Yaşam

Apron Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Apron Nedir, Ne İşe Yarar?

apron 1

Havacılığın yaşamımıza iyiden iyiye girmesi ortalama olarak 1 asırlık bir geçmişe sahiptir. Tam da bu anlamda modern havacılığın bizimle buluşması elli yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Bu dönemle birlikte havacılık gerek hukuki gerekse de teknik anlamda adeta evrim geçirmiştir. Günümüzde insanlığın vazgeçemeyeceği ulaşım araçlarının en başında yer alan uçaklar, havacılığın en önemli meyveleri arasında yer almaktadır.

Her yeni gün büyük bir gelişimin içinde olan havacılık, söz konusu gelişim havacılığın her alanında yaşanmaktadır. Havacılığın en önemli figürü olarak addedilen uçaklar gelişime uğradıkça onların evi olan ha meydanları da ciddi biçimde gelişim yaşamaktadır. Artık akıllı hava meydanları lügatimizdeki yerini almıştır.

apron 2

Havalimanları olmazsa uçakların işlev görür halde olması beklenemez. Hava meydanları doğrudan bir şekilde uçakların kullanımı için oluşturulan tesislerdir. Bunlar uçakların bir yerden bir yere ulaşabilmesinde ve yorgunluklarını atabilmeleri için vazgeçilmez alanlardır.

Apron Nedir?

apron 6

Apron, bir havalimanın uçaklar için ayrılmış otel odaları nihayetindedir. Başka bir ifade ile apronlar, uçakların körüklere yanaştığı, park ettiği ve yakıt ikmali yaptığı alanlardır. Bir uçak kalkış ve iniş haricinde yerde kaldığı sürenin neredeyse tamamını apronda geçirmektedir. Apron hava meydanları için en vazgeçilmez alandır. Her hava meydanı kendi özel apron materyaline sahiptir ve bunlar içinde beton ağırlıklı olsa da asfalt olanlar da vardır.

İlginizi çekebilir: Uçaklara Yıldırım Çarpınca Ne Olur?

apron 3

Apronlar, uçakların taksi yapmaya başlamadan önceki son bulundukları alandır. Bir başka deyişle taksi işleminin ardından giriş yaptıkları son alandır. Bu son çıkış ve son giriş yapılan yerin öneminden ötürü sıkı denetimlere tabidir. Havalimanında çalışan herkesin değil yalnızca belli başlı hava meydanı personeli söz konusu alana giriş yapabilmektedir. Bunun dışında aprona girmek, apronda bulunmak kesinlikle tehlikeli ve yasaktır.

apron 7

Apronlar, temiz halleri ile dikkat çekmektedirler ve özellikle uçağın yürüyen aksamına zarar verebilecek herhangi madde alanda bulundurulmaz. Geçmiş zamanlarda bu konuda yaşanmış olan ihmaller, birçok yolcunun yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

Apronlar, doğrudan pistlere bağlanmazlar. Bu nedenle havalimanlarında apronla pistleri birbirine bağlayan “taxiway” olarak adlandırılan taksi yolları mevcuttur. Taksi yolu, bir uçağın kalkış ve iniş için pistle apron arasında gidilmesi gerken yola verilmiş olan addır. Yapılan söz konusu işleme ise taksi denilmektedir.

apron 5

Örnek verecek olursak, ticari jetler, kule ile irtibata geçerek taksi işlemi yapar ve bunun sonucuna inişlerini veya kalkışlarını tamamlarlar. Apron havacılık için oldukça önemli bir terimdir. Söz konusu terim havacılık sınavlarında da sıkça sorulmaktadır. Bir apronda neler olduğu ya da olabileceği, neler yapılabileceği her havacının tereddüt etmeden yanıtlaması gereken konuların başında gelmektedir.

Apron İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=REW60gur89o

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu