Anne ve Bebek Arasındaki Bağ Nasıl Kurulur?

instagram takipçi hilesi

Anne ve bebek arasındaki duygusal bağın sağlıklı bir biçimde kurulup güçlenmesi bebeğinizin geleceğini ilgilendiren bir meseledir. Anne ile bebek arasındaki bağ ne kadar erken ve ne kadar güçlü kurulursa, bebeğin gelecekteki insan ilişkileri o ölçüde sağlıklı olacaktır.

Anne ve Bebek Arasındaki Bağ Kurmak İçin Gerekenler

Dokunmak

Anne ve Bebek

Dokunma, sadece bebek iletişiminde değil, insan iletişiminde de çok önemli bir rol oynar. Anne-bebek iletişiminde dokunmanın önemi yadsınamaz. Dokunma, bebek gelişiminin ilk dili olarak adlandırılabilir. Öncelikle anne ve bebek arasındaki ten tene temas, bağı güçlendiren en önemli faktördür.

Bebeğiniz sevilmeyi sever ve sevilmek bebeğinizin kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlayabilir. Sağlıklı büyüme ve gelişme için öncelikle bebeğinizle sık ten tene temas kurmalısınız. Bu, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmenin en faydalı yollarından biridir.

Ayrıca dokunsal iletişimin depresyonu giderici ve stres hormonlarını azaltıcı etkisi de vardır. Ayrıca dokunmanın çocukların dil gelişimi, zeka seviyesi ve duygusal zeka gelişimi üzerinde büyük etkisi vardır. Unutmayın, bebeğinizle iletişiminiz ne kadar güçlüyse, sonraki dönemde gelişimi de o kadar sağlam olacaktır.

İlgilenmek

anne ve bebek arasindaki bag nasil kurulur3

Birçok anne, bebekleriyle yakınlığın doğumdan hemen sonra başlayacağına inanır. Ancak durum böyle değil. Bir anne doğumdan sonra çocuğunu tam olarak “kendisi” olarak kabul ettiğinde, bebek ile anne arasındaki bağ o andan itibaren kurulur.

Bundan sonra yaptığınız şeyleri yaparak bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Öncelikle bebeğinizle geçirdiğiniz her dakika tüm dikkatinizin onun üzerinde olduğundan emin olmalısınız. Bebeğinize bilinçli ve isteyerek özen gösterin ve günlük endişelerinizi bir kenara bırakın.

Anlamak

anne ve bebek arasindaki bag nasil kurulur1

Tüm hareketlerini takip edin, ne istediğini anlamaya çalışın ve onunla konuşun. Bebeğiniz ilgi alanlarınızın ve endişelerinizin farkına varacak ve bu da aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. İletişimi geliştirerek bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirin. Doğru iletişim kurabilmek için bebeğinizin duygularını ele almanız gerekir.

Anne ile bebek arasındaki bağ, daha çok bebeğin sesinden ve yüz ifadelerinden anlamaya çalışan duygulara dayanır. Aynı şekilde bebekler de yüz ifadelerinizi okumaya çalışacaklardır. Bu karşılıklı duyguları anlamak için bebeğinizin duygularını anlamak, bebeğinizin ihtiyaçlarını anlamak anlamına gelir.

İhtiyaçları doğru ve hızlı bir şekilde karşılanan bebeklerin anneleriyle her zaman daha güçlü bir bağı olacaktır. Ancak bazen bebekler durmadan ağlamaya çalışırlar ve rahatsızlıklarını belli ederler. Tüm ihtiyaçları karşılandıktan sonra (sağlık sorunu yoksa) ağlamaya devam eden bir bebeğin anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesinde de olumlu rol oynar.

Oyun Oynamak

anne ve bebek arasindaki bag nasil kurulur2

Bebeğinizle oyun oynamak ve hatta egzersiz yapmak aranızdaki bağı güçlendirmenin en eğlenceli yollarından biridir. Annenin aktiviteleri ve jimnastiği sayesinde bebek annesini daha iyi tanıyabilir. Kokunuzu daha çok hissetmeye başlar, böylece sizinle olan manevi bağı artar.

Bebek bakımının asla göz ardı edilmemesi gereken bir yönü de eğlencedir. Eğlenmeden, öğrenmeden ve deneyimlemeden bebek büyütmek gerçekten imkansız. Bu yüzden bebeğinizle geçirdiğiniz vakitte kendiniz ve bebeğiniz için eğlence yarattığınızdan emin olun. Yeni oyunlar keşfedin, etkileşimli iletişim ve eğlence biçimleri bulun ve bebeğinizin size verdiği hoş tepkilere yanıt verdiğinizden emin olun. Anlık deneyiminize odaklanın ve bebeğinizle yakınlığın tadını çıkarın. Bu size ve bebeğinize huzur verecektir.

Anne ve Bebek Arasındaki Bağ İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu