Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

instagram takipçi hilesi

bugu 6

Buğu araba sahiplerinin en beklenmedik anlarda karşılaştıkları güçlüklerin başında gelmektedir. Neredeyse her dönemde her mevsimde camlarda meydana gelen buğu önlenmediği takdirde görüş mesafesini düşürerek kaza riskini arttırmaktadır. Özellikle kış aylarında zorlu hava koşullarının yanı sıra camlarda meydana gelebilecek buğular oldukça tehlikelidir. Öyleyse araba camlarının buğulanması nasıl önlenir ve en çabuk biçimde nasıl yok edilir?

Camlarda Buğu Nasıl Oluşur?

bugu 5

Her şeyden önce camlarda buğulanma neyden dolayı oluşur bunu bilmeniz gerekmektedir. Dışarıda hava soğuk ve aracın içindeki hava sıcak ise camların iç bölümünde buğu meydana gelmektedir. İki ortamdaki haa sıcaklığında fazlasıyla fark yaşandığı takdirde camların sıcak kısmında buğu meydana gelir. Tam tersi yaz aylarında da dışarısı sıcak ve arabanın içi klimadan dolayı soğuk olduğu takdirde camlar dış bölümden buğulanma yaşar.

Camdaki Buğu Nasıl Yok Edilir?

bugu 3

Camlarda buğulanmanın nasıl ve ne zaman olabileceği bilinemez. Araba hareket halindeyken de oluşabilir, durduğu yerde de oluşabilir. Genel itibari ile gece geç vakitlerde hava değişimi gündüze nazaran farklı olabileceği için buğulanma bu saatlerde çok daha sık yaşanabilmektedir. Gece görüş mesafesi daha düşük olduğundan ötürü tehlike riski de gündüze göre oldukça yüksektir.

Araba hareket halindeyken camlarda buğulanma meydana geliyorsa öncelikle arabanızın içindeki sıcaklığı kontrol etmelisiniz. İçerisi ile dışarısı arasında aşırı sıcaklık farkı var ise camlarınızı bira olsun açarak içeriye hava girişini sağlayın ve sıcaklığın biraz olsun yükseltin veya düşürün. Bu sayede camlarınızda oluşan buğulanma kaybolmaya başlayacaktır.

bugu 1

Motor sıcaklığı ile çalışan kaloriferiniz de camlarda buğulanmaya neden olan faktörler arasındadır. Eğer sürekli buğulanma yaşıyorsanız sıcaklığı düşürün veya A/C özelliğini devreye sokun. Bu sayede klimalar camlarda oluşan buğuyu yok edecektir.

Camlar buğulu iken yapılan en önemli hata ise camları elle silmeye çalışmaktır. Eğer ki eliniz temiz değilse üzerinde yer alan ter, yağ, kir ve toz cama temas edeceği için camın daha da fazla kirlenerek görüş açısının kaybolmasına neden olacaktır.

Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

bugu 2

Hemen hemen herkes düzenli olarak araçlarının içini ve dışının temizliğini eksik etmemektedir. Bu temizlik sırasında camları temizlemeye ilk önce kuru, iz bırakmayan ve temiz mikrofiber bez ile önce iç camlardan başlamalısınız. Sonrasında diğer bölümleri ve dış camları temizlemeyi sürdürebilirsiniz.

Araç camlarının buğulanmasını önleme ile ilgili bir başka yöntem de oto marketlerde satılıyor olan buğu önleyici spreyler olmaktadır.Bu gibi spreyler kalitesine göre 4-5 gün kadar buğulanmayı önlemektedir. Bu gibi ürünleri kullanabilmek için camlarınızın temiz ve kuru olması gerekmektedir. Buğulu e kirli camın üzerine sıkmanızı tavsiye ederiz.

Araba Camlarının Buğulanmasını Önleme İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=FeTcD-WPWM0

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu