Yaşam

Ankastre Mutfak Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Mutfak bir kadının evdeyken en fazla vakit geçirdiği bölümdür. Ve günümüzde pek çoğumuzun evinde ankastre mutfak vardır. Peki ankastre ocak, fırın ve davlumbazı doğru kullanıyor muyuz? Bu ürünleri kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar neler ?

Yemek pişirirken mutfaktaki buharı en iyi şekilde yok etmek için davlumbaz pişirme işlemine başladığınız anda açılmalı ve yemek piştikten birkaç dakika sonra kapatılmalı. Davlumbazdan en yüksek verimi almak için yemek pişirirken davlumbazın filtre cam kapağı kapalı tutulmalı. Böylece enerji tüketimi ve gürültü azalır, hava çekişi ise daha etkili işler.

DAVLUMBAZ ÇALIŞIRKEN SAKIN PENCERE AÇMAYIN

davlumvaz calisirken cami acmayin

Davlumbazınız çalışırken mutfak pencerelerinizi açmamalısınız. Çünkü açılan pencereden giren hava alçak basıncı ortadan kaldırır ve davlumbazın çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Davlumbazdan etkili sonucu alabilmek için ocakla aynı genişlikte bir davlumbaz tercih etmelisiniz. Çekiş kapasitesinin düşmemesi için de yağları tutan alüminyum filtreyi 3 haftada bir mutlaka temizlenmelisiniz. Enerjiden tasarruf etmek ve en yüksek performansı görmek için pişirme yoğunluğuna uygun fan kademesi seçmelisiniz.

Hem çekiş kapasitesinin düşmemesi hem de daha az sesli çalışması için baca montajı mümkün olduğunca kısa olmalı ve baca az eğimli olmalıdır. Eğer hava akışı için karbon filtre ile kullanılıyorsa kullanım sıklığına göre yılda 1 veya 2 defa değiştirmelisiniz. Aksi taktirde filtreden geçen kokular temizlenmez.

FIRINLARDA ÖN ISITMA YAPARSANIZ…

ankastre firin nasil kullanilir

Fırınınızı kullanırken yaptığınız yemeğin içeriğine uygun doğru pişirme fonksiyonunu kullanmanız gereklidir.
Yemeklerin hazırlanması için farklı fonksiyonlar vardır.

Alt ısıtma; alttan pişirilmesi gereken yemekler, yemek ısıtmak ve kavanozları sterilize etmek için kullanılır.

Üst ısıtma; önceden pişirilmiş yemeklerin ısıtmak ya da donmuş yiyeceklerin çözülmesini sağlamak için kullanılır.

Alt/Üst ısıtma; Her fırın için klasik pişirme fonksiyonudur. Isı hem alt hem üst ısıtıcıdan gelir. Börek, poğaça gibi hamur işlerinin pişirilmesi için önerilen pişirme fonksiyonudur. İdeal sonucu alabilmek için yemeğin içeriğine en uygun pişirme fonksiyonu seçilmeli.

Pişirmeye başlamadan önce fırın önceden çalıştırılarak ısıtılmalıdır. 10-15 dakika önceden ısıtmak yeterlidir. Ön ısıtma ile yemekleriniz daha iyi pişecektir.

FIRIN KAPAĞINI MÜMKÜNSE AÇMAYIN

Yemeklerinizi pişirirken fırının kapağını sürekli açmak her seferinde soğuk havanın fırın içerisine girmesine ve enerji kaybına neden olur. Bu nedenle fırın kapağını mümkün olduğunca az açmalısınız.

FIRINI KAPATMADAN ÖNCE…

Yemekler pişmeden yaklaşık 5 dakika önce fırının sıcaklık derecesi en düşük seviyeye düşürülebilir. Böylece fırında kalan sıcaklık ile yemek tam olarak pişer ve enerji tasarrufu sağlanır.

ALTI DÜZ TENCERELER TERCİH EDİN

cam ocagin catlamasi

Ocağınızı kullanırken soğuk sıvıları camdan uzak tutun. Üründen yüksek verim elde edebilmek için kullandığınız tencere tabanı büyüklüğüne uygun yanıcı göz tercih etmelisiniz. Orta ve küçük çaplı yanıcılar düğmelere yakın, büyük çaplı yanıcılar ise düğmelere en uzak bölüme konumlandırılmıştır.

Ocak düğmelerinizin hasar görmesini istemiyorsanız büyük kapları düğmeye yakın gözlerde kullanılmamalısınız. Ocağın yüzeyi sıcakken soğuk sıvıları cam yüzeye ya da yanıcı gözlerin üstüne dökmemelisiniz. Çünkü termal şok nedeniyle ocak camı çatlayabilir.

Aynı zamanda ürünün kısa sürede deforme olmaması için pişirme kaplarını  ızgaralara çarpmamaya özen göstermelisiniz.

 

Kaynak
elmaelma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu