Yaşam
Trend

Anneler Günü Neden Kutlanır?

instagram takipçi hilesi

Bir Dünya Etkinliği: Anneler Günü

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü duygusal anların yaşandığı “Anneler Günü” olarak tüm dünya kutlamaktadır. Annelerimizin bir günü olmayacağı, her günün onlar için özel bir günmüş gibi hissetmelerini sağlamanın ne denli önemli olduğunu sürekli dile getiriyoruzdur.

Annelerimizin yadsınamaz hakları, görmezlikten gelinemez değerlerinin yalnızca bir güne bağlı kalamayacağını, bizler için en kutsal varlıkların başında gelen annelerimize şükranlarımızı, teşekkürlerimizi her an her saniye bir nebze olsun eksik etmemeliyiz. Peki bizler için bu kadar önemli olan varlıkları “Anneler Günü” adı altında belirlenen bir günde neden kutluyoruz? Neden Mayıs ayının her ikinci pazar günü seçilmiş?

an 2

Bu yıl 13 Mayıs’a denk gelen “Anneler Günü” Antik Yunan’da ulu tanrıların annesi Rhea’nın onuruna düzenlenen bahar şenliklerine dek uzanır. İngiltere’de 1600’lü yıllarda “Anneler Pazarı” olarak kutlanırdı. Hıristiyanların geleneksel ve köklü bayramı Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan ve  “Lent” adı verilen sürecin dördüncü pazarında kutlanan “Anneler Pazarı”nı bütün İngiliz anneler kutlarlardı.

an 4

O dönemlerde yoksul İngiliz’lerin birçoğu, varlıklı üst sınıf ailelerin yanında hizmetçilik yaparak geçimlerini sağlamaktaydı. Varlıklı ailelerin evleri çoğunlukla kendi evlerinden çok uzakta kaldığından, hizmetçilerin varlıklı ailelerin yanlarında kalmalarına izin verilirdi.

Tek izin günlerinde yani “Anneler Pazarı”nda hizmetçilere izin verilir, uzaklarda kendilerini bekleyen annelerinin yanına gitmeleri teşvik edilirdi. O gün için özel olarak yapılan “Anneler Pastası”  kutlamaları daha da duygusal bir hale getirirdi.

an 5

Avrupa’da Hıristiyanlığın git gide yaygınlaşmasıyla bölgeler arasında kutlama şekli değişerek “Kilise Ana” olduğu rivayeti genele hakimdi. Kendilerini binbir musibetten koruduğuna ve doğal bir yenilenme sağlayan gücün “Kilise Ana” olduğuna inanılırdı. Zamanla kilisedeki festival ile “Anneler Pazarı” kutlamaları birbirine karıştı ve herkes kilisedeki ile aynı şekilde annelerine sevgilerini de sunar oldular.

an 1

Barış İçin Bir Gün

Amerika Birleşik Devletlerinde Anneler Günü ilk kez 1872 yılında Julia Ward Howe’nin fikriyle barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bu ilginç fikrin sahibi Howe Boston’da her yıl Anneler Günü kutlamalarını tertip etti.

an 3

1907 yılında Philadelphia’da ise Ana Jarvis adlı kadın, yerel bir Anneler Günü kampanyasının fitilini ateşledi. Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin gittiği kiliseyi, annesinin hayatını kaybedişinin ikinci yıldönümü olan Mayısın ikinci pazar gününde Anneler Günü’nü kutlamaya herkesi ikna etti.

Sonraki yıllarda da tüm Philadelphia’da kutlanmaya başlandı. Bu tarihten sonra da Amerika genelinde genişlemeye ve tüm dünya ülkelerine yayılmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu