Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Abone olblank
Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler
Annelik her kadının tatmak isteyeceği en özel ve en güzel duygulardan biridir. Fakat bir o kadar da zordur. Her kadın çocuğuna iyi anne olmak ister ve bebeğini kucağına aldığı andan itibaren de tatlı bir telaş başlar. Anne sütü ise bebeğinizin gelişmesi için en değerli besin öğesidir.

Anne sütünün önemini bilmeyeniniz yoktur. Bebeğin sağlıklı gelişimi için özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiği uzmanlar tarafından sıkça vurgulanan bir olgudur. Fakat bazen annelerin sütü hiç gelmez ya da bebeğin beslenmesi için yeterli olmayabilir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Bu durum annelerimizi psikolojik açıdan üzebilir ve yıpratabilir. Bu noktada yeterli sütü olmayan insanlara destek yine besinlerden gelir. Bazı yiyeceklerden destek alarak sütününü artırmanız mümkündür.

Peki nedir bu anne sütünü arttıran yiyecekler? Hep birlikte inceleyelim.

Havuç

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Havucun içinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt kanallarının gelişimine katkıda bulunduğu bilinir. Bu özelliğinden dolayı emziren annelerin her gün mutlaka havuç tüketmesi önerilir.

İLGİLİ BİLGİ:   Yeni Doğan Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi - Anne Sütünün Faydaları

Burada dikkat etmeniz gereken nokta havucu çiğ olarak tüketmektir.

Yulaf

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne sütünü arttıran besinlerden biri de yulaftır. İçinde bol miktarda bulunan demir sayesinde süt üretimini arttırır. Ayrıca oksitosin hormonunun salgılamasını arttırır ve sütün kanallardan ilerlemesini hızlandırır.

Arpa

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Yapılan araştırmalar arpanın içinde bulunan  polisakkaritler anne sütünün salınımını destekleyen bir hormonu tetiklediğini göstermiştir. Bu sayede anne sütü bollaşır ve bebekler daha rahat beslenir.

Ceviz ve Badem

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Ceviz ve badem anne sütünün kalitesini arttıran ve bebek için daha besleyici hale getiren besinlerdendir. İçerisinde vücudumuz için faydalı birçok yağ bulunan ceviz ve badem, aynı zamanda yine içeriğindeki vitamin ve minerallerle anne sütünü daha kaliteli hale getirir ve bebeğin daha iyi beslenmesini sağlar.

Rezene

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Tıpkı havuç gibi fitoöstrojen bakımından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanında sindirime destek olarak hem annenin hem de bebeğin sindirim problemlerinin çözülmesine destek olur.

İLGİLİ BİLGİ:   Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Uygulanır?

Günde 2-3 fincan rezene çayı içerek sütünüzü arttırabilir ve sindirim sistemine destek olabilirsiniz.

Fesleğen

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Fesleğen içinde bolca bulunan C ve K vitaminleri açısından vücudumuz için oldukça faydalıdır ve yeni annelerin stres ve kaygı nedeniyle sütlerinin azalmasının önüne geçer.

Sarımsak

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Sarımsak, içinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde tıpkı ceviz ve badem gibi anne sütünün kalitesinin arttırılmasını sağlar.

Bünyenize dokunmuyor ya da mide rahatsızlıklarına sebep olmuyorsa emzirme döneminde sarımsak tüketmenizde fayda vardır.

Susam ve Susam Yağı

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Susam ve susam yağı vücudumuz için oldukça faydalıdır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda 1-2 yemek kaşığı kadar susam eklerseniz hem sütünüzün miktarını hem de kalitesini arttırabilirsiniz.

Su

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne sütünün arttırmak için hangi besinleri tüketirseniz tüketin sütünüzün kalitesi ve miktarı açısından bolca su tüketmek önemlidir. Çünkü anne sütünün de büyük bir bölümünü su oluşturur.

İLGİLİ BİLGİ:   Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?
Kaynak
yemek.com
blank
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı