için ihtiyacınız olan şeylerden biri de stresten kurtulmak! Dilerseniz sürüş stresini azaltmak için önerilere bakarak stres seviyenizi düşürebilirsiniz.

Araba Park Etmek

Araba Park Etmek İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu